جراحی زیبایی بینی
طراحی ارزان سایت
جراحی زیبایی بینی
طراحی ارزان سایت

طلا در دام گزارش‌های ناامید کننده قرار گرفت

شوک فدرال رزرو به بورس جهانی

دنیای‌اقتصاد : تغییر فریبنده فدرال رزرو در لحن و سیاست‌گذاری، سرمایه‌گذاران را مجبور به ارزیابی مجدد از روند صعودی بورس جهانی کرد

پاسخ بورس جهانی به جلسه فدرال

بازاربورس جهانی در روزهای گذشته پس از افزایش از ابتدای سال، بسیار مورد توجه قرار گرفته بود. بازار بورس جهانی بعد از پاندمی کووید-19 و سیاست‌های حمایتی دولت‌ها، از سقف تاریخی خود عبور کرد و رکورد خود را شکست. اما با اخبار افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، شاخص‌های بورس جهانی نیز قرمز شدند. شاخص بورس S&p500 با افتی 9/ 1 درصدی روند صعودی خود را از دست داد. شاخص متوسط صنعتی داوجونز (Dow Jones) نیز در این روند افتی تقریبا 3 درصدی را به خود دید و از سقف تاریخی خود، 1526 واحد فاصله گرفت. اما شاخص NASDAQ توانست در مقابل روند نزولی غالب در اکثر بازارها مقابله کند و تنها افتی 7/ 0 درصدی را تجربه کند. سهام بانک‌ها، بنگاه‌های انرژی و سایر شرکت‌هایی که در برابر نوسانات اقتصاد حساسیت دارند نیز بعد از نشست فدرال رزرو نزولی شدند.  

جیمی کاکس، یکی از مدیران گروه مالی هریس، گفت: «سهام‌ ارزشمند، به‌ویژه در زمینه انرژی و امور مالی، از ارزش واقعی خود پیشی گرفته ‌بودند و سرمایه‌گذاران در خارج از کشور با شنیدن اخبار، شروع به بازگرداندن معاملات خود کرده‌اند.» سرمایه‌گذاران نیز بعد از گزارش‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده (که در ماه گذشته به بالاترین میزان خود در 13 سال گذشته رسید) و تغییر سیاست فدرال، منتظر اطلاعات اقتصادی هفته آینده برای سرنخ تورمی هستند. از طرفی خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به موفقیت واکسیناسیون علیه کووید-19 باعث حرکت آنها به سمت سهام‌ ارزشمند از نیمه دوم 2020 شده‌است که این مساله‌ای مهم برای بازگشت قدرتمند اقتصاد در انتهای 2021 است. اما تعلیق معاملات آتی برای این سهم‌های ارزشمند و بزرگ بازار می‌تواند روند نزولی را تشدید کند. با این حال، برخی دیگر معتقدند تلاطم اخیر در بازار سهام یک اصلاح است و نه یک تغییر روند.

سقوط یک هفته‌ای طلای جهانی

فلز زرد یکی از بدترین هفته‌های خود را پشت‌سر گذاشت. طلای جهانی بعد از نوسانی 10 روزه در کانال قیمتی هزار و 890 دلاری در ابتدای ماه ژوئن، هفته‌ خود را با 20 دلار سقوط آغاز کرد که در ادامه روز توانست 10 دلار آن را جبران کند. اما همین نوسان، نشان از هفته‌ خونین طلا داشت. طلا بعد از آغاز هفته به مدت سه روز در حال نوسان در کانال هزار و860 دلاری بود؛ اما سرمایه‌گذاران چشم به جلسه فدرال رزرو برای تعیین نرخ بهره دوخته بودند. با برگزاری جلسه فدرال رزرو ایالات متحده و اعلام برنامه ‌این نهاد مالی برای افزایش دو مرحله‌ای نرخ بهره تا سال 2023، شوک اصلی به بازارها از جمله طلای جهانی وارد شد. ارزش دلار نیز در پی این خبر رشدی 2 درصدی را تجربه کرد. فلز زرد بعد از این خبر در اواخر روز چهارشنبه در کانال نزولی قرار گرفت و طی دو روز 100 دلار از قیمت خود را از دست داد و به قیمت هزار و 764 دلار رسید.

روند هفته‌ آینده طلای جهانی، بستگی به رفتار معامله‌گران عمده بازار دارد. افزایش بیشتر جنبش خرس‌ها ممکن است سطح حمایتی هزار و 741 دلار را خراب کند و در این صورت قیمت ممکن است تا سطح حمایت هزار و 680 دلار کاهش یابد. طلا در صورت از دست‌دادن این حمایت و حکمرانی خرس‌ها بر بازار، احتمالا سطح مهم حمایتی بعدی خود یعنی هزار و 643 دلار را می‌بیند. اما در صورت مخالفت گاوها و افزایش تقاضا در بازار طلا ممکن است مقاومت هزار و 789 دلار را بشکند و خود را باید برای آزمودن در سطوح مقاومتی هزار و 845 دلار و در مرحله بعد هزار و 919 دلار آماده کند. تحلیل‌های تکنیکی نشان از برتری خرس‌ها بر بازار دارند. تحلیل‌ها نیز نشان می‌دهند طلا در هر دو روند بلندمدت و میان‌مدت تمایل  به کاهش قیمت دارد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان