تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

برای پرونده های دیوان قاضی بازنشته دیوان بیشتر می‌تواند کمک کند یا وکیل با سابقه؟

شما می توانید با بهره مندی از تجارب وکلای حرفه ای همچون کانون وکلای دیوان با سابقه درخشان، راه را برای رسیدن به موفقیت هموار سازید.

بنا بر اصل 173 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دیوان عدالت اداری زیر نظر رییس قوه قضائیه تاسیس می شود تا به شکایات و مشکلات رسیدگی کرده و اعتراضات مردم به مأموران و واحد های مرتبط با آن را بررسی کند. همچنین این دیوان شکایت های مرتبط با آیین ‌نامه ‌های دولتی  را ارزیابی کرده و به مطالبه حقوق مردم می پردازد. در نظر داشته باشید رئیس دیوان عدالت اداری از طرف رئیس قوه قضائیه به این سمت منصوب می شود تا در حل مشکلات مردم تلاش خود را به کار بگیرد. اطلاعا داشتن از قوانین دیوان می تواند تاثیر زیادی در نوشتن دادخواست های محکمه پسند دارد و شما می توانید با بهره مندی از تجارب وکلای حرفه ای همچون کانون وکلای دیوان با سابقه درخشان، راه را برای رسیدن به موفقیت هموار سازید.

دیوان عدالت اداری

شعب دیوان عدالت اداری:

شرح و ارزیابی کار اصلی و وارسی ماهیتی دیوان در شعبه دیوان عدالت اداری انجام می پذیرد. تعداد شعب دیوان عدالت اداری به طور دقیق در قانون معین نشده است. بنابراین این امکان وجود دارد که بر اساس میزان کار موجود در کشور تعداد شعب دیوان عدالت اداری افزایش و یا کاهش یابد.

بر اساس تبصره ماده 2 این قانون، افزایش و کاهش تعداد شعب توسط رئیس دیوان پیشنهاد می شود؛ تا در نهایت از طریق تصمیم رئیس قوه قضائیه تصویب و اجرا شود.

شعب دیوان در شهر تهران استقرار می یابند؛ بنابراین اگر شعب دیوان اعم از  بدوی و تجدید نظر در ناحیه ای خارج و غیر از تهران پایه گذاری شود از موضوعیت برخوردار نمی باشند.

لازم به ذکر است هر شعبه بدوی دیوان به گونه ای تشکیل می شود که یک رئیس یا علی البدل رئیس را به خود اختصاص می دهد. بنابراین رئیس یا على البدل او مسئولیت رای و تصمیم در شعبه را عهده دار می باشند.

لازم به ذکر است تعیین رئیس یا علی البدل او در شعبه بدوی به زمان مقید نمی باشد؛ به همین دلیل انتصاب دوران خدمت در دیوان، جزو دوران خدمت رسمی آن ها به شمار می آید. بنابراین رسیدگی و بررسی تخلفات انتظامی قضات دیوان همچون قضات دادگستری در دادگاه انتظامی قضات انجام می پذیرد. همچنین هنگام ارزیابی پرونده و انشاء رأی، رئیس و عضو علی البدل از حقوق برابری بهره مند می باشند؛ بنابراین در حین اظهار نظر قضائی هیچ یک بر دیگری برتری نداشته و اولویت ندارد.

نمونه شکایت از تامین اجتماعی به دیوان عدالت اداری:

همانطور که مطلع هستید سازمان تامین اجتماعی نوعی بیمه گر عمومی اما غیر دولتی به شمار می آید. این سازمان مسئولیت‌ برقراری بیمه کارگران و حقوق بگیران را برعهده دارد. البته تامین اجتماعی می تواند بیمه مشاغل مستقل نیز به صورت آزاد پشتیبانی کند.

اما سوال اینجاست در برابر تخلف سازمان تامین اجتماعی باید چه عکس العملی نشان داده شود؟ در این قسمت از مقاله قصد داریم نمونه شکایت از تامین اجتماعی به دیوان عدالت اداری را مورد بررسی قرار دهیم تا با شیوه شکایت از این سازمان آشنا شوید.

این امکان وجود دارد افراد  تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بنا بر هر دلیلی از خدمات ارائه شده توسط این سازمان خشنودی نداشته باشند. در این مواقع می توانند با مراجعه به دیوان عدالت اداری، شکایت خود را اعلام کنند. لازم به ذکر است امکان شکایت از کارمندان و مسئولین سازمان تامین اجتماعی نیز برقرار می باشد؛ البته به شرطی که خدمات لازم را ارائه نداده نباشند.

https://vokalaye-divan.com/social-supply/

وکیل دیوان عدالت اداری وظیفه تنظیم نمونه شکایت از تامین اجتماعی و ارسال آن به دیوان عدالت اداری را عهده دار می باشد. پس بهتر است در خصوص شکایت از سازمان تامین اجتماعی به وکیل دیوان مراجعه کنید؛ چرا که وکیل دیوان قوانین مربوط به تنظیم شکایت را به درستی رعایت می کند.

انواع مختلف نمونه شکایت از تامین اجتماعی به دیوان عدالت اداری:

به طور کلی تمامی شکایت هایی که علیه سازمان تامین اجتماعی در دیوان عدالت تنظیم و مطرح می شود، به دو صورت انجام می پذیرند. روش اول توسط افراد بیمه شده و ذینفع مطرح می شود؛ چرا که نسبت به بعضی از اقدامات و تصمیمات این سازمان معترض می باشند. اما در روش دوم شکایت به این منظور انجام می شود تا ابطال آیین نامه ها یا بخشنامه های مطرح شده توسط اشخاص حقیقی و حقوقی درخواست شود؛ البته به شرطی که قوانین و آیین نامه های سازمان بر خلاف شرع و قانون تنظیم شده باشند.

مقاله اجرای احکام در دیوان عدالت اداری از وکلای دیوان :

https://vokalaye-divan.com/execution-of-court-rulings/

 

دیوان عدالت اداری

دعاوی مطروحه در دیوان عدالت اداری:

در نوع اول، دعاوی در شعب دیوان عدالت اداری بررسی و تحلیل می شود. اما در نوع دوم، دعاوی مرتبط با سازمان تامین اجتماعی، به طور مستقیم در هیات عمومی دیوان بررسی و ارزیابی می شود.  به همین دلیل نحوه تنظیم شکایت بر نتیجه ی دیوان تاثیر گذار می باشد.

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم شعبه اصلی دیوان عدالت اداری فقط در شهر تهران مستقر می باشد. به همین دلیل این امکان وجود دارد تا افراد ساکن در شهرها و استان های مجاور نتوانند نمونه شکایت از تامین اجتماعی را به دیوان عدالت اداری ارائه دهند.

این افراد باید به وکیل دیوان عدالت اداری مراجعه کنند تا روند بررسی و طرح شکایت توسط وکیل مربوط انجام شود.

اداره مالیاتی بر اساس بند 15 دستور العمل های مرتبط، می تواند اقدامات لازم را در خصوص صادر کردن برگ تشخیص مالیات یا متمم آن انجام ‌دهد. سازمان امور مالیاتی تراکنش های بانکی پرداخت کنندگان را بررسی کرده و با توجه به ارزیابی های لازم به صدور برگه های مالیاتی اقدام می کند.

پس از تصویب  دستور العمل لازم، یکی از اداره های مالیاتی تراکنش های بانکی مربوط به زمان قبل از تصویب را به طور کامل بررسی کرده و به تجزیه و تحلیل آن میپردازد. بنابراین پرداخت کننده ذینفع شکایت خود را نسبت به این عمل در هیئت حل اختلافات مالیاتی اعلام می کند.

اگر رای هیئت بدوی و تجدید نظر حل اختلافات مالیاتی بر علیه مؤدی یا پرداخت کننده صادر شود، دیوان عدالت اداری بررسی شکایت را بر عهده می گیرد؛ بنابراین پس از ارزیابی های دقیق، رای مرتبط با تراکنش های بانکی قبل از تصویب قانون را اعلام و در نهایت به صدور آن اقدام می کند.

بررسی و ارزیابی رای دیوان عدالت اداری در خصوص تراکنش های بانکی:

رای دیوان عدالت اداری را با ذکر یک مثال بررسی می کنیم.

یکی از ادارات امور مالیاتی کشور، تراکنش های بانکی یکی از پرداخت کنندگان را قبل از تصویب دستور العمل فوق، مورد رسیدگی و ارزیابی قرار داده است؛ و با تکیه بر گردش حساب او، به صدور برگ تشخیص مالیات وی اقدام کرده است.

مؤدی مذکور به هیئت های حل اختلاف مالیاتی اداره مالیات شکایت خود را اعلام می کند؛ چرا که میداند گردش حساب های قبل از تصویب این قانون نباید مورد بررسی بگیرد، بنابراین مقدار مالیات نباید بر حسب آن ها محاسبه شود.

هیئت های بدوی و تجدید نظر به تایید برگ مالیاتی صادر شده مؤدی اقدام می کند؛ اما اعتراض وی را وارد ندانسته و آن را رد می کند.

مؤدی مذکور نسبت به رای صادر شده از هیئت تجدید نظر اعتراض کرده و در پی این اعتراض به دیوان عدالت اداری مراجعه می کند و شکایت خود را ارائه می دهد. مؤدی دریافت مالیات بر حسب اطلاعات و گردش حساب های قبل از تصویب قانون را عملی غیر قانونی به شمار می آورد؛ بنابراین تقاضا می کند رای تجدید نظر هیئت حل اختلافات مالیاتی نقض شود.

دعوای فوق الذکر به شماره پرونده خاصی به یکی از شعب دیوان ارجاع می شود؛ تا دیوان با ارزیابی پرونده، رای خود را در خصوص تراکنش های بانکی صادر کند. زمانی که ذینفع به دیوان عدالت اداری اعتراض کند، دیوان در این خصوص به صدور رای اقدام می کند.

رای دیوان عدالت اداری در خصوص تراکنش های بانکی:

شعب دیوان عدالت اداری در ابتدای رای خود دو نکته را متذکر می شود. در نکته اول یادآوری می کند که بر اساس ماده 237 قانون مالیات های مستقیم، برگ تشخیص مالیات باید به گونه ای تنظیم شود تا بر اساس منبع صحیح بوده و بر اطلاعات کافی متکی باشد؛ تا تمامی عملکرد های مربوط و درآمد های به دست آمده از آن به طور دقیق قید شود؛ به نحوی که برای مؤدی واضح بوده و جای هیچگونه ابهامی نداشته باشد.

در نکته دوم نیز بیان می کند که بر اساس ماده 28 قانون مالیات های مستقیم، رای هیئت حل اختلاف مالیاتی باید اظهار نظر موجه را شامل شود و  نسبت به اعتراض مؤدی مدلل باشد.

تراکنش های بانکی طی یک دادنامه به شماره مخصوص صادر می شوند.

شعب دیوان، دستور العمل های صادر شده بعد از تصویب را لازم الاجرا می داند؛ بنابراین اگر شکایت مؤدی وارد باشد، رای هیئت تجدید نظر حل اختلاف مالیاتی را نقض کرده و حکم رسیدگی مجدد در همان مرجع را صادر می کند به شرطی که با رعایت مفاد داد نامه انجام شود. بنابراین رای صادر شده از سوی دیوان، اداره امور مالیاتی را موظف می کند تا برای معین کردن مالیات تنها تراکنش های بانکی قبل از تصویب قانون سال 95 را مورد ارزیابی قرار دهد. به همین دلیل بررسی گردش حساب های قبل از آن خلاف قانون به شمار می آید‌.

رای دیوان عدالت اداری

برای پرونده های دیوان قاضی بازنشسته دیوان بیشتر می تواند کمک کند یا وکیل با سابقه؟

اغلب افراد تمایل دارند تا برای حل پرونده ی خود به قاضی بازنشسته مراجعه کنند؛ زیرا شخصی که وظیفه قاضی بودن را بر عهده داشته است، با قوانین کشور آشنا بوده و از مسائل حقوقی مطلع می باشد. همچنین به علت سر و کار داشتن با پرونده های متعدد از تجربه بالاتر و سابقه ی طولانی تر برخوردار می باشد؛ به همین دلیل برای  حل پرونده های دیوان عدالت اداری، گزینه ی مناسب تری در نظر گرفته می شود.

اگر به فکر دریافت مشاوره های پر سود هستید که شما را زود تر از آن چه که تصور می کنید به خواسته تان برساند، پیشنهاد می کنیم حتما با کانون وکلای تهران در ارتباط باشید که با داشتن تبحر در کار و درک روابط کارمند و ارباب رجویی سعی دارد کمک های شایدانی به شما ارزانی داشته باشد.

منبع : seodemo.ir

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان