تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
وردپرس 24
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
وردپرس 24
بست ویکی

شاخص ارز در دی ماه حدود ۸ درصد کاهش یافت

منفی‌ترین دمای دلار در ۱۴۰۰

دنیای اقتصاد : در دی ماه ۱۴۰۰، منفی‌‌ترین دمای دلار ثبت شد. بر اساس بررسی‌‌ها میزان بازدهی ماهانه به رقم منفی ۶/ ۷ درصد رسیده است

Untitled-2

در ماهی که گذشت قیمت اسکناس آمریکایی در بازار آزاد تهران کاهش قابل توجهی داشت. در 10 روز آغازین دی ماه که کارشناسان بازار ارز از آن با عنوان بازه ثبات یاد می‌‌کنند، نرخ دلار از سطح قیمتی 30 هزار و 150 تومان به رقم 29 هزار و 750 تومان رسید که با توجه به مقدار کاهش قیمت در دهه دوم می‌‌توان دهه اول را کم نوسان‌‌تر و در ثبات دانست. اما با شروع روز‌‌های میانی ماه قبل و با انتشار اخبار مثبت در زمینه مذاکرات ایران و گروه 1+‌‌4 و همچنین اخباری مبنی بر تقویت بازار ارز توسط بازار‌‌ساز نمودار قیمتی شاخص ارز شیب تندی به خود گرفت و در این دهه بود که دلار شاهد کاهش قیمت از سطح 29 هزار و 750 تومان تا رقم 27 هزار و 700 تومان بود. اما این روند کاهشی تا روز‌‌های پایانی ماه ادامه پیدا نکرد و با وجود سه تلاش دلار در جهت عبور از مرز حمایت 27 هزار و 500 تومانی این اتفاق نیفتاد و قیمت اسکناس آمریکایی در روز‌‌های پایانی دی ماه سال جاری در محدوده 27 هزار و 600 تا 27 هزار و  900 تومان به کار خود پایان داد. عده‌‌ای از تحلیلگران و کارشناسان بازار ارز تهران روند کاهشی دی ماه را در نتیجه انتظارات مثبت جامعه و بازار از چشم‌‌انداز سیاست خارجی کشور می‌‌دانند. این افراد با اشاره به روند مثبت و رو به جلوی مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در راستای احیای این قرارداد معتقدند در صورت ادامه انتشار اخبار مثبت و نزدیک‌‌تر-شدن به حصول توافق جدید، بازار ارز تهران در ماه‌‌های آتی می‌‌تواند شاهد ریزش-های بیشتری نیز باشد. از طرف دیگر، سخنانی مبنی بر آزاد شدن بدهی‌‌های میلیارد دلاری بلوکه شده ایران در کشور‌‌های عراق و کره و همچنین سخنان رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر بهبود اوضاع بازار ارز در ماه‌‌های آتی سبب شده احتمال افزایش عرضه دلار در بازار تهران افزایش یابد؛ که این امر خود سبب کاهش قیمت تا رسیدن به سطح تعادلی عرضه و تقاضای بازار در بازه زمانی طولانی مدت خواهد شد.  در نهایت دی ماه سال جاری با منفی 8 درصد نرخ بازده، کاهشی‌‌ترین ماه از ابتدای سال جاری بوده است.  روز گذشته، چهارشنبه 29 دی ماه نیز قیمت اسکناس آمریکایی در بازار آزاد تهران با 250 تومان افزایش نسبت به نرخ روز سه‌‌شنبه و در سطح قیمتی 27 هزار و 850 تومان معامله شد. این در حالی است که رقم پیش‌‌بینی‌‌های مطرح شده توسط بازیگران بازار ارز برای واپسین روز دی ماه با جهشی 200 تومانی نسبت به نرخ دیروز و در محدوده 27 هزار و 900 تا 28 هزار تومان ارائه می‌‌شد.

نمودار قیمت سکه طرح جدید نیز در دی ماه با تبعیت از روند قیمت دلار دچار شیب نزولی قابل توجهی شد. به‌‌صورتی که شاخص بازدهی هر قطعه سکه طرح جدید در ماهی که گذشت به رقم منفی 7 درصد رسید که البته این رقم کمترین شاخص بازدهی ماهانه برای این فلز گران‌‌بها در سال جاری نیست. در فروردین ماه 1400 شاخص بازدهی سکه با رقم منفی 5/ 8 درصد رکورد کمترین شاخص بازدهی ماهانه را ثبت کرد. قیمت هر قطعه سکه طرح جدید نیز در معاملات بازار روز چهارشنبه با 50 هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز سه‌‌شنبه به رقم 12 میلیون و 300 هزار تومان رسید.  

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان