مشاورین کلید
شرکت آکام آتا
مشاورین کلید
شرکت آکام آتا
جراحی زیبایی

با وجود افزایش آمار مراجعان سرپایی مبتلا به اُمیکرون در کشور

حضور دانش‌آموزان در مدارس الزامی شد

دنیای اقتصاد : سویه اُمیکرون در کشور در حال پیشروی است. از سه روز پیش موارد ابتلا و بستری در شهرهای ایران به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است. هرچند خبرها حاکی از این است که سویه جدید کرونا‌(اُمیکرون) منجر به فوت نمی‌شود و در کل باعث ایجاد علائمی شبیه سرماخوردگی شدید می‌شود، اما طی چند روز گذشته حداقل سه فوتی برجا گذاشته است.

همزمان گزارش‌ها از افزایش تعداد مراجعان سرپایی، افزایش موارد ابتلا و حتی افزایش جزئی در میزان بستری حکایت می‌کند.  براساس آخرین گزارش وزارت بهداشت، در 24ساعت گذشته سه هزار و 653 بیمار جدید مبتلا به کووید-19 در کشور شناسایی شد که 306 نفر از آنها بستری شدند. روز دوشنبه نیز 3هزار و 163 بیمار کووید-‌19 در کشور شناسایی شدند که 338 نفر از آنها کارشان به بستری کشید. به این ترتیب شمار مبتلایان جدید نسبت به روز دوشنبه 490 نفر افزایش یافته است. همچنین 18 نفر طی شبانه‌روز گذشته بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند. در این میان همچنان هزار و 295 نفر از بیماران مبتلا به کووید-19 در بخش‌‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

افزایش آمار مراجعان سرپایی در تهران

در همین ارتباط روز گذشته علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در استان تهران با بیان اینکه روز گذشته 1400 بیمار سرپایی داشتیم، گفت: آمار مراجعین نسبت به هفته گذشته نشان می‌دهد با رشد 10 تا 15 درصدی در مراجعات سرپایی روبه‌رو هستیم. به گزارش «ایسنا» الگوی مراجعات این‌بار بسیار خفیف است و دوران بیماری کوتاهی را سپری می‌کنند، اما باید مراقبت کرد.  به گزارش «ایسنا» وی تعداد فوتی‌ها در 24 ساعت گذشته در تهران را 7 نفر اعلام کرد و گفت که تنها سه نفر از آنها پی‌سی‌آر مثبت داشتند و در کل تهران دیروز تنها 6 مراجع اینتوبیشن بدحال (استفاده از محفظه لوله‌گذاری ایمن) داشتیم.  زالی با تاکید بر اینکه شرایط در تهران ناپایدار و شکننده است، گفت: در تهران بخش زیادی از مراجعین به بخش‌های خصوصی و مطب‌ها مراجعه می‌کنند و معمولا در آمار جمعی ممکن است درج نشوند و باید در تحلیل آمار دقت کنیم. وی در مجموع شرایط عمومی را مطلوب اما شکننده توصیف کرد.  پیام طبرسی، عضو کمیته علمی مقابله با کرونا نیز اظهار کرد: وضعیت بستری و مرگ‌ومیر تغییر چندانی نکرده، اما در هفته گذشته مراجعات سرپایی به علت کرونا، 20 درصد افزایش پیدا کرده است.  در همین حال به گفته سیامک محبی، رئیس مرکز بهداشت قم، در هفته‌های گذشته روند شناسایی بیماران کرونایی در این استان بار دیگر صعودی شده است.

احتمال ابتلای 12هزار نفر به اُمیکرون

از سوی دیگر جعفر جندقی، رئیس مرکز سلامت و محیط کار روز گذشته در یک نشست خبری از شناسایی 1533 مبتلا به «اُمیکرون» در کشور خبر داد و گفت: اُمیکرون هر هفته رصد می‌شود و تا کنون 1533 مورد ابتلا به اُمیکرون شناسایی شده که مواردی که هفته جدید بوده حدود 205 مورد بوده است و این نشان می‌دهد که این سویه در حال افزایش است و چون از همه تست اُمیکرون نمی‌گیریم این عدد باید ضرب در 60 شود؛ یعنی شاید حدود 12 هزار مورد اُمیکرون داشته باشیم؛ بنابراین چون سرایت بالایی دارد در مدت زمان کمی جایگزین دلتا می‌شود.  

40درصد تست‌های مثبت اُمیکرون است

در همین حال علیرضا اولیایی‌منش، معاون بهداشتی ستاد ملی مقابله با کرونای استان تهران از کاهش رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به زیر40 درصد خبر داد. به گزارش خبرگزاری صدا‌و‌سیما‌، وی افزود: از مجموع تست‌ها حدود 40 درصد مربوط به سویه اُمیکرون هستند؛ البته هنوز موارد دلتا را در کشور داریم و از هفته‌های آتی سویه اُمیکرون غالب خواهد شد.

پوشش دز سوم واکسن کرونا مناسب نیست

همزمان به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین چالش‌های وزارت بهداشت، عدم استقبال برخی از تزریق واکسن است. جعفر جندقی، رئیس مرکز سلامت و محیط کار روز گذشته نیز در این خصوص گفت: معتقدیم افراد واکسن نزده به ‌شدت در معرض خطر بیماری هستند و در خیلی از کشورها اکنون سویه اُمیکرون جایگزین دلتاشده است و باید واکسیناسیون گسترش یابد. به گزارش «ایسنا» وی افزود: در ادارات، کارخانه‌‌ها و... افراد باید واکسینه شوند، زیرا بیمار شدن افراد واکسینه نشده خطری برای سایرین است.  جندقی تاکید کرد: زمان اینجا مهم است چون در حال جایگزینی اُمیکرون با دلتا هستیم و اگر تا دو هفته دیگر این پروتکل‌ها به خوبی رعایت نشود، ممکن است دچار پیک بیماری شویم.  به گزارش «ایلنا» وی در عین حال گفت: پوشش دز سوم مناسب نیست و حدود 17 درصد است و باید به بالای 80 درصد برسد. افرادی که هنوز واکسن نزده‌اند هم باید به سرعت برای واکسیناسیون اقدام کنند.  همچنین پیام طبرسی، عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با اشاره به وضعیت فعلی شیوع کرونا در کشور، از احتمال افزایش موارد بیماری ظرف هفته‌های آتی خبر داد و گفت: متاسفانه حدود 7 میلیون نفر در کشور هنوز هیچ نوع واکسنی تزریق نکرده‌اند و اُمیکرون می‌تواند برای این افراد یک تهدید بزرگ باشد.

 تا کنون 60 میلیون و 376 هزار و 526 نفر دز اول، 53 میلیون و 258 هزار و 700 نفر دز دوم و 13 میلیون و 144 هزار و 426 نفر نیز دز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور نیز به 126 میلیون و 779 هزار و 652 دز رسیده است. همچنین در شبانه‌روز گذشته 377 هزار و 677 دز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

حضور دانش‌آموزان در مدارس اختیاری نیست

در چنین شرایطی روز گذشته وزیر کشور اعلام کرد که حضور دانش‌آموزان در مدارس با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا الزامی است و همه دانش‌آموزان باید به مدرسه بروند. به گزارش «ایرنا» احمد وحیدی روز گذشته در حاشیه نشست شوراهای آموزش‌وپرورش استانی و شهرستان‌ها در جمع خبرنگاران با تاکید بر اهمیت مدارس و آموزش اظهار کرد: در ستاد ملی مقابله با کرونا اقدامات انجام شده در دنیا درباره این موضوع ارزیابی و مشخص شد که دنیا در شدیدترین شرایط، آموزش‌وپرورش را تعطیل نکرد تا دچار ضعف آموزشی نشود.  وزیر کشور با بیان اینکه وزیر آموزش‌وپرورش هم بازگشایی مدارس را تایید کرده است، گفت که رفتن به مدارس دیگر اختیاری نیست و همه دانش‌آموزان باید سر کلاس درس حضور داشته باشند.

وی درباره اجباری بودن یا نبودن حضور در مدارس و نگرانی والدین از حضور فرزندان‌شان در مدارس گفت: آماری از ابتلا به کرونا به خاطر حضور در کلاس درس نداریم و این یعنی مشکلی در این حوزه وجود ندارد و اولیا نگران نباشند. وزیر کشور خاطرنشان کرد: هر‌ گاه وضعیت تغییر کرد، وزارت بهداشت کنترل و اگر موردی پیش آمد، اقدام می‌کند.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
جراحی بینی
پیشخوان
تبلیغات متنی