تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

رئیس‌جمهور درباره موج ششم کرونا هشدار داد

تغییر معنادار رنگ نقشه کرونایی؛ آژیر موج ششم

حرکت نقشه کرونایی به سمت رنگ «قرمز»

2 copy

بر این اساس شهرستان‌های جلفا، مرند (آذربایجان شرقی)، اشنویه، بوکان، پیرانشهر (آذربایجان غربی)، استهبان (فارس)، بانه، سقز (کردستان)، پاوه، جوانرود، روانسر، سرپل ذهاب (کرمانشاه)، چرام، کهگیلویه (کهگیلویه و بویر احمد)، زرندیه (مرکزی)، مهریز (یزد) ازروز شنبه اول آبان ماه در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند.

هفته گذشته 24 مهر ماه شهرستان‌های اشنویه، بوکان، پیرانشهر، سردشت در استان آذربایجان غربی، استهبان در استان فارس، سنندج در استان کردستان و پاوه، جوانرود، سرپل ذهاب در استان کرمانشاه در وضعیت قرمز بودند و 9 شهرستان قرمز، 106 شهرستان نارنجی، 228 شهرستان زرد و 105 شهرستان در وضعیت آبی قرار داشتند.

اما با افزایش شهر‌های قرمزکرونایی درحال حاضر 16 شهرستان قرمز، 119 شهرستان نارنجی، 227 شهرستان زرد و 86 شهرستان آبی هستند و به این ترتیب احتمال بروز موج ششم کرونا در آبان‌ نیز بیشتر شده است.

ایران روز 18شهریور پس ازدو ماه سخت سرانجام با رسیدن به قله موج پنجم کرونا از موج پنجم عبورکرد. اما کاهش آمارکرونایی دراین مدت کم و نوسانی بود. موضوعی که ازهمان ابتدا با نگرانی و هشدار کارشناسان همراه شد. درواقع کاهش میزان جان باختگان کرونایی به اندازه‌ای کم بود که از تاریخ اعلام عبور از پیک پنجم تا 16مهر ماه از پله روزی 200 نفر پایین نیامد و تنها کشوردردو روز16و 17مهر شاهد کاهش آمار قربانیان کرونا به زیر 200نفربود وپس ازآن یک باردیگر آماربه بالای 200نفررسید. درادامه البته ازاواخر مهر ماه میزان جان باختگان سرانجام به زیر 200نفررسید که تاکنون این روند ادامه داشته است. با این حال به نظر می‌رسد که نقشه کرونایی کشور در سایه بی‌توجهی به پروتکل‌ها وامید بستن به واکسیناسیون به تنهایی بدون توجه به اعمال قوانین سخت‌گیرانه کرونایی ازسوی دولت، مجددا در حال حرکت به سمت قرمز شدن  است.

همزمان با افزایش شهرهای قرمز کارشناسان نسبت به بازگشایی مدارس و برگزارشدن اجتماعات بدون توجه به احتمال شیوع موج ششم کرونا درماه جاری هشدار می‌دهند.

  هشدار رئیس‌جمهوری

درهمین حال روز پنج‌شنبه ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوردر جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، با اشاره به لزوم تقویت زیرساخت‌ها برای مقابله موفق با موج احتمالی ششم بیماری کرونا گفت: امیدواریم با موج جدیدی از بیماری مواجه نشویم، اما در هر صورت باید آمادگی داشته باشیم تا در برابر موج احتمالی بیماری مواجهه انفعالی نداشته باشیم.

به گزارش «ایسنا»، رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم موج احتمالی جدید بیماری مانند موج پنجم کشور را غافلگیر کند، گفت: باید با تمهید اقدامات و آمادگی‌های لازم از تکرار مشکلات کشور در مواجهه با موج پنجم کرونا جلوگیری کنیم. دراین زمینه وزارت بهداشت مکلف است وضع کشور را به دقت رصد کند و پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مهم‌تر از تعداد دز واکسن تزریقی، صیانت از سلامت مردم است، گفت: اقناع افکار عمومی در موفقیت مقابله با کرونا یک ضرورت است و باید تلاش کرد سطح رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از شیب نزولی به صعودی بازگردد.وی افزود: همه کسانی که تریبون در اختیار دارند به ویژه رسانه ملی باید وضع موجود کشور را به ویژه در مقایسه با کشورهای دیگر تشریح و عملکردها و کیفیت مقابله با این بیماری را تبیین کنند.رئیسی گفت: همچنین ضرورت دارد بررسی‌های انجام شده در زمینه تاثیر واکسیناسیون عمومی بر سلامتی و ابتلای احتمالی افراد به شکل دقیق برای افکار عمومی توضیح داده شود تا کسانی که به هر دلیل تاکنون از تزریق واکسن خودداری کرده‌اند، به انجام واکسیناسیون ترغیب شوند.وی درباره تزریق دز سوم واکسن کرونا یا همان دز یادآورنیز گفت: دغدغه ما صیانت از سلامت افراد است و در این زمینه شیوه‌نامه‌ها و توصیه‌های کارشناسان مبنای عمل خواهد بود.پیش ازاین بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، نیز روز یکشنبه 25 مهر گفته بود «هنوز بابت کرونا و پیک ششم آسوده خاطر نیستیم و باید درحالت آماده‌باش بمانیم » او همچنین ابراز امیدواری کرده بود با انجام واکسیناسیون سراسری در ماه‌های آینده، در وضعیت بهتری قرار بگیریم.او روز گذشته نیز با تاکید براین نکته که باید برای موج ششم این بیماری منحوس آماده باشیم گفت: این موج در خیلی از کشورها آمده است اما نکته موثر برای ما انجام واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌ها است‌.

وزیر بهداشت همچنین گفت: امروز 76 درصد مردم یک دز و 40 درصد دو دز واکسن زده‌اند و به سرعت در حال پیشروی است. عزیزانی هم که هنوز واکسن نزده‌اند لطفا اقدام کنند.او ادامه داد: در شرایط فعلی عادی انگاری بسیار خطرناک است، زیرا هنوز به هدف نهایی مواجهه با کرونا نرسیده‌ایم و تنها 40 درصد افراد دو دز کامل واکسن را دریافت کرده‌اند، بنابراین باید تا رسیدن به هدف اصلی، صبوری و مداومت بر شیوه‌نامه‌های بهداشتی را ادامه دهیم. به گزارش «ایرنا»، وزیر بهداشت، همچنین گفت: با همکاری مردم و تمام دستگاه‌های اجرایی و توجه جدی دولت به واردات واکسن در 2 ماه اخیر به بیش از 75 میلیون نفر واکسن تزریق شده است.

وزیر بهداشت همچنین گفت: تمام افرادی که در کشور واکسن کرونا را دریافت می‌کنند، رصد می‌شوند و متاسفانه بیش از 85 درصد از بیمارانی که جان خود را از دست می‌دهند، واکسن کرونا تزریق نکرده‌اند و نگران موج ششم به خاطر افرادی است که واکسینه نشده‌اند.به گزارش «ایسنا»‌، عین‌اللهی گفت: نظر ما درباره بازگشایی مدارس این است که آموزش و پرورش تنها در صورت تزریق بالای 70 درصد دو دز کامل واکسن به دانش‌آموزان، می‌تواند تصمیمی برای بازگشایی مدارس داشته باشد که این هدف تا اواخر آبان عملی خواهد شد.

  شناسایی9174 بیمار مبتلا به کرونا

در همین حال بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 171 بیمار مبتلا به کووید-19 در کشور جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند. همچنین دراین بازه زمانی 9 هزار و 174 بیمار جدید مبتلا به کووید-19 در کشور شناسایی شد که 1237 نفر از آنها بستری شدند.4 هزار و 294 نفر از بیماران مبتلا به کووید-19 در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. روز شنبه نیز 7 هزار و 81 بیمار جدید مبتلا به کووید-19 در کشور شناسایی شد که یک هزار و 78 نفر از آنها بستری شدند. همچنین 124نفر نیز قربانی بیماری کرونا شدند.

 

 

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر