تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

علی فتح اله زاده در گفت و گو با مشرق:

بهترین خاطره قرن ۴ شکست متوالی پرسپولیس بود/ آقای شیخ سلمان، دست بوسی آل سعود هم حدی دارد!

مدیرعامل اسبق استقلال گفت: آقای شیخ سلمان باید بداند که دست‎بوسی آل سعودی هم حدی دارد. برای او زشت است که به عنوان رییس AFC اینقدر خودش را خادم آل سعودی نشان می دهد.

سرویس ورزش مشرق – به رغم پیگیری های موضوع واگذاری میزبانی دیدارهای مقدماتی جام جهانی به بحرین و از طرفی میزبانی عربستان در لیگ قهرمانان باشگاه های آسیا از سوی وزارت ورزش و امور خارجه همچنان موضوع این روزهای فوتبال در همین ارتباط است و به نظر می رسد اقدامی در این باره انجام نشده و تغییر خاصی در تصمیمات یکسویه AFC ایجاد نخواهد شد. در همین باره با مدیرعامل اسبق استقلال که بارها همراه این تیم به کشور عربستان رفته و در مناسبات بین المللی و آسیایی در مقر AFC حضور داشته صحبت کردیم تا علاوه بر موضوعات روز باشگاه و تیم فوتبال استقلال، در این باره هم سئوالاتی را درباره چرایی این ظلم آشکار به کشورمان مطرح کنیم.

علی فتح اله زاده در گفت و گوی تفصیلی با مشرق، از هر دری با ما حرف زد و به مسایل روز تیم و باشگاه پرداخت. از مدیرعامل اسبق باشگاه درباره بهترین خاطره اش در قرن سیزدهم و همه این سالها که در فوتبال بوده هم پرسیدیم تا نوبت به اعطای میزبانی های جدید AFC به عربستان و بحرین رسید.

متن این پرسش و پاسخ در ادامه می آید:

گزیده صحبتهای علی فتح اله زاده با مشرق:

*بهترین خاطره قرن 4 شکست متوالی پرسپولیس بود

*بحرین از پنجره هواپیما هم پیدا نیست بعد می خواهند ایران را محو کنند

*عربستان که هر روز به کشورش حمله می شود امن است؟

*فکری روش کار با ستاره ها بلد نبود

*مجیدی با فوتبال مدرن آشناست

*برخی مدیران از محمود فکری خوششان نمی آمد

*استقلالِ فرهاد مجیدی شاداب است

*دژاگه به درد استقلال می خورد

*آلمان ها از حسادت به سبیل علی دایی پرداختند

*به عزیزی خادم توصیه می کنم هول نشود

* چه اتفاقاتی رخ داد که محمود فکری از استقلال استعفا کرد و رفت؟

- فوتبال همین است. گاهی روی خوشش را به شما نشان نمی دهد و این بار نوبت محمود فکری بود. البته به نظرم باید بگویم که محمود فکری خودش خودش را زد.

بهترین خاطره قرن 4 شکست متوالی پرسپولیس بود/ آقای شیخ سلمان، دست بوسی آل سعود هم حدی دارد!

* چطور؟

- از بس مصاحبه کرد و گفت عده ای دارند مرا می زنند. وگرنه مربی که تیمش از 15 هفته دور رفت، 8 هفته در صدر بود و در سایر هفته های آن هم جزو بالای جدولی ها بوده که نباید این همه خودش را درگیر این مسایل کند. آمار او با استقلال بسیار چشم نواز بود ولی با اشتباهات خودش این مشکلات را بیشتر کرد و دائم حواسش به پشت سرش بود. البته یک موضوع دیگر هم بود.

* چه موضوعی؟

- دومین اشتباهش این بود که نتوانست ارتباط خوبی بین خودش با بازیکنان ایجاد کند.

* دلیلش چه بود؟

- شاید به این دلیل بود که او در تیم های قبلی اش با ستاره ها کار نکرده بود. کار با ستاره ها روش خودش را دارد و باید بلد باشید. او در تیم های سطح معمولی کار می کرد ولی در استقلال که دارای بازیکنان سطح بالایی است وضعیت فرق دارد. به جرأت می توان گفت که او تجربه برخورد با ستاره ها را نداشت. یک موضوع دیگر هم مدیریت باشگاه بود.

* مدیران؟

- بله! در هیأت مدیره هم عده ای بودند که از محمود خوششان نمی آمد و به نوعی او را مورد حمایت خود قرار نمی دادند. کنارش نبودند. در نهایت قسمتش این بود ولی مطمئن هستم اگر بار دیگر به استقلال برگردد این بار می داند چکار کند. اگر بخواهم در همه پیشکسوتان استقلال، 3 استقلالی واقعی و متعصب و تمیز را نام ببرم یکی از آنها محمود فکری است ولی او باید بداند که امروز دنیا، دنیای ارتباطات است و او باید رسانه را هم یکی از بازیکنان تیمش بداند و بتواند با بیرون از تیمش هم ارتباطات درستی برقرار کند.

بهترین خاطره قرن 4 شکست متوالی پرسپولیس بود/ آقای شیخ سلمان، دست بوسی آل سعود هم حدی دارد!

* فرق مجیدی چه بود که در همین دو بازی دیدیم بازیکنان دوست داشتند جانشان را برای او بدهند؟

- او یک فاکتور دارد که درست در نقطه مقابل فکری است. فرهاد ارتباطی با بازیکن برقرار می کند که حاصل تجربه سالها بازی در فوتبال مدرن با سرمربیان بزرگ دنیاست. ضمن اینکه فرهاد خودش هم بازیکنی محبوب است و از ویژگی های دیگر او این است که همیشه دوست دارد برنده باشد. از روزی که من او را از بهمن به استقلال آوردم همین روحیه را داشت و هنوز هم توانسته این روحیه اش را تازه نگه دارد و به خوبی بلد است این روحیه را به تیمش تزریق کند. امیدوارم استقلال با هدایت فرهاد مجیدی قهرمان شود.

* وقتی آرمان رمضانی به استقلال آمد پرسپولیسی ها گفتند او را روی دیوار مهربانی گذاشتند و استقلال آن را برداشت. این صحبتها به نوعی تحقیر تفکرات فرهاد مجیدی نبود؟

- از قدیم گفته اند وقتی گربه دستش به گوشت نمی رسد می گوید پیف پیف! ولی وقتی رویتان را برگردانید آن را برمی دارد. شک ندارم فرهاد مجیدی بی دلیل این بازیکن را نیاورده است و ببینید که چه بازی از او می گیرد. شخصا چشم بسته نظرات او را در این زمینه قبول دارم. رمضانی حتما بازیکن خوبی است و خودش هم این را در ترکیب استقلال ثابت می کند.

* اشکان دژاگه بازیکن محبوب شما نبود؟

- روزی که او برای اولین بار در ایران برای تیم ملی بازی کرد من او را برای استقلال پسندیدم. می دانید که من همیشه دنبال درجه یک ها بودم و بازیکن درجه دو برای استقلال نمی آوردم. اگر در استقلال می ماندم تا امروز شک نکنید که اشکان را استقلالی کرده بودم. حالا هم با اینکه سن و سال او بالا رفته ولی به درد استقلال می خورد.

* استقلال در این دو بازی چه تغییری کرده بود؟

- تیم شاداب بازی می کرد. جنگندگی واقعی را در تیم دیدیم و مشخص بود که شوک مثبتی به تیم وارد شده و امیدوارم در نهایت این شوک منجر به قهرمانی استقلال شود و با همین تیم پس از سالها قهرمانی را بدست بیاوریم.

* بهترین اتفاق قرن سیزدهم برای شما چه بود؟

- خب اتفاقات به یادماندنی و شیرین کم نبوده است. از تولد فرزندانم و قهرمانی هایی که با استقلال کسب شد. خیلی اتفاقات خوب داشتم و می ترسم یکی را بگویم و بقیه را فراموش کنم.

بهترین خاطره قرن 4 شکست متوالی پرسپولیس بود/ آقای شیخ سلمان، دست بوسی آل سعود هم حدی دارد!

* آنچه از همه مهمتر بوده؟

- فکر می کنم 4 بار پیروزی متوالی با استقلال روبروی پرسپولیس بهترین اتفاقی بود که به این راحتی ها تکرار شدنی نیست و تا ابد عدد 4 را به تاریخ پیوند داد و هر زمان هواداران از عدد 4 یاد کنند به یاد قرن سیزده و 4 شکست متوالی پرسپولیس جلوی تیم محبوبشان می افتند.

* درباره انتخاب شدن عزیزی خادم به عنوان رییس جدید فدراسیون حرفی ندارید؟

- فقط این را به او توصیه می کنم که مبادا بشود مانند مدیرانی که هول می شوند و تا می آیند خودشان را پیدا کنند می بینند که 4 تا خورده اند. باید سنجیده و با دقت در مسیری که واردش شده گام بردارد و می تواند با استفاده از تجارب افراد این کاره بهتر حرکت کند.

* AFC چرا میزبانی ها را به عربستان داد؟ ایراد از خود ماست؟

- اول باید بگویم بابت این موضوع متأسفم و دوم اینکه نباید همه مشکلات را گردن فوتبال و فدراسیونش انداخت. وقتی ما در تحریم هستیم و همه علیه ما شده اند AFC هم از این فرصت استفاده می کند. از طرفی پول بی حساب و کتاب نفت عربستان در حال خریدن AFC و حتی FIFA است. جایی که شعارش بازی جوانمردانه است و در این وضعیت می بینیم که عربستان که هر روز از یکطرف به کشورش حمله می شود و روز بعد خودش به یک کشور دیگر حمله می کند را میزبان می کنند ولی ایران که این قدر در امن و امان است و استادیوم های شیک و مدرن برای میزبانی دارد را برای این موضوع در نظر نمی گیرند. قول می دهم اگر ما استادیوم 300 هزار نفری داشتیم با یک بازی دربی پرش می کردیم و به اندازه کل پتانسیل تماشاگران لیگ عربستان فقط در یک بازی خودنمایی می کردیم.

بهترین خاطره قرن 4 شکست متوالی پرسپولیس بود/ آقای شیخ سلمان، دست بوسی آل سعود هم حدی دارد!

* ریشه کجاست؟

- آقای شیخ سلمان باید بداند که دست‎بوسی آل سعودی هم حدی دارد. برای او زشت است که به عنوان رییس AFC اینقدر خودش را خادم آل سعودی نشان می دهد و برای خوشامد آنها دست به هر کاری می زند.

* همین فرد میزبانی انتخابی مقدماتی جام جهانی را هم به بحرین داد؟

- بله! شما اگر از جو خارج شوید اصلا نمی توانید بحرین را روی کره زمین پیدا کنید. بحرین از پنجره هواپیما هم پیدا نیست ولی ایران از کره ماه هم پیداست و شیخ سلمان باید بداند با این کارها نمی تواند ایران را حذف کند. همه آسیا و دنیا ایران را می بینند و او و همدستان آل سعودی اش هر کاری بکنند ایران را کنار بزنند ولی ما هستیم و با قدرت و در زمین فوتبال حقمان را می گیریم.

بهترین خاطره قرن 4 شکست متوالی پرسپولیس بود/ آقای شیخ سلمان، دست بوسی آل سعود هم حدی دارد!

* به تازگی و در روز جهانی ریاضیات آلمانی ها با طرح یک سئوال درباره اندازه سبیل علی دایی موجبات ناراحتی خیلی از فوتبالی های ایران را فراهم کردند. این رفتارها ناشی از چیست؟

- به هر حال همه جای دنیا حسود زیاد است. وقتی در دنیا یک ایرانی به نام علی دایی رکورد آقای گلی را می شکند که نه در اروپاست و نه در آمریکا بلکه در آسیا متولد شده و به ویژه در ایران این برای آنها سخت است و از هر طریقی سعی می کنند که حسادتشان را نشان بدهند. علی دایی اسطوره فوتبال ایران و جهان است که استقلالی ها و پرسپولیسی ها او را دوست دارند و جایگاهی ویژه نزد مردم ایران دارد و با این رفتارها چیزی از ارزش هایش کم نمی شود. او بارها در میادین بین المللی حتی با شکم پاره برای ایران جنگیده و ما هرگز آنها را از یاد نمی بریم.

* حرف باقیمانده؟

- امیدوارم سال پیش رو سرشار از سلامتی و گشایش اقتصادی برای همه مردم کشورم باشد و شاد و سرخوش کنار خانواده شان باشند. از طریق سایت شما این سال نو را به همه هموطنانم تبریک می گویم.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر