تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

طرز تهیه ترشی گل سیر ترشی لذیذ و متفاوت در طعم

ترشی سیر یکی از ترشی های خوشمزه و خوش طعم است که به روشی ساده می توان در منزل آماده کرد. این مطلب به آموزش طرز تهیه ترشی گل سیر اختصاص داده شده است.

طرز تهیه ترشی گل سیر ترشی لذیذ و متفاوت در طعم

با رویش سیر ساقه ی بلندی ایجاد می گردد که در زمان چیده نشدن؛ بر روی این ساقه، گل های و یا به بیانی سیرهایی کوچک رشد می کند که شباهت به گل دارند. اغلب این گل ها در خرداد ماه می رویند و بهتر است اگر قصد تهیه ترشی گل سیر را دارید در همین ماه دست به کار شوید. این ترشی از سوغاتی های خوشمزه و محبوب گیلان به شمار می رود. در ادامه با آموزش طرز تهیه ترشی گل سیر آشنا می شوید.

ترشی گل سیر از نظر طعم بسیار شبیه به سیر ترشی است، که تنها مزیت آن نسبت به ترشی سیر در پایین تر بودن بوی آن می باشد. این ترشی لذیذ و متفاوت در طعم را می توانید به همراه ترشی موسیر یا دیگر ترشی ها در منزل به سادگی تهیه کرده و در کنار غذاهای ماکارونی، ماهی، دمپختک سرو نمایید.

آشنایی با طرز تهیه ترشی گل سیر خوشمزه

مواد لازم

  • اندازه کافی سرکه
  • 250 گرم گل سیر
  • اندازه کافی نمک

طرز تهیه ترشی گل سیر

در اولین مرحله گل سیرها را به خوبی شسته و ساقه های آن را جدا کنید. سپس بر روی آنها نمک پاشیده و در مقابل نور خورشید و یا مکانی خشک و گرم بگذارید تا خشک شده و رطوبت خود را از دست بدهد.

بعد پوست روی سیرها را گرفته و درون شیشه های خشک و استرلیزه قرار دهید. بر روی آن نمک و سرکه ریخته تا به خوبی سیرها داخل آن پنهان شوند.

در مرحله ی آخر هم شیشه را در مکانی خنک و به دور از رطوبت دستکم برای یک سال بگذارید. مدت زمان ماندن سیرها هرچه بیشتر باشد، بهتر می رسند و در نتیجه پس از استفاده و میل کردن بوی دهان کمتر می گردد.

اگر برای تهیه ترشی سیر از سرکه سفید، استفاده کنید ترشی شما دارای رنگ روشن می گردد.

طرز اماده سازی ترشی گل سیر

مواد لازم

  • 1/2 پیمانه آب انار
  • 250 گرم گل سیر
  • اندازه کافی سرکه
  • اندازه کافی نمک

آموزش تهیه ترشی سیر به روشی دیگر

در مرحله ی اول گل سیرها را برای حدودا چند دقیقه همراه آب درون قابلمه ای قرار دهید تا جوشیده و نرم گردد. بعد آن را از آب کشیده و زمان دهید تا خنک گردند.

سپس بعد از خنک شدن پوست رویی آنها را جدا کرده و بعد از خنک شدن درون شیشه های خشک و تمیز قرار دهید. بر روی آنها نمک و سپس آب انار را بریزید. در آخر هم سرکه را تا حدی که روی سطح آنها را بگیرد بریزید.

در نهایت درب شیشه را بر روی آن قرار داده و سفت کنید. شیشه حاوی ترشی را در مکانی خنک و به دور از نور و رطوبت بگذارید. ترشی سیر بعد از گذشت 2 هفته آماده شده و رسیده که قابل نگهداری برای زمانی طولانی می باشد.

آشنایی با طرز تهیه ترشی گل سیر

نکات طلایی تهیه ترشی گل سیر

  • در صورت تمایل داشتن به طعم ملس این ترشی می توانید کمی شیره انگور به درون سرکه اضافه کنید.
  • همچنین برای تسریع بخشیدن به روند رسیدن ترشی؛ می توانید کمی شیره انگور به سرکه بیفزایید.
  • جهت تهیه ترشی گل سیر در صورت تمایل می توانید کمی از ساقه ی آن را با سیر نگه داشته و در ترشی بیندازید.

آشنایی با طرز اماده سازی ترشی گل سیر

در این مطلب شما عزیزان را با طرز تهیه ترشی گل سیر به دو روش آشنا کردیم. امیدواریم مورد توجه و پسند شما واقع شده باشد. همچنین برای آشنایی بیشتر با انواع ترشی بر روی لینک ها کلیک نمایید.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان