جراحی زیبایی بینی
مشاورین کلید
جراحی زیبایی بینی
مشاورین کلید

۱۰ نکته مهم در مورد میلگرد

۱۰ نکته مهم در مورد میلگرد میلگرد از مهمترین مصالح ساختمانی است.اهمیت میلگرد زمانی مشخص میشود که بخواهیم مقاومت کششی و برشی بتن را تقویت کنیم، زیرا مقاومت فشاری بتن بالا است.

میلگرد از مهم­ترین مصالح ساختمانی است.اهمیت میلگرد زمانی مشخص می­شود که بخواهیم مقاومت کششی و برشی بتن را تقویت کنیم، زیرا مقاومت فشاری بتن بالا است ولی مقاومت کششی پایین دارد و برای تقویت مقاومت کششی بتن به‌منظور مقابله در برابر زلزله و نیروهای جانبی حتماً می­بایست از میلگرد در بتن استفاده شود و بتن را مسلح کنیم.

میلگرد انواع مختلفی دارد. جنس میلگرد می­تواند فولادی یا غیر فولادی باشد که هرکدام خواص مربوط به خود را داشته و در محل بخصوصی از ساختمان و در موقعیت­های متفاوتی مورداستفاده قرار می­گیرد و همین دلیل آن است که قیمت میلگرد ازنظر فولادی یا غیر فولادی بودن آن باهم متفاوت باشد.

حتی میلگرد در گریدهای مختلفی تولید می­شود و هرکدام از گریدهای میلگرد مقاومت فشاری و مقاومت کششی متفاوتی دارند و یکی دیگر از دلایل تفاوت قیمت میلگرد همین گریدهای مربوط به میلگرد است.

حتی میلگرد ازلحاظ شکل ظاهری به دو نوع کلی آجدار و بدون آج تقسیم می­شود که نوع آجدار چسبندگی بالاتری در بتن ایجاد می­کند و یکی دیگر از دلایل تفاوت در قیمت میلگرد تفاوت در شکل ظاهری میلگردها است.

در این مقاله سعی داریم 10 نکته مهم در خصوص میلگرد را بررسی کنیم.

همچنین پیشنهاد می شود برای استعلام قیمت میلگرد به سایت تجارت گرام مراجعه کنید.

جنس میلگرد

میلگردمیلگرد از نوع فولادی یا غیر فولادی است. نوع فولادی میلگرد پرمصرف­تر است و مقاومت فشاری بالاتری دارد. فولاد ترکیبی از آهن و کربن است. حتی درصورتی‌که میزان کربن فولاد متفاوت باشد فولاد با خواص متفاوت به‌دست‌آمده و همین دلیلی بر تفاوت قیمت میلگرد با درصدهای متفاوتی از کربن خواهد بود. همان‌طور که بیان شد میلگرد فولادی مقاومت فشاری بالاتر و مقاومت کششی پایین­تر دارد. در ستون­ها و قسمت­هایی از سازه که نیاز است بار بیشتری تحمل شود از میلگرد فولادی استفاده می­کنیم. اما میلگرد فولادی مقاومت کششی کمتر داشته و در مقابل رطوبت سریع­تر اکسیدشده و خورده می­شود به همین دلیل در موقعیت­های مرطوب و جایی که احتمال خوراندگی بالاتری وجود دارد از میلگرد غیر فولادی نظیر فولاد الیاف دار استفاده می­شود. قیمت میلگرد غیر فولادی نسبت به میلگرد فولادی بالاتر است اگرچه کاربرد و میزان استفاده از میلگرد فولادی بیشتر است.

استاندارد میلگرد

میلگرد بر اساس استانداردهای متفاوتی تقسیم می­شود، یکی از استانداردهای مورداستفاده در ایران که از استاندارد روسی تبعیت می­کند میلگردها را به چهار گروه تقسیم می­کند. میلگرد A1 که بدون آج است و مقاومت کششی و فشاری پایین­تری نسبت به سایر گریدها دارد، لذا قیمت میلگرد A1 از مابقی گریدهای میلگرد پایین­تر است.

میلگرد A2، A3 و A4 که همگی آجدار بوده و به ترتیب مقاومت فشاری و کششی بالاتری نسبت به گرید قبلی خود خواهند داشت، لذا میلگرد A4 که بالاترین مقاومت فشاری و کششی را دارا است بالاترین قیمت میلگرد در این 4 دسته را دارا می­باشد.

لازم است بیان گردد که در بررسی میلگرد دو مفهوم مقاومت فشاری یا قدرت تسلیم و مقاومت کششی بیان می­گردد. قدرت تسلیم که بر اساس مگا پاسکال بیان می­شود حدی است که تا آن حد میلگرد تغییر شکل نداده ولی بالاتر از آن میلگرد دچار تغییر شکل دائمی شده و خم می­گردد. منظور از مقاومت کششی میلگرد بیشینه تنشی است که میلگرد در زمان کشیده شدن از طرفین تا قبل از اینکه میلگرد باریک شده و تغییر شکل دهد، تحمل خواهد کرد.

سایز میلگرد

منظور از سایز میلگرد همان قطر میلگرد است. در کشورهای مختلف عموماً میلگردها با قطرهای بین 6 تا 60 میلی‌متر تولید می­کنند.

طول میلگرد

طول میلگرد تولیدشده در کارخانه‌ها اکثراً بین 6 تا 12 متر متغیر است و این طول به‌صورت شاخه­ای تولید می­شود، البته در قطرهای کمتر از 10 میلی‌متر میلگرد به‌جای شاخه­ای به‌صورت کلاف برش خواهد خورد.حمل میلگرد به‌صورت کلاف راحت­تر بوده  در حجم بالاتری صورت می­گیرد لذا قیمت میلگرد با قطر کمتر که به‌صورت کلاف برش خورده و تولیدشده است کمتر است.

وزن میلگرد

به‌منظور تعیین وزن میلگرد به‌راحتی می­توان از جدول اشکال میلگرد استفاده کرد. اگرچه میلگرد به‌صورت شاخه­ای خرید خواهد شد ولی هزینه حمل بر اساس وزن میلگرد محاسبه‌شده و ما نیاز خواهیم داشت تا وزن میلگرد را محاسبه کنیم.

کاربرد میلگرد

میلگرد به اشکال مختلفی بکار می­رود. میلگرد می­تواند به‌صورت خاموت، به‌صورت میلگرد راستا در بتن برای افزایش مقاومت کششی بتن، به‌عنوان خرک، به‌عنوان رکابی یا به­صورت ادکا مورداستفاده قرار بگیرد.

نگهداری میلگرد

خرید میلگرد اگرچه مهم است، اما در خصوص نگهداری از میلگرد می­بایست توجه شود که در زمان انبار میلگرد حتماً میلگردها را باروکشی ضدآب پوشانده شود تا میلگردها زنگ نزنند.

خرید میلگرد

در زمان خرید میلگرد اگرچه توجه به قیمت میلگرد بسیار مهم است و می­توان قیمت میلگرد را با استعلام از تأمین­کنندگان معتبر یا با استفاده از وب­سایت­های پربازدید و معتبر به دست آورد اما اینکه چه نوع میلگردی خریداری شود و اینکه چه حجمی میلگرد خرید کنیم بستگی به نقشه سازه طراحی‌شده دارد و در این زمینه حتماً می‌بایست از نظرات مهندس محاسب سازه­ای بهره ببریم. زیرا خرید میلگرد نادرست اگرچه قیمت میلگرد بالاتر را به خریدار تحمیل خواهد کرد اما نکته مهم­تر آن است که ایمنی سازه را به خطر انداخته و جان ساکنین ساختمان را به مخاطره خواهد انداخت.

قیمت میلگرد

قیمت میلگرد از عوامل زیادی چون تغییرات میزان عرضه و تقاضا؛ تغییرات نرخ ارز، قیمت حمل‌ونقل، نوع میلگرد، کارخانه تولیدکننده میلگرد، قیمت فولاد و ... نشاءت می­گیرد و باید بدانیم که تغییر قیمت میلگرد یکی از فاکتورهای تأثیرگذار بر قیمت ساختمان است.

ویژگی اساسی میلگرد

باید بدانیم میلگرد با هر جنس و از هر نوع و استاندارد و در هر کارخانه­ای تولید شود مقاومت کششی بتن را افزایش داده و این مهم­ترین دلیل استفاده از میلگرد در سازه و ساختمان است.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان