پماد درمان بواسیر
وردپرس 24
پماد درمان بواسیر
وردپرس 24
بست ویکی

تاکید بر تسریع در تزریق دُز سوم در ۳ هفته آینده

افزایش ۴۰ درصدی مبتلایان اُمیکرون در تهران

دنیای اقتصاد : موارد ابتلا به کرونا یک بار دیگر سیر صعودی یافته است. طی ۲۴ساعت گذشته ۴۰۶۰ مبتلای جدید به کووید-۱۹ شناسایی شدند که نسبت به روز سه‌شنبه ۴۰۷ نفر افزایش داشته است

پیش از این مقامات وزارت بهداشت از افزایش آمار مراجعان سرپایی در تهران و همچنین سیر صعودی ابتلا به اُمیکرون در کشور خبر داده بودند. روز گذشته نیز نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران از غالب شدن اُمیکرون در تهران خبر داد و گفت: طبق الگویی که بررسی کرده‌ایم، نزدیک به 45 تا 50 درصد موارد ابتلا در تهران اُمیکرون است.

همزمان روز گذشته در جلسه‌ روسای کارگروه‌های تخصصی ستاد ملی کرونا به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور بر تسریع در تزریق دز سوم واکسن در 3 هفته آینده برای مقابله با شیوع اُمیکرون تاکید شد. به گزارش خبرگزاری فارس، در این جلسه که رئیس دفتر رئیس‌جمهور، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزیر آموزش‌وپرورش، رئیس جمعیت هلال‌احمر و جمعی دیگر از مدیران دستگاه‌های ذی‌ربط حضور داشتند؛ وزیر بهداشت گزارشی از آخرین وضعیت کرونا، میزان پوشش واکسیناسیون نوبت‌های اول، دوم و سوم و آخرین رنگ‌بندی شهرهای کشور ارائه کرد.

خطر غالب شدن اُمیکرون در پایتخت

در همین راستا، روز گذشته معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران با اشاره به افزایش 30 تا 40 درصدی مراجعات سرپایی‌ در تهران نسبت به سه هفته گذشته، گفت: اُمیکرون در تهران هم به سمت غالب شدن می‌رود و طبق الگویی که بررسی کرده‌ایم، نزدیک به 45 تا 50 درصد موارد ابتلا در تهران اُمیکرون است.

نادر توکلی در گفت‌وگو با «ایسنا»، درباره وضعیت کرونا در تهران گفت: در وضعیت بستری ناشی از کرونا تغییر قابل توجهی نداشته‌ایم. اصل موضوع این است که اُمیکرونی که در تهران و ایران در گردش است، تقریبا دارد به سوش غالب بدل می‌شود.

وی با بیان اینکه اُمیکرون در تهران هم به سمت غالب شدن می‌رود، افزود: طبق الگویی که بررسی کرده‌ایم، نزدیک به 45 تا 50 درصد موارد ابتلا در تهران اُمیکرون است. در عین حال طبق الگوی هر ساله که در این فصل افزایش تعداد بیماران تنفسی و عفونت‌های ویروسی را داشتیم، امسال هم به همین صورت است. در عین حال افزایش آماری هم که در کودکان به ویژه کودکان زیر 10 سال داریم، همین موضوع را نشان می‌دهد. در کودکان هم ابتلا به آنفلوآنزا و اُمیکرون تقریبا برابر است. البته ما از نظر صرفه اقتصادی نمی‌توانیم برای همه تست انجام دهیم و بر این اساس نمی‌توان آمار دقیقی داد.

توکلی با بیان اینکه قطعا بیشتر افزایش ابتلا به کرونا در حوزه سرپایی خواهد بود، ادامه داد: به‌طوری که بیماران، بیمارانی هستند که عمدتا بیماران بدحالی نیستند. منتها نکته‌ای که وجود دارد و منجر به امیدواری شده، این است که بالای 80 درصد جمعیت‌مان واکسینه شدند. در عین حال آنچه واکسیناسیون را برای مقابله با سوش اُمیکرون تقویت می‌کند، انجام واکسیناسیون دز بوستر یا دز سوم است.

وی گفت: در حال حاضر خوشبختانه وضعیت‌مان بحرانی نیست و افزایشی هم که وجود دارد، عمدتا در بخش سرپایی است که شامل اُمیکرون و آنفلوآنزای فصلی است که عمدتا آنفلوآنزای فصلی نوع A است که البته علائم‌شان هم مشابه هم بوده و تفاوتی ندارد.

توکلی اظهار کرد: در کل مراجعات سرپایی نسبت به دو تا سه هفته گذشته بین 30 تا 40 درصد‌ افزایش یافته است، اما آمار بستری‌مان کماکان زیر هزار مورد است. بیماران بدحال هم بسیار کم است و میزان بستری آی‌سی‌یو در تهران کمی بیش از 20 نفر است.

وی با بیان اینکه عمدتا بخش‌های سرپایی بیمارستان‌ها آماده‌ باشند، گفت: توصیه اساسی ما به مردم خودمراقبتی است. ترجیح این است که اگر بیمار علائم خفیفی مانند سردرد، تب مختصر و... دارد، اقدامات حمایتی مانند مصرف مسکن‌ها و داروهای سرپایی و خوردن مایعات، استراحت و خودقرنطینگی انجام دهد. در عین حال اگر فرد پرخطری در خانواده است، مانند زنان حامله یا افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای، مراقب باشند و حتما تست دهند تا اگر به کرونا مبتلا هستند، قرنطینه را رعایت کنند. اگر هم علائم شدید شد مانند سرفه‌های بسیار شدید، تب زیاد، بدحالی شدید و... به پزشک مراجعه کنند.  توکلی در ادامه درباره الزامات بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، ‌گفت: بازگشایی قاعدتا باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی همراه باشد. تهویه مناسب باید در مراکز انجام شود، زمان کلاس‌ها تا حد امکان کوتاه باشد. ضمن اینکه افرادی که سر کلاس حاضر می‌شوند، باید پروتکل‌هایی مانند استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری را رعایت کنند. در عین حال همچنان باید ظرفیت برگزاری مجازی کلاس‌ها نگه داشته شود تا اگر با پیکی مواجه شدیم، بتوانیم شرایط را برگردانیم.

وی درباره بروز پیک ششم با اُمیکرون نیز گفت: به نظر می‌رسد با توجه به واکسیناسیون و در صورت همراهی مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اگر پیکی با اُمیکرون داشته باشیم، خفیف و سرپایی خواهد بود.

میزان تزریق دز سوم

در همین حال بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، مجموع واکسن‌های تزریق شده کرونا در کشور به 127 میلیون و 216 هزار و 770 دز رسید.

به گزارش «ایسنا» بر اساس این گزارش، تا کنون 60 میلیون و 404 هزار و 946 نفر دز اول، 53 میلیون و 334 هزار و 908 نفر دز دوم و 13 میلیون و 476 هزار و 916 نفر دز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. همچنین در شبانه‌روز گذشته 437 هزار و 118 دز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

تحویل نخستین محموله واکسن فخرا

همچنین مدیرکل بهداشت و درمان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از تحویل نخستین محموله واکسن عمومی به وزارت بهداشت خبر داد. به گزارش «ایسنا»، رضا ‌الله‌ورن با اعلام این خبر گفت: این نخستین محموله واکسن فخرا است که توسط وزارت بهداشت در سراسر کشور توزیع و در سبد واکسیناسیون عمومی، در دسترس هموطنان قرار می‌گیرد. مدیر‌کل بهداشت و درمان وزارت دفاع همچنین گفت: واکسن فخرا یک واکسن ایرانی است که ایمنی بخشی بسیار خوبی در مقابل سویه‌های کرونا ایجاد می‌کند.

ورود 2میلیون دز آسترازنکا به ایران

از سوی دیگر محمد هاشمی سرپرست روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، گفت: محموله اهدایی واکسن آسترازنکا از اسپانیا به میزان 2 میلیون و 204 هزار دز روز گذشته وارد فرودگاه امام خمینی‌(ره) و در گمرک فرودگاه تحویل وزارت بهداشت شد.

به گزارش «ایسنا» محمد هاشمی با اعلام این خبر بیان کرد: هدف اصلی اهدای این محموله، واکسیناسیون اتباع افغان در ایران است.

سرپرست روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در ادامه افزود: تاکنون در ایران نزدیک به 4 میلیون دز واکسن به اتباع افغان تزریق شده است. هاشمی گفت: ارزش این محموله در حدود 10 میلیون دلار است.

درهمین راستا، سخنگوی گمرک گفت: با ورود محموله نود و سوم واکسن کرونا به میزان 2 میلیون و 204 هزار دز با نشان آسترازنکا اهدایی کشور اسپانیا، میزان واکسن‌های وارده به کشور به 154 میلیون و 975 هزار و 308 دز رسید.

به گزارش «ایرنا» از گمرک، سید روح‌الله لطیفی در این باره اظهار کرد: محموله‌های 90، 91 و 92 واکسن آسترازنکا نیز در چند روز گذشته به میزان 193 هزار دز از یونان و 2 محموله 35 هزار دزی از ژاپن وارد کشور شده بود که با ورود محموله 2 میلیون و 204 هزار دزی واکسن آسترازنکا در صبح امروز از کشور اسپانیا، واکسن‌های آسترازنکای وارده به 15 میلیون و 754 هزار و 610 دز از ابتدای فراگیری کرونا تاکنون رسیده است.

وی افزود: محموله جدید با حضور سفیر اسپانیا در تهران و با حضور مدیران گمرک، به صورت حمل یکسره تحویل مقامات وزارت بهداشت شد.

لطیفی درباره واردات سایر نام‌های تجاری واکسن کرونا، گفت: واکسن‌های سینوفارم به میزان 134 میلیون و چهار هزار و 498 دز، اسپوتنیک چهار میلیون و 91 هزار و 200 دز و باهارات یک میلیون و 125 هزار دز از مسیر فرودگاه امام (ره) وارد کشور و به صورت حمل یک‌سره و بدون توقف ترخیص شد.

تزریق آسترازنکا در مراکز تجمیعی

درهمین حال معاون بهداشت ستاد مقابله با کرونای استان تهران از تزریق واکسن آسترازنکا در مراکز واکسیناسیون تجمیعی خبر داد. به گزارش خبرآنلاین، اولیایی منش گفت: تزریق واکسن آسترازنکا در برخی مراکز واکسیناسیون دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز شده است.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان