تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
طراحی ارزان سایت
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
طراحی ارزان سایت

چه عواملی سبب رشد شاخص بورس شد؟

خیز سهام در آخرین روز بهار

دنیای اقتصاد : آخرین روز خرداد ماه با خیز ۴۲/ ۰ درصدی شاخص بورس خاتمه یافت. به این ترتیب پرونده اولین فصل از سال جدید بسته شد و بازار سهام فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرد

شاخص هموزن اما فراز و فرود‌های زیادی داشت پس از برآیندی تقریبا خنثی و رفت‌وبرگشتی تا میانه‌های بازار، به یک باره 762 واحد از ارتفاع خود را از دست داد. با این حال پس از لمس کف روزانه مسیر صعودی در پیش گرفت به طوری که در نهایت بر خلاف روز یکشنبه توانست بر مدار مثبت قرار گیرد و رشد04/ 0درصدی را به ثبت برساند.

خرداد امید بخش

با وجود اینکه برآیند فصلی بازار سهام منفی است اما می‌توان به بهبود خرداد نسبت به دو ماه ابتدایی اشاره کرد. این ماه با رشد 2/ 1 درصدی شاخص کل و افزایش 6/ 31درصدی ارزش معاملات خرد همراه بوده است. اگرچه خوش‌اقبالی این ماه مدیون عواملی چون برداشته شدن دامنه نوسان نامتقارن، تعدیل P/ E آینده نگر بازار سهام در محدوده 8/ 6 واحد، قرار گیری در فصل مجامع، کنار رفتن ابهامات مربوط به تعیین رئیس‌جمهور جدید و امیدواری به آینده برجام است بنابراین می‌تواند در ادامه فصل جدید معاملات بهتری را رقم بزند.

کاهش سهم حقوقی‌ها از مالکیت

در جریان معاملات ماه گذشته اگرچه وزن مالکیت حقوقی‌ها سنگین‌تر بود و سهامداران خرد تنها 4 روز خالص خرید مثبت رقم زدند اما شاهد کم شدن سهم حقوقی‌ها و تحرکات مثبت حقیقی‌ها در سمت خرید بودیم به طوری که در روز گذشته حقوقی‌ها تنها 69 میلیارد تومان از پرتفوی خود به سبد سهام داران خرد واریز کردند. این مبلغ نسبت به روز قبل خود از یک پنجم هم کمتر شد. با بررسی مقصد خرید و فروش سهام داران می‌توان دریافت که سهام داران خرد توجه بیشتری به صنایع خودرو، مخابرات و مواد دارویی نشان دادند در مقابل حقوقی‌ها گروه‌های فرآورده‌های نفتی، بانک‌ها و کانه‌های فلزی را در راس لیست خرید خود قرار داده‌اند.

روز گذشته داد و ستد‌های خرد انجام شده به رقم 3481 میلیارد تومان رسید که نسبت به متوسط ماهانه (2608 میلیارد تومان) افزایش چشم‌گیری داشت. در این میان بیشترین ارزش معاملات را گروه‌های «خودرو» «بانک‌ها» و «شیمیایی» به خود اختصاص دادند.

گروه خودرو که در جریان معاملات روز یکشنبه با خبر مخالفت وزیر صمت در رابطه با ورود به بورس کالا دچار فشار عرضه شده بود، روز گذشته با انتشار خبر امیدواری به احیای برجام و صحبت‌های عراقچی مبنی بر برطرف شدن برخی اختلاف‌ها در وین و نزدیک شدن به توافق و امید به نهایی بودن دور بعدی با افزایش تقاضا همراه شد. این استقبال که ناشی از واردات‌محور بودن این صنعت و وابستگی به نرخ ارز برای خرید قطعات جهت تولید محصولات خود است، موجب شد تا بازده مثبت 13/ 2 درصدی را برای گروه خود ثبت کند. همچنین روز دوشنبه شاهد بازگشایی نماد‌های بانکی همچون «وبملت»، «وزمین»، «وتجارت»، «وپارس»و «وبصادر» بودیم به طوری که این گروه 49/ 1 درصد رشد داشتند. این گروه بورسی نیز چون خودرویی‌ها از بهبود روابط بین‌الملل منتفع خواهند شد و احیای برجام خبر مثبتی برای آنها خواهد بود.

همچنین در روز دوشنبه اغلب صنایع بازدهی مثبت داشتند به طوری که شاهد رشد 24 گروه در مقابل افت 13 صنعت بودیم. در این میان بیشترین بازده از آن گروه «منسوجات» با رشدی بالغ بر 5/ 4 درصد شد. در مقابل گروه قند و شکر با کاهش 8/ 7 درصدی قیمت مواجه شد که از عوامل افت این گروه می‌توان به بازگشایی دو نماد «قزوین» و «قهکمت» که به علت افشای اطلاعات با اهمیت نوع الف متوقف شده بودند اشاره کرد.

تاثیرگذارترین نمادها

از تاثیر گذارترین نمادها بر شاخص کل در جریان معاملات روزگذشته می‌توان به «شستا»، «وتجارت»، «رمپنا»، «فارس»، «خودرو »و «وبصادر» اشاره کرد که مجموعا 3 هزار و 426 واحد به ارتفاع شاخص افزودند اگرچه نماد «فولاد» به تنهایی 440 واحد از ارتفاع شاخص کاست. افزایش عرضه در این نماد معلول کاهش قیمت کامودیتی‌ها در بازار جهانی و تاثیر منفی کاهش قیمت دلار و خبر برجام بوده است همچنین افزیش تقاضا در نماد «شستا» متاثر از گزارش افزایش سرمایه از محل تامین دارایی این شرکت بوده است که در مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت در پایان سال گذشته مطرح شده بود.

بورس دوشنبه از دریچه آمار

در روزی که شاخص کل بورس تهران با رشد 42/ 0 درصدی به معاملات خرداد خود پایان داد، از 321 نماد معامله شده، قیمت پایانی 140سهم (44 درصد) مثبت بود و در مقابل 154 سهم (48 درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار 49 نماد (2/ 15 درصد) صف خریدی به ارزش 448 میلیارد تومان تشکیل دادند. اما در مقابل شاهد شکل‌گیری صف فروش در 77 نماد بورسی (24 درصد) به ارزش 1020 میلیارد تومان بودیم.

در فرابورس ایران اما در روزی که آیفکس رشد 2/ 0 درصدی را ثبت کرد، 129 نماد معامله شدند که در این میان قیمت پایانی 53 سهم (41 درصد) مثبت و 70 سهم (54 درصد) منفی بود. در این بازار 15 نماد (12 درصد) صف خریدی به ارزش 53 میلیارد تومان تشکیل دادند اما 41 نماد (32 درصد) نیز با صف فروشی به ارزش 495 میلیارد تومان مواجه شدند.

بازار پایه نیز دیروز میزبان دادوستد 106 نماد بود. در این میان 28 سهم (26 درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد دادوستد 68 سهم (64 درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار نیز 18 نماد (17 درصد) صف خریدی به ارزش 37 میلیارد تومان شکل دادند و صف فروش در این بازار به 59 نماد (56 درصد) با ارزشی بالغ بر 816 میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان