تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

فضانوردان با راهپیمایی ۷ ساعته ISS را برای نصب پنل‌های خورشیدی جدید آماده کردند

فضانوردان ناسا با انجام یک راهپیمایی فضایی ۷ ساعته ایستگاه فضایی بین المللی را برای نصب پنل‌های خورشیدی جدید آماده کردند.

فضانوردان با راهپیمایی 7 ساعته ISS را برای نصب پنل‌های خورشیدی جدید آماده کردند

فضانوردان ناسا با انجام یک راهپیمایی فضایی 7 ساعته ایستگاه فضایی بین المللی را برای نصب پنل‌های خورشیدی جدید آماده کردند.

از عمر ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) بیش از بیست سال می‌گذرد. انرژی ایستگاه در طول این دو دهه توسط هشت پنل سیلیکونی 34 متری تأمین شده است. این پنل‌ها به خاطر استفاده مداوم و قرار گرفتن در فضا، در حال فرسوده شدن هستند، به همین دلیل ناسا و شرکای آن می‌خواهند با نصب شش پنل جدید، آن‌ها را تقویت کنند. پنل‌های جدید در واقع نمونه بزرگتر فناوری Roll Out Solar Array یا ROSA هستند که سال 2017 روی این ایستگاه آزمایش شد.

پنل‌های جدید، مقابل شش پنل خورشیدی فعلی نصب خواهند شد و پس از راه اندازی، توان تولید انرژی ایستگاه را از 160 کیلووات به 215 کیلووات می‌رسانند. البته پیش از نصب آن‌ها، باید سازه‌های قلاب مانند مخصوص روی بیرون ایستگاه نصب شوند. وظیفه نصب این قلاب‌ها بر دوش دو فضانورد ناسا «کیت روبینز» و «ویکتور گلاور» گذاشته شد.

شش پنل جدید در نقش مکمل، توان هشت پنل فعلی ایستگاه را افزایش خواهند داد.

روبینز و گلاور با انجام یک راهپیمایی 7 ساعت و 4 دقیقه‌ای توانستند سازه قلاب شکل و متعلقات آن را روی پایه یکی از شش پنل خورشیدی ایستگاه به نام 2B نصب کنند. انجام چنین کاری روی زمین بسیار ساده است، اما وضعیت در محیط خلاء بسیار متفاوت بوده و روبینز باید این مأموریت را در لباس فضانوردی 127 کیلوگرمی و روی سازه‌ای معلق انجام می‌داد که با سرعت 8 کیلومتر بر ثانیه دور زمین گردش می‌کند.

روبینز و گلاور پس از نصب قلاب اول، نصب قلاب دوم روی پایه جفت پنل دوم با نام 4B را شروع کردند. عملیات نصب این قلاب سه روز دیگر (5 مارس) با انجام راهپیمایی فضایی توسط روبینز و «سوییچی ناگوچی»، فضانورد آژانس کاوش‌های فضایی ژاپن، به اتمام خواهد رسید.

به گفته ناسا، دو پنل خورشیدی جدید ماه می سال جاری میلادی توسط فضاپیمای دراگون اسپیس ایکس به ایستگاه تحویل داده خواهند شد. چهار پنل باقی مانده نیز با دو پرتاب دیگر به ایستگاه خواهند رسید.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر