تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

آموزش تهیه سبزه عید با خاکشیر به صورت مرحله به مرحله

با نزدیک شدن به عید نوروز همه خانم های هنرمند و باسلیقه در تکاپوی تهیه هفت سین می باشند، وجود سبزه یکی از ضروریات سفره هفت سین است که پیشنهاد ما تهیه سبزه عید با خاکشیر است که در این مطلب به طور کامل آموزش می دهیم.

آموزش تهیه سبزه عید با خاکشیر به صورت مرحله به مرحله

تهیه سبزه عید به وسیله خاکشیر یکی از ایده های جالب برای سفره هفت سین است. این سبزه علاوه بر زیبایی که دارد خیلی سریع و در مدت زمان کوتاهی سبز می شود و در نتیجه برای کسانی که در روز های آخر اقدام به تهیه سبزه می نمایند می تواند بهترین انتخاب باشد. در ادامه نحوه تهیه و آموزش کامل تهیه سبزه از خاکشیر را ارائه داده ایم که این آموزش می تواند به شما کمک کند بهترین و زیباترین سبزه سفره هفت را در منزل تهیه نمایید. تا پایان همراه ما باشید.

نحوه کاشت و سبز نمودن سبزه عید با خاکشیر :

تهیه سبزه با خاکشیر به راحتی انجام می گیرد و می توانید آن را به شکل های مختلف تهیه نمایید و از این سبزه های زیبا و متنوع برای تزینن سفره هفت سین خود استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع مختلف سبزه های تهیه شده از خاکشیر آشنا نماییم تا به انتخاب خود بهترین مدل و طرح سبزه را انتخاب نمایید و در کنار سیب، سنجد، سیر، سمنو و دیگر وسایل زیباترین سفره هفت سین را بچینید.

سبزه عید زیبا

کاشت سبزه روی کوزه سفالی :

در این روش ابتدا بذر خاکشیر را به مدت یک شب خیس نمایید. کوزه سفالی مناسبی تهیه نمایید و روی آن را با پارچه تنظیف یا جوراب زنانه نازک بپوشانید. جوراب را خیس نموده و بذر های خاکشیر را که خوب لعاب داده اند با دست خیس روی کوزه سفالی بکشید. توجه کنید که تمام سطح کوزه به صورت یکدست با خاکشیر پوشانده شود. سپس کوزه را پر از آب نمایید. البته توجه داشته باشید که تا زمان سبز کردن خاکشیرها باید مرتب آن را با اسپری آب دهید. در ادامه چند نمونه از سبز های سبز شده با خاکشیر بر روی کوزه سفالی را ملاحظه می فرمایید.

سبزه عید سبزه با خاکشیرسبزه عید با خاکشیرعکس سبزه عید

کاشت سبزه با خاکشیر روی کلاه :

در این روش نیز ابتدا خاکشیر را در آب خیسانده تا لعاب دهد. در این فاصله چند ساعته بهتر است سطح کار را آماده نمایید. در اینجا از کلاه استفاده شده است اما شما به دلخواه می توانید از سایر وسایل به عنوان ماکت برای سبزه عید با خاکشیر استفاده کنید و سبزه متفاوت و زیبایی داشته باشید.

ابتدا روی سطح مورد نظر را با لایه نازکی از پنبه بپوشانید، سپس پارچه تنظیف را روی پنبه ها قرار دهید و بعد از خیس نمودن آن بذرهای آماده شده را به صورت یکدست روی پارچه بکشید و برای نتیجه گیری بهتر، نایلونی را که چند حفره روی آن ایجاد نموده اید، روی کار بکشید فقط توجه داشته باشید که نایلون با خاکشیر ها برخورد نکند. این سبزه را نیز با اسپری و آبپاش آبیاری نمایید. بعد از گذشت دو یا سه روز که بذرهای خاکشیر سبز نمود نایلون را برداشته و هر روز سبزه خود را آبیاری نمایید.

سبزه عیدسبزه با خاکشیرسبزه با خاکشیر

نکات مهم برای تهیه سبزه عید با خاکشیر :

  • مدت زمان سبز نموده سبزه با خاکشیر پنج یا شش روز است، پس می توانید آن را در روزهای آخر سال نیز تهیه نمایید.
  • سعی کنید از خاکشیرهای تازه استفاده نمایید تا سبزه شما یکدست و زیباتر شود و به طور کامل سبز کند.
  • خاکشیر اگر به مدت پنج یا شش ساعت در آب باشد لعاب می دهد و برای استفاده آماده می شود.
  • برای خیساندن خاکشیر و نتیجه گیری بهتر به ازای بک پیمانه خاکشیر از پنج پیمانه آب استفاده کنید
  • بذر خاکشیر تقریبا مشاهده با بذر شاهی است و نحوه سبز نمودن هر دو یکسان است.

سبزه با خاکشیر با مدل استوانه ای

کاشت سبزه دو رنگ خرفه خاکشیر و منداب

برای تهیه این سبزه که ظاهری زیبا و فوق العاده دارد نیاز به وسایل و مواد زیر خواهید داشت:

  • خاکشیر: 2 قاشق
  • منداب: 3 قاشق
  • خرفه: 1 قاشق
  • یونالیت و تور: به مقدار نیاز
  • فویل ضخیم و پنبه: به مقدار لازم

ابتدا یونالیت را به شکل استوانه ای و یا شکل مد نظر خود تهیه نمایید سپس با استفاده از فویل سطح آن را کاملا بپوشانید. آنگاه با مقدار پنبه و یا اسفنج سطح فویل را نیز پوشش دهید. بعد تکه ای تور را دور آن قرار دهید و از قسمت پشت با کمک سورن و یا سنجاق تور را فیکس و ثابت نمایید.

هر کدام از مواد را به طور جدا گانه خیس نمایید و و پس از گذشت حدود 4 ساعت باید خاکشیر و خرفه را با هم کاملا مخلوط نمایید و با دقت روی یونالیت پوشانده شده با فویل، پنیه و تور بریزید. بعد منداب را به گونه ای که با مخلوط خاکشیر و خرقه ترکیب نشود بر روی یونالیت بریزید. مخلوط خاکشیر و خرفه بعد از جوانه زدن سبز می گردند و گیاه منداب نیز قرمز رنگ می شود که به وسیله آب پاش می توانید آن را کمی آب دهید.

سپس آن را به شکل غنچه عقد و یا کله قندی بپوشانید و در بالا آن چند سوراخ جهت جریان هوا ایجاد نمایید. بعد 48 ساعت به آن زمان دهید و نایلکس را از روی آن بردارید و در ادامه روزانه در دو نوبت صبح و عصر یک مرتبه با آب پاش به سبزه آب دهید تا به خوبی رشد کند.

سبزه با خاکشیر و خرفه با مدل بی نظیر

مدل های سبزه را در ادامه ملاحظه می فرمایید که می توان به عنوان سبزه عید از خاکشیر تهیه نمود و از این مدل ها و طرح های زیبا نهایت استفاده را برد.

سبزه با خاکشیر

مدل سبزه عید

سبزه عید جدید

سبزه عید با خاکشیر

سبزه با خاکشیر

سبزه عید با خاکشیر

سبزه عید با خاکشیر و منداب

سبزه با خاکشیر و خرفه با مدل جالب

سبزه با خاکشیر و خرفه با مدل جذاب

سبزه با خاکشیر و خرفه با مدل ایده آل

سبزه با خاکشیر و خرفه با مدل دو رنگ

امیدواریم با تهیه یکی از این مدل های زیبا و متنوع سبزه عید، جذاب ترین سبزه برای سفره هفت سین را داشته باشید. پیشنهاد می کنیم برای مشاهده مدل های بیشتر و همچنین آموزش هایی در رابطه با هفت سین و سبزه به بخش سفره هفت سین مراجعه نمایید.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر