زیورآلات گلیمی
طراحی سایت سازمند
زیورآلات گلیمی
طراحی سایت سازمند

مجوز واردات اضطراری واکسن کرونا صادر شد

خبرگزاری مهر: کیانوش جهانپور اظهار داشت: از ابتدا تاکنون تاکید کمیته ملی واکسن بر آن بوده که هرگونه انجام کارآزمایی بالینی واکسن های خارجی در کشور منوط به مشارکت در تولید و انتقال فناوری خواهد بود.

وی با اشاره به برگزاری 12 نشست هم اندیشی و جلسه کمیته ملی واکسن کووید 19 در ماه‌های گذشته، افزود: در این جلسات علاوه بر رهگیری و هدایت و برنامه ریزی برای واکسیناسیون همگانی اثربخش و ایمنی علیه بیماری کووید 19، موضوع تسهیل دستیابی به واکسن تولید داخل مستمرا پیگیری و تصمیم سازی شده که نتایج خوبی تا کنون در بر داشته است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو یادآور شد: در جلسه یازدهم کمیته ملی واکسن کووید 19 در آذر ماه، آئین نامه ثبت سریع و صدور مجوز واردات اضطراری واکسن کرونا پیشنهادی سازمان غذا و دارو نیز پس از بحث و بررسی، مورد تأیید اعضای کمیته قرار گرفته و جهت ابلاغ، تقدیم مراجع ذیربط شده است.

جهانپور گفت: پیش نیازهای درخواستی سازمان جهانی بهداشت(WHO) و ساز و کار کوواکس مبنی بر تعریف فرآیند و الزامات واردات واکسن با توجه به وضعیت بحران و اضطراری کووید 19 در جهان برای دریافت به هنگام واکسن ایمن از شرکت‌های سازنده به منظور کاهش عواقب و پیامدهای تداوم اپیدمی، ضروری خواهد بود.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: تاکید وزیر بهداشت و کمیته ملی بر استفاده از گزینه‌های مطمئن واکسن برای کارکنان سلامت بوده و هست و زیرگروه‌های در اولویت این قشر عزیز برای واکسیناسیون در اولویت خواهند بود.

سخنگوی قرارگاه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی ادامه داد: با توجه به وضعیت زمانی محدود عرضه واکسن‌های خریداری شده، مقرر شده است صرفاً در این مورد خاص، بسته بندی اولیه سازنده دربردارنده اطلاعات نوع واکسن، روش و حجم تزریق و هشدارهای اساسی به زبان مندرج مورد تأیید باشد و برای لیبلینگ واکسن، مدل ارائه شده توسط مرجع تنظیم مقررات دارویی اروپا(EMA) مورد تأیید است.

وی تصریح کرد: برنامه کلی واکسیناسیون علیه کووید 19 تغییری نداشته است و مطابق برنامه قبلی، مسیرهای خرید مستقیم واکسن تأیید شده، خرید از سبد کوواکس و واکسن تولید داخل به ترتیب مسیر تأمین واکسن مورد نیاز کشور برای واکسیناسیون همگانی علیه این بیماری بوده و مرجع تأیید نهایی واکسن اعم از خارجی یا تولید داخل، سازمان غذا و دارو خواهد بود و فرآیند بررسی به رغم همه مسیرهای سریع تأیید(Fast Track) کماکان زمان‌بر بوده و نیازمند تکمیل اطلاعات است و در این فرآیند، کیفیت و ایمنی مبتنی بر شواهد و مدارک فدای سرعت عمل نخواهد شد و ورود هرگونه واکسن از هر مسیر، منوط به تأیید مجوز موقت و اضطراری سازمان غذا و دارو است.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تاکید کرد: فرآیند واکسیناسیون هم در کشوری به گستردگی مثل ایران و برای درصد بالایی از جمعیت 84 میلیونی، زمان بر خواهد بود لذا حتی با تأیید برخی واکسن‌ها و صدور مجوز مصرف اضطراری و واردات آنها و متعاقباً شروع واکسیناسیون در بازه زمانی چند روزه و چند هفته حتی چند ماه، کماکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اعمال محدودیت‌های هوشمند، استفاده از تجهیزات محافظت فردی و خود مراقبتی، فاصله گذاری فیزیکی و شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون و استفاده از ضدعفونی کننده‌ها با دقت و جدیت مانند ماه‌های قبل باید ادامه داشته باشد.

وی افزود: در خوشبینانه‌ترین شرایط، واکسیناسیون حتی بدون بروز حوادث غیرمترقبه‌ای مانند جهش‌های ویروس، یک شبه و یک ماهه و حتی چند ماهه نمی‌تواند سایه شوم این بیماری و همه‌گیری را از جوامع کوتاه کند و هرگونه عادی پنداری و اهمال فردی و عمومی حتی در میانه فصل واکسیناسیون می‌تواند فاجعه‌آمیز و بحران آفرین باشد و تا آخرین روزهای خروج از اپیدمی و طغیان بیماری و حتی بعد از آن باید این هوشیاری و حساسیت در جامعه زنده بماند و خود مراقبتی و مشارکت فعال اجتماعی و بین بخشی باید در بالاترین وجه ممکن ادامه یابد.

جهانپور در پایان یادآور شد: همانگونه که از قبل وعده داده شده، واکسیناسیون با واکسن مؤثر و بی خطر خارجی آغاز خواهد شد و با واکسن‌های تولید داخل ادامه خواهد یافت و با توکل به خداوند متعال حتی زودتر از بسیاری از کشورها اتمام خواهد یافت.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر