تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

هشدار لهستان نسبت به تبدیل اختلافات به جنگ

نخست‌وزیر لهستان نسبت به تبدیل تنش ها بر سر پناهجویان به یک جنگ تمام عیار هشدار داد.

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر از رویترز، «ماتئوش موراویسکی»، نخست‌وزیر لهستان همزمان با ادامه بحران بر سر پناهجویان تاکید کرد که کشورش از کل اروپا در برابر حملات مهاجران محافظت می‌کند و این موضوع بسیار مهم است.

نخست وزیر لهستان که روز شنبه با یک روزنامه آلمانی گفتگو می‌کرد، همچنین گفت: روسیه تلاش می‌کند غرب را به شکلی واضح ناامن و بی‌ثبات کند و می‌خواهد نظرها را از سمت عملیات نظامی ممکن علیه اوکراین دور نگه دارد.

این مقام لهستانی در عین حال از سیاست‌های حمایت از پناهجویان توسط آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به شدت انتقاد کرد و گفت: لهستان امروز از کل اروپا مقابل حملات مهاجران حفاظت می‌کند و در این شرایط کشیده شدن تنش‌ها در مرزهای مشترک با بلاروس به سمت جنگ بعید نیست.

پیش از این نیز، دادگاه قانون اساسی لهستان روز چهارشنبه در اعتراض به حکم دادگاه حقوق بشر اروپا اعلام کرد که بخشی از کنوانسیون اروپایی حقوق بشر با قانون اساسی لهستان ناسازگار است.

بر اساس این گزارش، «سباستین کالتا» معاون وزیر دادگستری با اشاره به حکمی که در اوایل سال جاری در مورد اصلاحات قضائی بحث برانگیز لهستان صادر شد، در توئیتر خود نوشت: دادگاه قانون اساسی، حکم دادگاه حقوق بشر اروپا را که سیستم (قضائی) ما را نقض می‌کند، کنار می‌گذارد.

لازم به ذکر است، دادگاه قانون اساسی لهستان چندی پیش با صدور حکمی، آنچه دادگاه اروپایی حقوق بشر به عنوان ارزش‌های اروپایی دیکته شده و لازم الاجرا برای تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحمیل کرده بود را رد کرده و اعلام کرد که بخش‌هایی از این قوانین با ارزش‌های سنتی جامعه لهستان در تعارض بوده و ورشو الزامی برای اجرای آنها ندارد.

در پی این حکم دادگاه قانون اساسی لهستان، روابط میان ورشو و بروکسل به تیرگی گرایید؛ تا جایی که اتحادیه اروپا لهستان را به وضع تحریم‌هایی به دلیل عدم اجرایی نشدن قوانین جدید تهدید کرد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان