پماد درمان بواسیر
وردپرس 24
پماد درمان بواسیر
وردپرس 24
بست ویکی

قیمت معاملات سکه، کمی رشد کرد

استراحت دلار بعد از سه‌پله کاهشی

دنیای‌اقتصاد : روز چهارشنبه بعد از هفته‌ای پر تلاطم آرامش نسبی بر بازار ارز ، حکمفرما شد

این ثبات نسبی بعد از حرکات هیجانی دلار آنچنان دور از ذهن نبود و از دید برخی کارشناسان این سکون قیمتی می‌تواند ناشی از مکانیزم دست نامرئی بازار برای هماهنگی میزان عرضه و تقاضا بعد از روز‌های هیجانی بازار ارز تهران باشد. این مکانیزم که با بالا بردن قیمت در مواقع کمبود عرضه و حرکت برعکس آن یعنی پایین آمدن قیمت در حالت مازاد عرضه صورت می‌پذیرد می‌تواند عامل مهمی در تعادل قیمتی بازار ارز باشد.

اما برخی دیگر از تحلیلگران سکون قیمت این اسکناس آمریکایی را در روز چهارشنبه همسو با سیاست‌های بازارساز می‌دانستند. آنها بر این باورند در صورتی که بازارساز مایل به ثبات قیمت ارز در بازه زمانی بلندمدت باشد، باید تا حد امکان از حرکات هیجانی قیمت ارز جلوگیری کرده و این روند کاهشی را از حالت هیجانی به حالت پله‌ای درآورد. در نتیجه این سکون قیمتی در پله 29‌هزار و 700 تومان می‌تواند با حمایت بانک مرکزی و صرافی ملی در جهت ثبات بخشی به قیمت ارز در ماه‌های آتی همراه شود.  از طرف دیگر طبق انتظارات کاهشی ایجاد شده ناشی از اخبار مذاکرات کمیسیون مشترک برجام احتمال تلاش بازارساز برای مدیریت بازار ارز و تخلیه قیمتی اصولی در بستر زمانی بلندمدت افزایش می‌یابد. سخنان رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر تلاش این نهاد در جهت ثبات بازار ارز و همچنین تزریق 9‌میلیارد دلار درآمد حاصل از فروش محصولات پتروشیمی به بازار هم می‌تواند سند دیگری در راستای همین مدیریت اصولی باشد.  اما سوال فعالان این است که فضای مذاکرات چه سمتی حرکت می‌کند؟ ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست مطبوعاتی خود در شامگاه سه‌شنبه با اشاره به مشخص نبودن نتیجه دقیق مذاکرات افزود: در هفته‌های اخیر پیشرفت‌های خوبی در مذاکرات وین رخ داده اما هنوز برای اظهارنظر در باره نتیجه قطعی این مذاکرات زود است. همچنین دمیتری پولیانسکی معاون نماینده روسیه در سازمان ملل متحد ضمن ابراز امیدواری از حصول یک توافق مثبت گفت: تمامی شرایط موردنیاز برای رسیدن به یک توافق جدید موجود است. این اخبار مثبت منتشر شده از مقر مذاکرات فارغ از افزایش 150 تومانی نرخ ارز نسبت به‌روز سه‌شنبه، انتظارات اکثر فعالان بازار ارز را همچنان کاهشی و در راستای ریزش بیشتر قیمت اسکناس آمریکایی در روز‌های آتی نگاه داشت.

پیش‌بینی‌های بازیگران بازار ارز از قیمت دلار برای روز‌های پایانی هفته و همچنین اوایل هفته آینده هم آنچنان به دور از شرایط کنونی نبود و در حوالی قیمت 29‌هزار و 750 تا 850 تومان ارائه می‌شد. طبق بررسی گفت‌وگو‌های هسته مرکزی بازار این طور به‌نظر می‌رسد که اخبار داخلی و خارجی منتشر شده در هفته جاری توانسته مانع جدی‌ای مقابل افزایشی‌های بازار باشد و دست این افراد را از افزایش شدید نرخ دلار کوتاه کند. همچنین احساس می‌شود که عمومیت فعالان این بازار از این ثبات نسبی و مقطعی قیمت دلار رضایت دارند.  با بررسی تمام مسائل ذکر شده در این گزارش باید دید این کاهش نوسانات و سکون نسبی قیمت دلار تا کی ادامه خواهد یافت و در روز‌های آخر هفته جاری شاهد چه نمایشی از بازار ارز تهران خواهیم بود.

قیمت سکه تمام بهار آزادی هم در بازار روز چهارشنبه 8 دی مشابه با روز‌های قبل، از روند قیمت دلار تبعیت کرد و با افزایش 30‌هزار تومانی نسبت به‌روز سه‌شنبه در قیمت 13‌میلیون و 50‌هزار تومان به کار خود پایان داد. این در حالی است که در نرخ طلای جهانی شاهد افت نسبتا قابل‌توجهی بودیم و قیمت جهانی طلا در ازای هر اونس با کاهش 12دلاری نسبت به‌روز سه‌شنبه 1800 دلار معامله شد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان