پماد درمان بواسیر
وردپرس 24
پماد درمان بواسیر
وردپرس 24
بست ویکی

نسخه طب سوزنی برای بیماری‌های گوارشی

اغلب مردم هر چند وقت یک‌بار از سوءهاضمه یا دیگر اختلالات گوارش رنج می‌برند. زمانی که علائم گوارشی مکرراً تکرار می‌شوند، مشکلات بزرگ‌تری را به وجود می‌آورند که نیاز به درمان خواهند داشت.

نسخه طب سوزنی برای بیماری‌های گوارشی

دکتر محسن پرچمی - متخصص طب سوزنی

 

تحریریه زندگی آنلاین : اغلب مردم هر چند وقت یک‌بار از سوءهاضمه یا دیگر اختلالات گوارش رنج می‌برند. زمانی که علائم گوارشی مکرراً تکرار می‌شوند، مشکلات بزرگ‌تری را به وجود می‌آورند که نیاز به درمان خواهند داشت. طب سوزنی می‌تواند با تنظیم فشار مری، کاهش اسید معده و متعادل کردن عملکرد اندام‌های گوارشی، سوزش سردل که منجر به اختلالات دیگر می‌شوند را درمان کند. طب سوزنی به‌عنوان یکی از شیوه‌های اولیه و مطمئن در درمان برخی از بیماری‌های دستگاه گوارش از قبیل کولیت‌های عصبی، زخم معده، تهوع و استفراغ ناشی از بارداری، یبوست و اسهال کم نظیر عمل کرده است. در این شیوه درمانی بیماران با گذراندن تنها یک دوره درمانی می‌توانند به‌طور کامل با دردها و بیماری‌های خود در دستگاه گوارشی خداحافظی کنند. در این شیوه درمانی بیماران با گذراندن تنها یک دوره درمانی می‌توانند به‌طور کامل با دردها و بیماری‌های خود در دستگاه گوارشی خداحافظی کنند.

 بیشتربخوانید:

کرونا و طب سنتی

مشکلات شایع گوارش عبارتند از:

 سوزش سردل یا ریفلاکس معده

 سندرم روده تحریک‌پذیر

 عدم توازن باکتری‌های روده

 اختلالات شامل زخم

 کولیت

 بیماری کرون

 سرطان معده

 التهاب مجاری گوارش

 سرطان کلون و رکتوم

 

 نحوه عملکرد طب سوزنی در درمان بیماری‌های گوارشی

در درمان بیماری‌های گوارشی، متخصص طب سوزنی با گذاشتن سوزن‌های بسیار ظریف در مناطق خاصی از بدن، تعادل از دست رفته را به دستگاه گوارش برگرداند و پس از آن با رعایت رژیم غذایی، سلامتی کامل بیمار بازگردد.

البته لازم به ذکر است که تحقیقات مراکز علمی دنیا در چندین دهه اخیر بیشتر بر روی بیماری‌های شایع دستگاه گوارش مثل زخم‌های گوارشی، افزایش اسید معده، ریفلاکس معده بـه مری، بیماری‌های التهابی روده و سندرم روده تحریک‌پذیر متمرکز بوده است و بنابراین فقط همین موارد از طرف سازمان بهداشت جهـانی مورد تأیید قرار گرفته اسـت.

 بیشتربخوانید:

دانستنی های مهم درباره طب سوزنی

 درمان ریفلاکس با طب سوزن

متخصصان طب چینی بر این باورند که انرژی و حرکت دستگاه و لوله گوارش باید به سمت نیروی جاذبه و پایین باشد. در مواردی که این حرکت در خلاف جاذبه زمین حرکت کرده و به سمت بالا معطوف باشد اختلالات زیادی در سیستم گوارشی بدن به وجود می‌آید که یکی از آنها به وجود آمدن ریفلاکس معده است. در این حالت درمانگر با کمک سوزن‌هایی که در نقاط خاصی از بدن بیمار می‌زند به تنظیم این انرژی و اصلاح حرکت سیستم گوارشی بدن به سمت جاذبه زمین کمک می‌کند. به این ترتیب مسئله ریفلاکس در بیمار درمان می‌شود.

 

 درمان یبوست با طب سوزنی

از طرفی باید توجه داشت که بسیاری از افراد مبتلا به ریفلاکس به یبوست نیز مبتلا هستند چرا که حرکت رو به بالای سیستم گوارشی مانع از دفع مواد زائد در ورم روده‌هایشان می‌شود. به این ترتیب این افراد علاوه بر ریفلاکس به یبوست نیز دچار می‌شوند که درمانگر با کمک سوزن‌ها می‌تواند هر دوی این اختلالات را درمان کند.

 

درمان سندروم روده تحریک IBS با طب سوزنی

تاکنون هیچ درمان مؤثری برای درمان سندروم روده تحریک‌پذیر پیدا نشده است و اطباء تنها کاری که از دستشان برمی‌آید تسکین موقتی علائم آن می‌باشد. اما امروزه تحقیقات دانشمندان نشان داده است که طب سوزنی بر روی درمان سندروم روده تحریک‌پذیر بسیار مؤثر بوده و با اثر بر روی مغز، باعث تسکین و بهبودی بیماری می‌گردد.

طب سوزنی با استفاده از روش‌های زیر می‌تواند به بیماران دچار سندروم روده تحریک‌پذیر کمک نماید:

 درد آنها را بسیار تسکین می‌دهد.

 آستانه حسی روده‌ها را به میزان زیادی بالا می‌برد.

 تون پاراسمپاتیک آنها را افزایش می‌دهد.

 بیشتر بخوانید:

تاثیر طب سوزنی بر زیبایی پوست

 درمان تومورهای دستگاه گوارش با طب سوزنی

در مـورد تومورهـای دسـتگاه گوارش و بیماری‌های بدخیم و بعضی موارد دیگر هنوز تحقیقات مجامع علمی دنیا ادامه داشته و کامل نشده است، ولی به دلیل اینکه طب سوزنی کاملاً بدون عوارض جانبی است، در کشور چین در درمان تمام بیماری‌های مزمن (و حتی ازنظر طب غربی لاعلاج) از طب سوزنی استفاده می‌شود که در بسیاری موارد نتایج درمانی بسیار شگفت‌انگیز بوده و بیماران از آن سود می‌برند.

سوزن‌های طب سوزنی به قطر چند تار مو بوده و بنا بر نظر بیماران درد چندانی ندارد و هر سوزن برای بیمار اختصاصی بوده و بسته به‌شدت و طول مدت بیماری طی چند جلسه درمان آثار مفید درمانی خود را ظاهر می‌سازند.

بیشتر بخوانید:

بایدها و نبایدهای حجامت از دیدگاه طب سنتی

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان