تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
طراحی ارزان سایت
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
طراحی ارزان سایت

راهکارهای شناخت و تعامل با شوهر بی‌احساس

باهمسرتان برای پیاده‌روی می‌روید تا حال و هوایی عوض کنید و بعد از یک ساعت به خانه برمی‌گردید بدون اینکه کلمه‌‌ای بین شما ردوبدل شده باشد. ناامیدکننده و کسالت‌بار است، نه؟ حتماً پیش خودتان قسم می‌خورید که دیگر هرگز با او بیرون نروید.

راهکارهای شناخت و تعامل با شوهر بی‌احساس

تحریریه زندگی آنلاین : سرد بودن مردان در رابطه زناشویی یکی از شکایت‌های همیشگی زنان است. در این مطلب به شما کمک می‌کنیم تشخیص دهید کسی که با او طرف هستید آدم سرسخت و بی‌احساسی است یا نه، و چگونه باید با او برخورد کنید.

 

با شوهر یخ و بی‌احساس چه کنیم؟

تصور کنید: باهمسرتان برای پیاده‌روی می‌روید تا حال و هوایی عوض کنید و بعد از یک ساعت به خانه برمی‌گردید بدون اینکه کلمه‌‌ای بین شما ردوبدل شده باشد. ناامیدکننده و کسالت‌بار است، نه؟ حتماً پیش خودتان قسم می‌خورید که دیگر هرگز با او بیرون نروید.

اگر این احساسی است که اغلب نسبت به همسرتان دارید پس می‌تواند علامت این باشد که او از دسته آدم‌هایی است که اهل ابراز احساسات و هیجانات نیست. این تیپ افراد آدم‌هایی کاملاً طبیعی هستند که نمی‌توانند عمیق‌ترین احساسات خود را به کسی بروز دهند و به‌ندرت به موضوعات عشقی علاقه نشان می‌دهند یا احساس خود را باکسی در میان می‌گذارند. آن‌ها ممکن است نیاز به توجه داشته باشند اما هرگز نمی‌توانند پیوند عاطفی درست‌وحسابی باکسی برقرار کنند.

 بیشتر بخوانید:

قوانین اولین برخورد با زنی که دوستش دارید

عشق شما یک طرفه است یا دوطرفه؟

شناختن و درک این‌جور آدم‌ها هم کار سختی است و علتش هم این است که در ظاهر بامحبت و باملاحظه به نظر می‌رسند اما وقتی پای به اشتراک گذاشتن احساسات و عمق هیجانات می‌شود، کاملاً سرد و بی‌احساس.

این اتفاقی زمانی می‌افتد که فرد به دلیل خاصی از بروز احساساتش جلوگیری می‌کند. مثلاً افرادی که بینهایت خودخواهند و می‌خواهند به موقعیت خاصی دست پیدا کنند ممکن است تا زمانی که به رؤیاها و خواسته‌های خود نرسند نتوانند احساس واقعی خود را بروز دهند. کسانی هم هستند که در پی یک طلاق یا شکست عشقی یا یک رابطه‌ی بد و ناخوشایند، ترس‌های روحی و هیجانی دارند.

 برای این اشخاص، سازش و عاطفه نشان دادن به یک نفر دیگر و داشتن رابطه‌ای معقول و خوشایند بینهایت دشوار است. و همه‌ی این‌ها باعث می‌شود اگر بهانه یا دلیل سرد بودنشان مزمن و پیچیده شود، کسی نتواند ذره‌ای در قلبشان رخنه کند.

اگر احساس می‌کنید چیزی در رابطه‌‌تان کم دارید ممکن است علتش نداشتن ارتباط عاطفی از طرف مقابل باشد. راه‌هایی برای تشخیص همسر سرد و نفوذناپذیر از جهت عاطفی وجود دارد:

 

ترجیح می‌دهد همه‌ کارها را به‌تنهایی انجام دهد

اگر همسر شما هرگز شمارا در سفرها و برنامه‌ها و سایر فعالیت‌هایش شرکت نمی‌دهد پس این احتمال بسیار زیاد است که آدم سرسختی از جهت عاطفی باشد. چنین افرادی همیشه دوست دارند فاصله‌ی خود را با دیگران حفظ کنند و برای شناخت و نزدیک شدن به‌طرف مقابل هیچ کوششی نمی‌کنند. تنها بودن و به‌تنهایی انجام دادن کارها آن‌ها را از درگیری‌های عاطفی مصون نگه می‌دارد و این همان چیزی است که به دنبالش هستند و به آن‌ها آرامش می‌دهد.

 

هیچ احساسی از خود بروز نمی‌دهند

این‌یک پندار نادرست بین خانم‌هاست که مردها احساس ندارند، اما این‌طور نیست. مردها احساسات خود را پنهان می‌کنند اما نه همیشه و نه تماماً! ولی اگر شوهر شما تحت هیچ شرایطی احساسی بروز نمی‌دهد یا هرازگاه به شما ابراز علاقه و عشق نمی‌کند یعنی ارتباط او با شما احساسی و هیجانی و عشقی نیست. طرز رفتار و واکنش‌های یک مرد، چیزهای زیادی از قلبش بروز می‌دهد.

 بیشتر بخوانید:

آقایان خجالتی بخوانند!

کارهای ساده ای که در زندگی باعث خوشبختی می شود

تفکراتی که اجازه نمی دهند از ازدواجتان لذت ببرید!

 حرف‌ها و رفتارهایش باهم جور نیستند

وقتی همسرتان یک‌چیزی می‌گوید و خلاف آن عمل می‌کند، حسی از ناامنی و بی‌اعتمادی در شما به وجود می‌آورد. او ممکن است قول‌های آن‌چنانی به شما بدهد و تضمین کند که شمارا در عشق خود غرق خواهد کرد و شمارا امیدوار کند که رابطه‌ای کاملاً سالم و عاطفی در انتظارتان است، اما وقتی زمان عمل کردن می‌رسد به هیچ‌کدامشان عمل نمی‌کند. پس اگر با رفتارهای سرد و بی‌توجهی‌های او روبرو شدید تعجب نکنید.

 

 مبهم و ناسازگار است

در اوایل رابطه‌تان او گرم و عاشق است و به شما توجه زیادی می‌کند و کاملاً باملاحظه با شما رفتار می‌کند اما چند ماه بعد، تمام این سناریوها تغییر می‌کنند. مثلاً ممکن است او فقط به جنبه‌ی جسمی و جنسی رابطه با شما علاقه نشان دهد و در سایر زمینه‌ها از شما فاصله بگیرد و هیچ ابراز علاقه‌ای از او نبینید. یا شاید دقیقاً برعکس عمل کند؛ در حرف و کلام بسیار عاشقانه و رمانتیک باشد اما به تماس فیزیکی و جنسی با شما تمایلی نشان ندهد. چنین مردهایی اصلاً مناسب روابط بلندمدت نیستند و فقط احساس ناامنی و استرس به شما می‌دهند و هیچ نوع پیوند عاطفی و قلبی با شما ندارند.

 

 مثل یک نامادری با شما رفتار می‌کند

در مَثل وقتی‌که می‌خواهند نامهربانی کسی را بیان کنند می‌گویند مثل نامادری‌ها رفتار می‌کند. اگر شوهر شما در جایگاه یک نامادری با شما رفتار می‌کند، نسبت به همه‌چیز بهانه‌گیر و ایرادگیر است، از لباس پوشیدنتان گرفته تا غذا درست کردن و نحوه‌ی خندیدن و ...، پس باید واقعاً این مسئله را جدی بگیرید. این رفتارها فقط از بی گرایشی شدید او نسبت به شما نشاءت می‌گیرد.

 از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کند

او نه‌تنها قدمی برای حفظ رابطه‌تان برنمی‌دارد بلکه از تمام مسئولیت‌ها نیز فرار می‌کند. او خودش تعهدی نمی‌پذیرد و بابت هر مشکل و مسئله‌ای که پیش بیاید مستقیماً شمارا عتاب و سرزنش می‌کند.

چنین مردی نقش خود را در رابطه کاملاً نادیده می‌گیرد و مدام به شما یادآوری می‌کند چه اشتباهاتی مرتکب شده‌اید و چگونه بد عمل کرده‌اید. همسری

که از زیر بار مسئولیت‌هایش شانه خالی می‌کند

 بهتر است به هر قیمتی که شده کاملاً از زندگی شما خارج شود.

 

 برای رابطه‌ زناشویی و زندگی مشترکتان هیچ قدم مثبتی برنمی‌دارد

مردی که هیچ سرمایه‌گذاری عاطفی در رابطه‌ زناشویی‌اش نمی‌کند کاری هم برای حفظ آن نخواهد کرد. او هرگز گفتگویی را شروع نمی‌کند و همیشه فقط از خودش حرف می‌زند و علاقه‌ای نسبت به زندگی‌اش نشان نمی‌دهد. این مرد سالگردها یا اتفاقاتی را که برای شما مهم‌اند به یاد ندارد و انگار به هیچ طریقی نمی‌توانید دلش را نرم کنید.

 

 به‌راحتی دروغ می‌گوید

یک مرد تحت دو شرایط دروغ خواهد گفت: برای نجات و حفظ یک رابطه و برای اجتناب از هرگونه مواجهه! اگر مردی بابت دروغی که به شما می‌گوید هیچ احساس ناراحتی نکند یعنی احترامی بر ای‌تان قائل نیست و مدام به شما دروغ خواهد گفت تا شمارا حساس و کنجکاو نکند. او ممکن است وانمود کند دوستتان دارد اما در غیاب شما فقط به دنبال خیانت به شماست. چنین مردی فقط به این دلیل به شما دروغ می‌گوید که سرپوشی بر رازهایش بگذارد.

 

 همیشه بسته و دور و مرموز است

بعضی از مردها از کمبود اعتمادبه‌نفس رنج می‌برند و به‌راحتی نمی‌توانند خود واقعی‌شان را نشان دهند. آن‌ها همیشه پشت دیواری که برای خودساخته‌اند پنهان می‌شوند و به‌ندرت چیزی از خود بروز می‌دهند که باعث بشود شما به ضعف‌هایشان پی ببرید.

برای یک زن واقعاً خشمگین کننده و ناامیدکننده است که مرد واقعی ِ پنهان‌شده پشت دیوار را ببیند اما اگر متوجه شدید همسرتان خودش را پشت حصاری خودساخته مخفی می‌کند باید بدانید همیشه هم مشکل از عدم ارتباط نیست که این دیوار را می‌سازد بلکه ممکن است مرد شما از این بترسد که مبادا شما به ضعف‌هایش واقف شوید و دیگر او را

دوست نداشته باشید. و برای همین هرگز از عمیق‌ترین و واقعی‌ترین احساسات و رازهای خود با شما حرفی نزند.

 بیشتر بخوانید:

چقدر زمان میبرد تا باردار شوید؟

 هیچ تعامل عاطفی باهم ندارید

عشق، محبت، توجه، فداکاری و ... همه‌ی این‌ها فقط از جانب شما هستند و این شما هستید که تمام این‌ها را نثار همسرتان می‌کنید.

 اما در یک رابطه اگر شما تنها کسی باشید که تمام‌وقت و انرژی و عشقتان را صرف کنید و هیچ تعاملی بین شما نباشد و همسرتان فقط مانند یک گیرنده عمل کند، اصلاً درست نیست. عشق تابع یک سیستم پایاپای است پس نمی‌توانید انتظار داشته باشید با این شرایط معامله‌ای صورت بگیرد.

 

  با همسری که عواطفی از خود بروز نمی‌دهد چه کنیم؟

همان‌طور که گفتیم شناختن چنین آدمی کار سختی است و به همین دلیل زنان زیادی هستند که خود را گرفتار رابطه‌ای فرساینده باکسی می‌بینند که انگار هرگز او را نمی‌شناسند. اگر همسرتان جزو این افراد است و می‌خواهید زندگی مشترک خود را حفظ کنید راهکارهایی برای چگونه برخورد کردن با او به شما توصیه می‌کنیم.

 

چگونه رابطه با یک آدم بی‌احساس را پایان بدهید؟

اگر همسرتان علی‌رغم تمام تلاش‌های‌ شما همچنان پشت سد احساسات باقی ماند پس زمان آن است که رابطه‌تان را جدی ارزیابی کنید. اگر ادامه‌ی رابطه با او بر ای‌تان واقعاً ممکن نیست پس بر ای‌تان می‌گوییم چگونه تمامش کنید.

 

هر چه زودتر احساس و انتظار خود را بیان کنید

اگر متوجه شدید مردی که با او روبرو هستید در برابر ابراز احساساتش همیشه گارد می‌گیرد، هر چه زودتر به او بگویید چه احساسی نسبت به این رفتارش دارید. شما باید از همان اول کاملاً شفاف بیان کنید که چه توقعی دارید و از او چه می‌خواهید. اگر او توانست با شما روراست باشد و به‌راحتی حرف بزند پس می‌توانید رابطه را به جلو ببرید. اما اگر از صحبت در مورد خودش امتناع کرد پس پیش از اینکه واقعاً درگیرش شوید، او را ترک کنید.

 

 علت را پیدا کنید

اگر می‌دانید که همسرتان شمارا دوست دارد اما انگار به دلایلی که نمی‌دانید چیست از شما دوری می‌کند پس سعی کنید این دلایل را پیدا کنید. بعضی از مردها دیواری جلوی خود می‌کشند تا ضعف‌هایشان را پنهان کنند. آن‌ها می‌خواهند تصویر خوبی را که از خود در ذهن شما ساخته‌اند حفظ کنند تا همچنان دوستشان داشته باشید. این مردها فقط با نشان دادن جنبه‌های قوی خود به شما اعتمادتان را جلب می‌کنند. در چنین شرایطی شما باید به او نشان دهید که دوستش دارید و او را با تمام خوبی‌ها و بدی‌هایش می‌پذیرید. او باید بداند که ضعف داشتن هیچ ایرادی ندارد و شما در هر موقعیتی از او و انتخاب‌هایش حمایت خواهید کرد.

 

 رک و راست سؤال کنید

اگر احساس می‌کنید همسرتان قبلاً این‌گونه نبوده که احساس و عواطفش را بروز ندهد و این اتفاقی است که اخیراً می‌افتد پس با او حرف بزنید. از او بپرسید چه مشکلی برایش پیش‌آمده و دلیل تغییر رفتارش چیست. برایش بگویید نسبت به این تغییر ناگهانی‌اش چه حسی دارید و آماده‌اید حرف‌هایش را بشنوید حتی اگر بسیار ناخوشایند و تلخ باشند. اگر با شما راحت حرف زد و چیزی گفت که دوست نداشتید بشنوید، عصبانی نشوید و سرزنشش نکنید. با عصبانیت واکنش نشان دادن باعث می‌شود او در لاک خود بیشتر فرو برود و هرگز در مورد چیزی با شما گفتگو نکند. همیشه با صبر و حوصله به او گوش بدهید،  باهم بنشینید و ببینید چطور می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

 

 شما روش خود را تغییر دهید

اگر حرف زدن با او فایده‌ای نداشت پس سعی کنید به او کمی فرصت بدهید. ما اغلب برای فکر کردن به مسائلمان و سبک و سنگین کردن انتخاب‌هایمان به زمان نیاز داریم. به او زمان بدهید، حتماً خودش مشکل را حل کرده و به‌طرف شما بر خواهد گشت و از شما بابت صبوری‌تان ممنون خواهد بود. برای حرف زدن او را در منگنه نگذارید و در عوض تمرکز و توجه را به سمت خودتان تغییر دهید و به خودتان بپردازید. به سرگرمی‌های خودتان مشغول باشید و او را موقتاً رها کنید.

 

سعی نکنید اصلاحش کنید

بیشتر خانم‌ها تمایل دارند و سعی می‌کنند مردها را تغییر دهند و امیدوارند که از آن‌ها آدم‌های بهتری بسازند. اما این را نمی‌دانند که نمی‌توان کسی را واقعاً تغییر داد. اگر چیزی در همسرتان هست که دوستش ندارید، علتش را از خودتان بپرسید. ببینید می‌توانید از آن چشم‌پوشی کنید یا به آن عادت کنید؟ تلاش برای تغییر دادن مردها فقط باعث تحقیرش خواهد شد، نه عشق‌ورزی‌اش به شما! اگر همسرتان را دوست دارید پس یاد بگیرید کمبودهایش را هم بپذیرید و با او ادامه بدهید.

 

 از خودتان سؤال کنید

ما می‌دانیم که ناگهان خاتمه دادن به یک رابطه، توصیه‌ی ایده آلی نیست. برای پذیرفتن این واقعیت تلخ و چنین اقدامی به زمان نیاز است. اغلب این اتفاق می‌افتد که حتی بعد از پایان دادن رابطه، زن‌ها خود را در موضع ضعف می‌بینند، پس قبل از اینکه همه‌چیز را تمام کنید از خودتان بپرسید آیا به‌اندازه کافی تلاش کرده‌اید دلیل فاصله گرفتن طرف مقابلتان را پیدا کنید. خودتان را بررسی کنید و ببینید آیا این شما هستید که دسترسی عاطفی به شما ممکن نیست یا همسرتان؟ هر وقت توانستید رک و راست به خودتان جواب بدهید، می‌توانید بفهمید قدم بعدی‌تان چه باید باشد.

 

 فاصله بگیرید

اگر مطمئنید که تمام تلاش خود را برای نجات رابطه‌تان کرده‌اید اما نتیجه‌ای نگرفتید، تنها راه این است که شروع کنید به فاصله گرفتن. باید مطمئن باشید که دیگر نمی‌توانید تنها کسی باشید که برای حفظ رابطه تلاش می‌کند و همسرتان هم باید درک کند که دیگر نمی‌تواند شمارا نادیده بگیرد.

 

 دیگر ژست‌های احساسی نگیرید و واقع‌بین باشید

اگر تابه‌حال به‌تنهایی تمام‌کارهای خانه را انجام می‌دادید و هیچ کمکی از طرف مقابل دریافت نمی‌کردید، دیگر این کار را نکنید و یک‌تنه پیش نروید. دوباره امتحانش کنید؛ گاهی از همسرتان بخواهید شام درست کند، در کاری به شما کمک بکند و به او بگویید از چه راه‌هایی می‌تواند به رابطه‌تان کمک کند، کناره‌گیری او را به‌حساب تنبلی او نگذارید. دقیق و جدی باشید و ببینید آیا درخواست شمارا می‌پذیرد و با شما سهیم می‌شود یا بازهم به شما بی‌اعتنایی می‌کند.

 به او نشان دهید که تصمیم خود را گرفته‌اید

با خودتان وزندگی‌تان روراست باشید، وقتی از او فاصله بگیرید احتمالاً سعی می‌کند شمارا برگرداند و کمی هم از خود علاقه و توجه نشان می‌دهد و از عادتش تا حدودی فاصله می‌گیرد. نبودن شما مطمئناً تلنگری برای اوست؛ به شما پیام می‌دهد، با شما تماس می‌‌گیرد و ...، اما اگر تصمیمتان جدی است پس باید به هیچ‌کدامشان توجه نشان ندهید. این‌زمانی است که باید اراده‌تان را نشان بدهید و فریب وعده‌هایش را نخورید. مردهایی که راه قلبشان را بسته‌اند هرگز گزینه‌ی خوبی برای زندگی نیستند.

 

 خودتان را دوست داشته باشید

این طبیعی است که یک زن خودش را در رابطه گم کند و فقط به مردی فکر کند که عاشق اوست. اما وقتی‌که می‌دانید از مردی که احساسی به شما بروز نمی‌دهد چیزی نصیبتان نخواهد شد، پس دلیلی ندارد خودتان را وقف او بکنید. دیگر از او محبت گدایی نکنید و کاری کنید که خودتان از انجامش لذت می‌برید. بگذارید متوجه شود که بدون او هم حالتان خوب است و وابستگی عاطفی به او ندارید.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان