تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تهران بار
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تهران بار

برای کاهش وزن پایدار چه کنیم؟

کاهش وزن یکی از سخت‌ترین کارها برای هر فردی است و از آن سخت‌تر پایدار ماندن این کاهش وزن است. برای اغلب ما رژیم گرفتن و کاهش وزن همیشه مانند یک مسیر رفت‌وبرگشت است. هر قدر بیشتر تلاش می‌کنیم

برای کاهش وزن پایدار چه کنیم؟

پروانه کاظمی -  کارشناس ارشد تغذیه

 

تحریریه زندگی آنلاین : کاهش وزن یکی از سخت‌ترین کارها برای هر فردی است و از آن سخت‌تر پایدار ماندن این کاهش وزن است. برای اغلب ما رژیم گرفتن و کاهش وزن همیشه مانند یک مسیر رفت‌وبرگشت است. هر قدر بیشتر تلاش می‌کنیم، به همان میزان وزن بدن بیشتر بالا می‌رود. اما تحقیقات اخیر پی به دلیل این روند رفت و برگشتی یو-یو شکل برده است. محققان دانشگاه کلرادو 75 هزار فرد را که از یک رژیم کاهش وزن کم هزینه (TOPS) پیروی می‌کردند طی 7 سال مورد بررسی قرار داده و دریافتند که حدود نیمی از این افراد در سال اول کاهش وزن چشمگیری داشتند. و از آن مهم‌تر 62 درصد از این افراد توانستند این کاهش وزن را به مدت 7 سال حفظ کنند.این برنامه تنها به سه دلیل ساده به این خوبی کار می‌کند: کم هزینه است به همین دلیل هر فردی می‌تواند از آن استفاده کند، قابل تحمل است و به همین دلیل فرد می‌تواند آن را به مدت طولانی اجرا کند، و همچنین با کمک دیگران صورت می‌گیرد و به همین دلیل افراد مدام آموزش می‌بینند و انگیزه لازم را برای ادامه رژیم دریافت می‌کنند. در حالی‌که ممکن است همه افراد به این رژیم دسترسی نداشته باشند، اما بااین‌حال می‌توانند از رازها و راهکارهای آن بهره ببرند. به این ترتیب شما نیز قادر خواهید بود از کاهش و افزایش وزن مداوم رهایی یابید.

 بیشتربخوانید:

9 میوه کم قند را با خیال راحت، روزانه مصرف کنید

 

 

برنامه غذایی مشخص

اگر یک برنامه غذایی مشخص داشته باشید بهتر می‌توانید به کاهش وزن خود کمک کنید. متخصصان می‌گویند اگر خودتان برای خود برنامه غذایی بریزید بهتر می‌توانید آن را اجرا کنید. مثلاً من با خودم قرار گذاشته‌ام که تا یک ساعت بعدازاینکه صبح از خواب بیدار شدم، حتماً چیزی بخورم. سپس هر 4 تا 5 ساعت یک‌بار چیزی می‌خورم و دو ساعت قبل از خوابیدن نیز خوردن را تعطیل می‌کنم

 

زمانی برای ورزش

در این رژیم افراد در گروه‌های مختلف قرار می‌گیرند. شما نیز می‌توانید از باشگاه برای قرار گرفتن در گروه استفاده کنید. حتی می‌توانید قرارهای خود با دوستانتان را در باشگاه تنظیم کنید. درعین حال که باهم گپ می‌زنید، می‌توانید ورزش هم بکنید. همچنین در تحقیقی محققان 4 هزار زوج را مورد بررسی قرار داده و دریافتند که زوج‌ها باهم رژیم می‌گیرند و ورزش می‌کنند، بیشتر از سایرین به آن مداومت خواهند داشت. به یاد داشته باشید که یک فنجان چای بعد از ورزش تأثیر آن را دوچندان می‌کند.

 

استراتژی کربوهیدرات

اگر کاملاً کربوهیدرات‌ها را از وعده‌های غذایی خود حذف کنید، خیلی سریع وزنتان کم می‌شود، اما در عین حال ممکن است با یک حس بدی مواجه شوید که به دلیل آن نتوانید به‌راحتی به کارهای روزانه خود برسید. کربوهیدرات‌ها برای بدن بسیار ضروری هستند و مغز و سیستم عصبی برای آنکه بتواند به‌خوبی کار کند به آن احتیاج خواهد داشت. حذف کربوهیدرات سبب می‌شود تا هرگونه بافت ماهیچه‌ای برای تولید انرژی مورد متابولیسم قرار بگیرد. تا زمانی که از کربوهیدرات‌ها به‌درستی استفاده کنید مشکلی برایتان پیش نخواهند آورد.

 بیشتربخوانید:

برای لاغری کدو سبز رو چطور مصرف کنیم؟

بشقاب‌های قرمز و کوچک

همانگونه که می‌دانید هرقدر بشقاب بزرگ‌تری داشته باشید به همان میزان نیز غذای بیشتری می‌کشید. همچنین طبق تحقیقات به عمل آمده افرادی که از بشقاب‌ها و لیوان‌های قرمز استفاده می‌کنند معمولاً میل کمتری به مصرف نوشابه و میان وعده خواهند داشت.

 

محدودیت کالری

 به خاطر داشته باشید که نباید بیش از 1500 کالری در روز مصرف کنید. هر روز این مسئله را برای خود یادآوری کرده و کالری‌های مصرفی خود را به خاطر بسپارید. حتی اگر می‌توانید از یک دوست یا همسر خود بخواهید تا هر روز این مسئله را به شما یادآوری کند.

 

قانون پنج دقیقه

بیکار بودن می‌تواند برای بدن مضر باشد. راهی پیدا کنید تا بتوانید به غیر از خوردن با راهی دیگر دست‌ها و ذهن خود را درگیر کنید. بررسی‌ها نشان داده است که دل‌ضعفه معمولاً بین 5 تا 10 دقیقه و حتی گاهی 3 دقیقه طول خواهد کشید. بنابراین کمی نفس عمیق بکشید و کمی راه بروید تا برطرف شود. اما اگر واقعاً گرسنه بودید و برطرف نشد، بدون اینکه احساس گناه کنید چیزی بخورید.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان