تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
طراحی ارزان سایت
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
طراحی ارزان سایت

خروج از لیبی محور گفت‌وگوی رهبران لیبی و انگلیس

نخست وزیر انگلیس روز پنجشنبه در دیدار با همتای لیبیایی خود در لندن پیرامون آخرین وضعیت نا آرامی‌ها و حضور نیرو‌های خارجی در این کشور گفتگو کرد.

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا از دفتر نخست وزیری انگلیس، بوریس جانسون از تلاش‌های «عبدالحمید دبیبه» نخست وزیر لیبی برای برقراری ثبات و گذار سیاسی در این کشور حمایت کرد. دو طرف ضمن بررسی نگرانی‌های امنیتی در لیبی پیرامون اهمیت برگزاری انتخابات ملی این کشور در ماه دسامبر رایزنی کردند.

نخست وزیر انگلیس همچنین از بازگشایی دفتر اروپایی شرکت ملی نفت لیبی در لندن استقبال کرد و دو طرف خواستار گسترش همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان دو کشور شدند. جانسون لیبی را تشویق کرد تا توافق اقلیمی پاریس را تصویب و ابراز امیدواری کرد که نماینده این کشور در کنفرانس بین‌المللی تغییرات آب و هوایی کلاسکو در ماه نوامبر شرکت کند.

لیبی پس از سقوط «معمر قذافی» دیکتاتور این کشور در سال 2011 به دلیل اختلاف‌های جناح‌های مختلف با جنگ داخلی روبرو شده است؛ دولت «وفاق ملی» لیبی مورد حمایت کشورهایی، چون قطر، ترکیه، برخی کشور‌های اروپایی و سازمان ملل است، اما کشور‌هایی مانند مصر، روسیه، عربستان و امارات از ارتش «خلیفه حفتر» ژنرال بازنشسته مستقر در «بنغازی» و «طبرق» حمایت می‌کنند.

روند پایان دادن به اختلاف‌های داخلی که ریشه در حضور نیرو‌های خارجی در لیبی دارد، از دوشنبه و با اعلام واشنگتن مبنی بر مذاکره با برخی از احزاب مهم این کشور در خصوص خروج نیرو‌های خارجی و نیابتی از لیبی، پیش از انتخابات برنامه‌ریزی شده برای پایان دسامبر 2021 وارد مرحله جدیدی شده است. انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی لیبی 24 دسامبر (سوم دی 1400) برگزار خواهد شد.

دیروز دومین کنفرانس لیبی با حمایت سازمان ملل متحد و آلمان در برلین برگزار شد. شرکت کنندگان در این نشست روند سیاسی در لیبی، انتخابات 24 دسامبر و موضوعات امنیتی در این کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان