تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
طراحی ارزان سایت
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
طراحی ارزان سایت

پیمانه اقتصادی

رشد قیمت نفت خام تحت تاثیر تنش‌های خاورمیانه

این پیمانه تیتر‌هایی همچون افزایش قیمت فروش نفت عربستان، روسیه دومین صادرکننده بزرگ نفت به آمریکا شد، روی خوش بورس به سهامداران، قیمت جهانی طلا افت کرد، مصرف انرژی در آلمان جهش کرد، صادرات کشاورزی روسیه امسال ۱۶ درصد جهش کرد و خیز بیتکوین برای فتح ابرکانال ۴۰ هزار دلاری را در بر دارد.

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون افزایش قیمت فروش نفت عربستان، روسیه دومین صادرکننده بزرگ نفت به آمریکا شد، روی خوش بورس به سهامداران، قیمت جهانی طلا افت کرد، مصرف انرژی در آلمان جهش کرد، صادرات کشاورزی روسیه امسال 16 درصد جهش کرد و خیز بیتکوین برای فتح ابرکانال 40 هزار دلاری را در بر دارد.

 

رشد قیمت نفت خام تحت تاثیر تنش‌های خاورمیانه

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، قیمت نفت خام در معاملات امروز، پنج‌شنبه، تحت تنش‌های خاورمیانه رشد کرد و از سقوط سنگین روز گذشته بازگشت. اسرائیل اعلام کرد پایگاه‌های موشکی لبنان را به دنبال حمله موشکی روز گذشته از لبنان هدف قرار داده است. پیش از این قیمت‌های نفت خام تخت تأثیر گزارش افزایش ذخایر انبارهای نفت آمریکا 2 دلار سقوط کرده بودند. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت، تا ساعت 9:37 به وقت تهران، 0.27 درصد رشد کرد و به 70.57 دلار بازگشت. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام آمریکا هم تا این لحظه با 0.34 درصد رشد به 68.38 دلار رسید. اداره اطلاعات انرژی آمریکا دیروز اعلام کرد که هفته گذشته ذخایر انبارهای نفت این کشور با افزایش فراتر از انتظار 3.6 میلیون بشکه‌ای روبرو شده است.

رشد قیمت نفت خام تحت تاثیر تنش‌های خاورمیانه/ دلار در بازار جهانی بالا رفت/ کاهش تقاضا در بازار طلا و سکه تهران/ روی خوش بورس به سهامداران/ مسکن مهر را با متری 500 هزار تومان هم می‌شد تحویل داد؟!

افزایش قیمت فروش نفت عربستان

عربستان سعودی قیمت فروش نفت به خریداران در آسیا و آمریکا در سپتامبر را افزایش داد که نشانه انتظار بزرگترین صادرکننده نفت جهان از تداوم تقاضای قوی برای نفت با وجود افزایش آمار ابتلا به کووید 19 در بعضی از واردکنندگان بزرگ انرژی است. شرکت آرامکوی سعودی در بیانیه ای اعلام کرد قیمت گرید نفتی سبک عرب لایت به آسیا را 30 سنت از اوت افزایش می دهد و سه دلار در هر بشکه بالاتر از قیمت پایه تعیین می کند. این افزایش کمتر از پیش بینی تحلیلگران برای افزایش 50 سنتی قیمت این گرید نفتی در نظرسنجی بلومبرگ بود. آرامکو همچنین قیمت فروش سایر گریدهای نفتی به آسیا را بین 20 تا 60 سنت در هر بشکه افزایش می دهد. بیش از 60 درصد از صادرات نفت عربستان سعودی به مقصد آسیاست و کشورهای چین، کره جنوبی، ژاپن و هند مشتریان بزرگ نفت این کشور هستند.

روسیه دومین صادرکننده بزرگ نفت به آمریکا شد

روسیه پس از کانادا دومین تامین کننده بزرگ نفت برای آمریکا شناخته شد. آمار رسمی نشان داد واردات نفت و فرآورده های نفتی به آمریکا از روسیه در ماه مه 23 درصد نسبت به ماه پیش از آن رشد کرد و به 844 هزار بشکه در روز رسید. مکزیک با رشد کمتر از سه درصدی صادراتش به همسایه شمالی، از رتبه دوم نزول کرد.

دلار در بازار جهانی بالا رفت

دلار پس از دو ریزش متوالی روی ریل صعودی قرار گرفت. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با 0.18 درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح 92.257 واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل 1.103 دلار اعلام شد. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)

کاهش تقاضا در بازار طلا و سکه تهران

باشگاه خبرنگاران جوان: امروز (14 مرداد1400) قیمت هر قطعه سکه طرح جدید به 11 میلیون و 340 هزار تومان رسید. قیمت نیم سکه 5 میلیون و 850 هزار تومان، ربع سکه 3 میلیون و 600 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون و 200 هزار تومان است.
 
رشد قیمت نفت خام تحت تاثیر تنش‌های خاورمیانه/ دلار در بازار جهانی بالا رفت/ کاهش تقاضا در بازار طلا و سکه تهران/ روی خوش بورس به سهامداران/ مسکن مهر را با متری 500 هزار تومان هم می‌شد تحویل داد؟!
 
روز گذشته نیز محمد کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر در گفت‌وگو با نبض بورس تاکید داشت: تقاضا برای خرید طلا و سکه نسبت به روز قبل، با افت همراه بوده و در نتیجه حباب سکه امامی نیز با کاهش به رقم 430 هزار تومان رسیده است.  /جزئیات بیشتر

روی خوش بورس به سهامداران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت (چهارشنبه، 13 مرداد ‌ماه) به  کانال یک میلیون و 400 هزار واحد ورود پیدا کرد و با 90 هزار واحد افزایش نسبت به هفته نخست مرداد ماه، به عدد یک‌میلیون و 406 هزار واحد رسید و 8.5 درصد رشد داشت.

رشد قیمت نفت خام تحت تاثیر تنش‌های خاورمیانه/ دلار در بازار جهانی بالا رفت/ کاهش تقاضا در بازار طلا و سکه تهران/ روی خوش بورس به سهامداران/ مسکن مهر را با متری 500 هزار تومان هم می‌شد تحویل داد؟!

در پنج روز معاملاتی این هفته بورس، نمادهای سپید ماکیان (سپید)، ‌سایپا (خساپا)، گروه دارویی برکت (برکت)، ایران خودرو (خودرو)، ملی صنایع مس ایرانر (فملی)، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) و گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان (پترول) در گروه نمادهای پُرتراکنش قرار داشتند. در هفته‌ای که گذشت، پیمانکاری صنعتی، چند رشته‌ای صنعتی، شیمیایی، محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری، استخراج کانه‌های فلزی، فلزات اساسی، بیمه و بازنشستگی، استخراج زغال سنگ، فنی و مهندسی، مخابرات، هتل و رستوران، واسطه‌گری‌های مالی و پولی، فرآورده های نفتی، سرمایه‌گذاری‌ها، قند وشکر، عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم، اطلاعات و ارتباطات، فعالیت‌های کمکی به‌جز نهادهای مالی واسط، سایر واسطه‌گری‌های مالی، دارویی، وسایل ارتباطی، منسوجات، کانی غیرفلزی جزو صنایع مثبت بازار بودند.

قیمت جهانی طلا افت کرد

قیمت جهانی طلا در حالی افت کرد که ارزش دلار پس از اینکه یکی از مقامات ارشد فدرال‌رزرو از احتمال جلو انداختن موعد افزایش نرخ بهره آمریکا خبر داد، تقویت شد.

قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن، اسپات‌گلد، تا ساعت 9:55 به وقت تهران، 0.1 درصد افت کرد و به 1٫809.96 دلار رسید. قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا هم تا این لحظه 0.1 درصد افت کرد و به 1٫812.80 دلار بازگشت. این در حالی است که در معاملات دیشب تحت تأثیر گزارش ناامیدکننده ای‌دی‌پی از اشتغال ماهانه آمریکا قیمت طلا یک درصد افزایش یافته بود. حالا سرمایه‌گذاران منتظر انتشار گزارش رسمی اشتغال توسط وزارت کار آمریکا هستند که عصر جمعه منتشر خواهد شد.

مصرف انرژی در آلمان جهش کرد

رویترز: گروه آمار صنعتی اِی‌جی‌ای‌بی آلمان گزارش داد، در شش ماه ابتدایی 2021 مصرف انرژی آلمان تحت تأثیر ریکاوری اقتصادی این کشور و سرد شدن هوا 4.3 درصد نسبت به سال گذشته جهش کرده است. اِی‌جی‌ای‌بی با انتشار آمار مربوط به ژانویه تا ژوئن 2021 در این بازه سرعت باد کاهش یافته که به معنای آن است که زغال‌سنگ بیشتری برای جبران کاهش برق تولیدی از ژنراتورهای بادی سوزانده شده و آلایندگی دی‌اکسید کربن نسبت به سال گذشته 6.3 درصد جهش کرده است. بزرگترین اقتصاد اروپا در این بازه 211.2 میلیون تن زغال‌سنگ مصرف کرده است، در حالی که در دوره مشابه قبلی 202.4 میلیون تن زغال‌سنگ سوزانده شده بود. میزان مصرف انرژی آلمان در سه ماهه دوم شتاب گرفته است، چون داده‌ها نشان می‌دهد در 3 ماهه اول میزان مصرف 0.8 درصد کمتر از دوره مشابه سال گذشته بوده است. در شش ماه ابتدایی امسال، مصرف گاز طبیعی برای گرمایش و تولید برق 16 درصد جهش کرد.

مسکن مهر را با متری 500 هزار تومان هم می‌شد تحویل داد؟!

شایان مدیرعامل بانک مسکن گفت: اگر اعتقاد وجود داشته باشد، هر کاری به خوبی، راحت و با حداقل هزینه انجام می‌شود. اما اگر به کار اعتقادی نباشد، نمی‌توان کاری از پیش برد. به عبارتی می‌توان آدمی را که خواب است بیدار کرد، اما نمی‌توان آدمی که خودش را به خواب زده بیدار کرد. وی با اشاره به این‌که این نوع نگاه ضرر زیادی به مسکن مهر و قشر‌های هدف وارد کرد، گفت: در یک مقطعی می‌شد مسکن مهر را با متری 500 هزار تومان تکمیل کرده و تحویل داد. در واقع یک فرصت خوب و طلایی برای ورود مسکن مهر به بازار بود که آن را از دست دادیم. وقتی این اتفاق نیفتاد، تکمیل مسکن مهر به تاخیر افتاد.

رشد قیمت نفت خام تحت تاثیر تنش‌های خاورمیانه/ دلار در بازار جهانی بالا رفت/ کاهش تقاضا در بازار طلا و سکه تهران/ روی خوش بورس به سهامداران/ مسکن مهر را با متری 500 هزار تومان هم می‌شد تحویل داد؟!

وی با اشاره به این‌که 3700 هزار میلیارد تومان حجم نقدینگی کشور است، گفت: اگر برای هر واحد از یک میلیون مسکن 300 میلیون تومان اختصاص دهیم، 8 درصد کل نقدینگی خواهد شد. این منابع به تدریج به پروژه‌ها تزریق می‌شود و تورم زا نیست. /تسنیم

صادرات کشاورزی روسیه امسال 16 درصد جهش کرد

وزارت کشاورزی روسیه گزارش داد صادرات محصولات کشاورزی این کشور 16 درصد نسبت به سال گذشته جهش کرده و به 16.8555 میلیارد دلار رسیده است. طبق این گزارش، در بازه یک سال منتهی به اول آگوست، صادرات محصولات روغنی روسیه 39 درصد جهش کرده و به 3.852 میلیارد دلار رسیده است، در حالی که صاردات گوشت و محصولات لبنیاتی 25 درصد جهش کرده و به 773 میلیون دلار رسیده است. غلات بزرگترین بخش صادرات کشاورزی را به خود اختصاص داد و با 13 درصد جهش نسبت به سال گذشته 4.755 میلیارد دلار به درآمد روسیه افزود. صادرات ماهی و محصولات دریایی 6 درصد جهش کرد و به 2.93 میلیارد دلار رسید. طبق گزارش وزارت کشاورزی روسیه، اتحادیه اروپا و چین بزرگترین واردکنندگان محصولات کشاورزی روسیه بوده‌اند و هر یک 12.4 درصد از کل صادرات کشاورزی روسیه را به خود اختصاص داده‌اند. 11.9 درصد از این صادرات روسیه راهی ترکیه شده و 7.8 درصد آن به کره‌جنوبی رسید. در سال گذشته، صادرات محصولات کشاورزی روسیه به اروپا 31 درصد جهش کرد و به 2.087 میلیارد دلار رسید، در حالی که صادرات به چین 4 درصد افت کرد و 2.083 میلیارد دلار شد.

خیز بیتکوین برای فتح ابرکانال 40 هزار دلاری

بیتکوین با یک جهش بزرگ خود را به بالای 39 هزار دلار رساند. به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، بیتکوین پس از ریزش های کم سابقه اخیر اکنون به تدریج در حال بازیابی و بازگشت به سطوح قدرتمندتر است. اگرچه این رمزارز فاصله قابل توجهی با رکورد 62 هزار دلاری خود دارد، در تلاش است با تثبیت در کانال 40 هزار دلاری راه خود را به سمت رسیدن مجدد به قله 60 هزار دلاری هموار کند. داده های درون شبکه نیز نشان می دهند که در روزهای اخیر، نگهداری و خرید بیتکوین افزایش محسوسی داشته است. مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر 1630 میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل 4.23 درصد بیشتر شده است. در حال حاضر 50 درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و 18 درصد در اختیار اتریوم است. بیت‌ کوین 12 سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال 2009 معاملات اولیه آن شکل گرفت.  

رشد قیمت نفت خام تحت تاثیر تنش‌های خاورمیانه/ دلار در بازار جهانی بالا رفت/ کاهش تقاضا در بازار طلا و سکه تهران/ روی خوش بورس به سهامداران/ مسکن مهر را با متری 500 هزار تومان هم می‌شد تحویل داد؟!

به‌روزرسانی قیمت ارزهای دیجیتال (تا ساعت 13 ظهر به وقت شرقی)؛ این رده حاوی تغییرات قیمتی 10 ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است.

1- بیت کوین

قیمت: 39 هزار و 582.25 دلار

تغییرات قیمتی 24 ساعت گذشته: 3.75 درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: 1.89 درصد کاهش

2- اتریوم

قیمت: 2684.52 دلار

تغییرات قیمتی 24 ساعت گذشته: 8.02 درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: 15.68 درصد افزایش

3- تتر

قیمت: 1.00 دلار

تغییرات قیمتی 24 ساعت گذشته: 0.01 درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: 0.01 درصد افزایش

4- بایننس کوین

قیمت: 333.36 دلار

تغییرات قیمتی 24 ساعت گذشته: 3.32 درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: 5.54 درصد افزایش

5- کاردانو

قیمت: 1.37 دلار

تغییرات قیمتی 24 ساعت گذشته: 0.21 درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: 5.92 درصد افزایش

6- ریپل

قیمت: 0.733 دلار

تغییرات قیمتی 24 ساعت گذشته: 3.93 درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: 2.65 درصد افزایش

7- دوج کوین

قیمت: 0.201 دلار

تغییرات قیمتی 24 ساعت گذشته: 2.82 درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: 3.18 درصد کاهش

8 - یو اس دی کوین

قیمت: 1.00 دلار

تغییرات قیمتی 24 ساعت گذشته: 0.01 درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: 0.01 درصد افزایش

9- پولکا دوت

قیمت: 19.36 دلار

تغییرات قیمتی 24 ساعت گذشته: 12.18 درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: 31.62 درصد افزایش

10- یونی سواپ

قیمت: 23.14 دلار

تغییرات قیمتی 24 ساعت گذشته: 9.73 درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: 19.42 افزایش

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر