تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

گزارش آژانس از فعالیت کره‌ شمالی در سایت پلوتونیوم

رافائل گروسی از فعالیت کره‌ شمالی در تاسیسات حرارتی خبر داد که برای تأمین گرمای تأسیسات پردازش مجدد میله سوخت هسته‌ ای استفاده می ‌شود؛ این حکایت از غنی ‌سازی احتمالی پلوتونیوم برای تسلیحات اتمی است.

گزارش آژانس از فعالیت کره‌ شمالی در سایت پلوتونیوم

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری یونهاپ، در جلسه روز دوشنبه شورای حکام آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی مدیرکل آژانس، با اشاره به نشانه ‌های موجود در مجتمع یونگبیون واقع در شمال پیونگ‌ یانگ، ادامه برنامه هسته‌ ای کره شمالی را "بسیار تأسف‌ بار" خواند.

گروسی در مورد فعالیت‌های غنی ‌سازی اورانیوم در کره شمالی، گفت: هیچ نشانه ‌ای از تولید در تأسیسات اصلی یونگبیون وجود ندارد، گرچه او به نشانه‌ هایی از فعالیت در سایت هسته ‌ای دیگر در کانگسون در حومه پیونگ ‌یانگ اشاره کرد.

مدیرکل آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد: اخیرا نشانه‌ هایی از عملکرد نیروگاه بخار وجود دارد که به آزمایشگاه رادیو شیمیایی مرتبط است. فعالیت‌ های هسته‌ ای کره شمالی همچنان مایه نگرانی است. ادامه برنامه هسته ‌ای پیونگ‌ یانگ نقض قطعنامه‌ های مرتبط شورای امنیت و عمیقا مایه تاسف است.

اظهارات او باعث گمانه‌ زنی درباره فعالیت‌ های کره شمالی در ارتباط با تولید مواد شکاف ‌پذیر شده است زیرا این آزمایشگاه به عنوان مرکز باز فرآوری کلیدی برای تولید پلوتونیوم شناخته می ‌شود. برای ساخت یک بمب هسته‌ای، حدود 6 کیلوگرم پلوتونیوم نیاز است.

به ‌رغم نشانه‌ هایی در این آزمایشگاه، رئیس آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی هیچ نشانه‌ای از عملیات در راکتور هسته‌ای 5 مگاواتی مجتمع یونگبیون و تولید اورانیوم غنی‌ شده در مرکز غنی‌سازی سانتریفیوژ آنجا گزارش نکرده است.

گروسی با تأکید بر تلاش‌های آژانس برای تشدید آمادگی به منظور ایفای نقشی اساسی در تأیید برنامه هسته‌ای کره شمالی، از پیونگ ‌یانگ خواست تا به قطعنامه‌ های شورای امنیت سازمان ملل در مورد برنامه‌های تسلیحات کشتار جمعی خود پایبند باشد.

او با اشاره به پیمان عدم اشاعه هسته‌ای گفت: من از کره شمالی می‌خواهم که کاملاً به تعهدات خود در قالب قطعنامه‌های شورای امنیت عمل کند و در اجرای کامل و موثر توافق پادمان ان.‌پی.‌تی خود با آژانس همکاری سریعی داشته باشد و همه مسائل برجسته را حل و فصل کند.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر