تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

راهکار تشخیص روغن زیتون اصل

باشگاه خبرنگاران : رئیس شورای ملی زیتون متوسط سرانه مصرف روغن زیتون در سال را ۲۰۰ گرم اعلام‌ کرد.

مهدی عباسی با اشاره به اینکه عوامل متعددی در تولید روغن زیتون دخیل است، گفت: «تولید روغن زیتون به عواملی همچون توجیه اقتصادی تولید و سال آور یا ناآور بستگی دارد. سال گذشته 6 هزار تن روغن زیتون در کشور تولید شده است. اگرچه امکان خودکفایی تولید روغن زیتون در کشور وجود دارد، اما متاسفانه برخی عوامل مانع دستیابی به این امر می‌شوند. به‌عنوان مثال در سال 98، واردات بیش از 11 هزار تن روغن پومیس و در سال 97 واردات روغن زیتون با ارز 4200 تومان مطرح بود که خوشبختانه با تلاش‌های فراوان، روغن زیتون از گروه کالاهای یک خارج شد.»

وی متوسط سرانه مصرف روغن زیتون در سال را 200 گرم اعلام‌ کرد و گفت: «بنابر آمار در برخی سال‌ها، سرانه مصرف روغن 190 تا 210 گرم است.»

این مقام‌مسوول ادامه داد: «درحال‌حاضر پایه قیمت هر کیلو روغن زیتون درجه یک‌ 85 هزار تومان است که متاسفانه در برخی فروشگاه‌ها به سبب اختلاط با روغن پالم و پومیس با نرخ‌های کمتری عرضه می‌شود‌.»

به گفته او، قیمت هر کیلو کنسرو زیتونی در ابتدای فصل 13 هزار تومان بود که متاسفانه همانند دیگر کالاهای کشاورزی بعد از فصل برداشت با قیمت‌های بالاتری در بازار عرضه می‌شود.

رئیس شورای ملی زیتون در پایان با اشاره به راهکار تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی تصریح کرد: «روغن زیتون اصل بوی چمن و گوجه فرنگی می‌دهد و ابتدا تندی و تیزی آن گلو را می‌سوزاند و سپس بعد از چند ثانیه مزه آن مطلوب می‌شود.»

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر