تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

گرسنگی های شبانه

این پدیده می‌تواند به افزایش وزن بینجامد و اضافه‌وزن پیامد‌های منفی بهداشتی، ازجمله خطر دچار شدن به بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ و حتی برخی از اشکال سرطان را به دنبال دارد.

شب است و ناگهان احساس گرسنگی شدیدی می‌کنید. مهم نیست که این گرسنگی واقعی نیست، شما همان موقع غذا می‌خواهید؛ و در هنگام این گرسنگی شبانه ، در خوردن افراط می‌کنید...
 
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، توضیحی علمی برای پدیده گرسنگی های شبانه وجود دارد. پژوهشگران در این بررسی که در ژورنال «تصویربرداری مغز و رفتار» منتشر شده است، کشف کردند که برخی از نقاط مغز در شب‌ها به همان اندازه روز‌ها به‌اصطلاح با غذا «نشئه نمی‌شوند.»
 
دانشمندان برای این بررسی از ام آر آی برای اندازه‌گیری چگونگی پاسخ مغز‌های افراد به تصاویر غذا‌های پرکالری و کم‌کالری در صبح و شب استفاده کردند. آن‌ها کشف کردند که تصاویر غذا به‌خصوص گزینه‌های پرکالری، در طول روز باعث ایجاد جهش در فعالیت مغزی می‌شود، اما در شب‌ها این پاسخ‌های مغزی شدت کمتری دارند.
 
پژوهشگران گفتند که این یافته‌ها بیانگر آن است که ما در شب‌ها به‌اندازه روز‌ها با غذا ارضا نمی‌شویم و گرایش به خوردن غذای بیشتر برای رسیدن به احساس رضایت داریم. آنها همچنین کشف کردند که ما در شب‌ها، حتی هنگامی که میزان گرسنگی و سیری ما به همان اندازه میزان آن‌ها در سایر اوقات روز است، با غذا اشتغال خاطر بیشتری داریم.
 
گرسنگی شبانه عامل بدغذایی است 
 
گرسنگی شبانه پیامد‌هایی برای سلامت ما داردکه هیچ‌کدام از این پیامد‌ها خوب نیست.
 
به‌طورمعمول، خوردن در شب به پرخوری با گزینه‌های بد غذایی می‌انجامد، و ناشی از گرسنگی واقعی نیست. افراد در این هنگام معمول به خوردن شیرینی یا چیپس‌های شور روی می‌آورند که ممکن است ذهنشان را آرام کنند، اما باعث پرخوری می‌شوند.
 
از طرف دیگر مقابله با این گرسنگی شبانه به این راحتی‌ها هم نیست. بدن‌های ما درواقع به‌طور فیزیولوژیک برای مصرف غذای بیشتر در عصر‌ها برنامه‌ریزی‌شده است و این وضعیت ولع به غذا را که در طول روز ممکن است آن را نادیده بگیریم، تشدید می‌کند.
 
این پدیده می‌تواند به افزایش وزن بینجامد و اضافه‌وزن پیامد‌های منفی بهداشتی، ازجمله خطر دچار شدن به بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و حتی برخی از اشکال سرطان را به دنبال دارد.
 
خوردن غذا پیش از رفتن به بستر همچنین می‌تواند به بازگشت محتویات اسیدی معده به مری (ریفلاکس) بینجامد. ریفلاکس علاوه بر ناراحتی فوری، می‌تواند دندان‌های شما را تخریب کند و به مری شما آسیب برساند.
 
گرسنگی های شبانه را مهار کنیم 
 
با وجود این میل درونی به خوردن بیشتر در شب، می‌توان این ولع به غذا را مهار کرد.  خوردن بیشتر در طول روز، خوردن اسنک‌های حاوی پروتئین و چربی‌های سالم به عنوان میان وعده و خوردن یک شام راضی‌کننده، اما نه بیش‌ از حد اندازه برای مهار این گرسنگی های شبانه توصیه می شود.
 
این کار به سیر ماندن شما در شب یاری می‌رساند و وسوسه خوردن شامی سنگین و نیز خوردن اسنک پس‌ازآن را کاهش می‌دهد.
 
به کم خوری عادت کنید
 
گرسنگی های شبانهشما می‌توانید خود را به خوردن کمتر در شب‌ها عادت دهید.  برای خودتان معلوم کنید که چه عاملی شما را به خوردن بیشتر در عصر‌ها برمی‌انگیزد: آیا این کار را هنگام تماشای تلویزیون انجام می‌دهید؟ آیا در انتهای روز بیشتر تحت استرس قرار دارید؟
سپس فهرستی ذهنی از کار‌هایی که می‌توانید به‌جای خوردن انجام دهید را بنویسید.
 
برای مثل صحبت کردن با تلفن، شستن رخت، یا پیاده‌روی و در نهایت، اگر نمی‌توانید با این ولع خوردن اسنک در شب مقابله کنید، فقط گزینه‌های سالم‌تر را در وعده‌های کوچک‌تر انتخاب کنید. گزینه هایی مانند 15 گرم بادام، یک تخم‌مرغ کاملاً جوشیده، یا ماست یونانی کم‌چرب. 
 
تغییرات کوچکی مانند این‌ها می‌توانند تأثیری بزرگ بر دور کمر  و سلامت شما داشته باشند.
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان