پماد درمان بواسیر
وردپرس 24
پماد درمان بواسیر
وردپرس 24
بست ویکی

هشدار درباره تبعات وقوع جنگ روسیه و اوکراین

منتظر جهش سرسام‌آور قیمت گاز باشید

ایسنا: کارشناسان بازار انرژی جهانی هشدار دادند، اگر بحران میان روسیه و اوکراین تشدید شود، ممکن است قیمت گاز در اروپا که سال گذشته رشد چشمگیری پیدا کرده بود، جهش بیشتری داشته باشد

دَن یرگین، کارشناس انرژی به شبکه سی‌ان‌بی‌سی گفت: بازار گاز دچار محدودیت عرضه است و هیچ بحثی نیست که بحران قریب‌الوقوعی که بین روسیه و اوکراین شکل گرفته است، بر بازار سنگینی می‌کند؛ به‌خصوص با در نظر گرفتن این حقیقت که روسیه حدود 35‌درصد از گاز اروپا را تامین می‌کند.

شرکت تحقیقاتی «کپیتال‌اکونومیکس» در یادداشتی اعلام کرد: اگر این بحران تشدید شود، قیمت گاز در اروپا که سال میلادی گذشته به رکورد بالایی صعود کرد، می‌تواند افزایش بیشتری پیدا کند.ویلیام جکسون، اقتصاددان ارشد بازارهای نوظهور در کپیتال‌مارکتس به این موضوع اشاره کرد که علاوه بر اتکای اروپا به روسیه برای تامین گاز، ذخایر گاز این منطقه در حال حاضر در رکورد پایینی قرار دارد.

چه تحریم‌هایی علیه صادرات انرژی روسیه وضع شود و چه روسیه از صادرات گاز به عنوان اهرمی در این بحران استفاده کند، قیمت گاز طبیعی در اروپا احتمالا صعود خواهد کرد.

تنش‌های میان روسیه و اوکراین طی ماه‌‌‌های اخیر در بحبوحه گزارش‌های متعدد از مستقر شدن نیروهای روسی در مرز اوکراین شدت گرفته است. این تحولات باعث شد گمانه‌زنی‌‌‌هایی شکل بگیرد که روسیه آماده حمله به اوکراین می‌شود و نگرانی‌هایی در خصوص تکرار الحاق غیرقانونی و تصرف شبه‌جزیره کریمه در سال 2014 به وجود آمد. مسکو مکررا اتهامات مذکور را رد کرده است.

هدف از مذاکراتی که هفته گذشته بدون پیشرفت خاتمه پیدا کرد، خنثی کردن بحران بود. نمایندگان آمریکا و اعضای ناتو از چند روز مذاکرات فشرده با مقامات بلندپایه روسی بدون هیچ قطعنامه‌‌‌ای خارج شدند؛ اما هشدار دادند وضعیت در مرز اوکراین وخیم‌‌‌تر می‌شود. این بحران قریب‌الوقوع احتمال وضع تحریم‌های آمریکا علیه روسیه برای متوقف کردن تهاجم روسیه به اوکراین را مطرح کرده است.کپیتال‌اکونومیکس برآورد کرده است که اگر جنگی دربگیرد، قیمت‌های گاز احتمالا از رکورد 180پوند به ازای هر مگاوات ساعت که اواخر سال گذشته مشاهده شد، بالاتر خواهد رفت.

کمبود شدید عرضه گاز در اروپا در سه‌ماهه سوم سال گذشته باعث جهش سرسام‌آور قیمت برق در اروپا شد.

طبق گزارش بانک سرمایه‌گذاری آمریکایی جفریز، عرضه گاز از سوی روسیه در حال حاضر پایین‌‌‌تر از حد معمول است. واردات گاز از روسیه به شمال غربی اروپا از اوت تا دسامبر 38‌درصد در مقایسه با مدت مشابه سال 2018 کاهش پیدا کرده است.

بر اساس گزارش شبکه سی‌ان‌بی‌سی، ذخایر گاز در اروپا هم پایین‌‌‌تر از حد معمول است و تا 12 ژانویه به میزان 21‌درصد در مقایسه با میانگین پنج‌ساله کاهش نشان داد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان