مشاورین کلید
شرکت آکام آتا
مشاورین کلید
شرکت آکام آتا
جراحی زیبایی

نگاه سرمایه‌گذاران از صنایع برجامی به سهام پالایشی معطوف شد

آرایش نفتی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد : چهارمین روز کاری هفته برای بورسی‌‌‌ها با رشد نماگرهای بازار سهام پایان یافت

 تغییر جبهه بورس‌‌‌بازان

شاخص‌‌‌های بورسی دیروز نیز صعودی بودند؛ اما اختلاف محسوسی در آرایش بورس‌‌‌بازان دیده می‌‌‌شد. به این ترتیب، در حالی که روزهای اخیر، خوش‌بینی‌‌‌های برجامی به افزایش تقاضا برای دو گروه بانک و خودرو و رشد قیمت سهام زیرمجموعه این دو صنعت منجر شده بود، روز سه‌‌‌شنبه موج جدیدی از شناسایی سود در این دو گروه مشاهده شد تا برخلاف مسیر روزهای ابتدایی هفته شاهد عقب‌‌‌نشینی قیمت در میان صنایع برجامی باشیم. آن‌گونه که آمارها نشان می‌دهند، شاخص دو صنعت بانک و خودرو در یک‌هفته اخیر بیش از 7‌درصد صعود کرده‌‌‌ است، به طوری که روز گذشته شاهد نقدکردن و ذخیره بخشی از سود سهامداران در این دو گروه بودیم. در مقابل، نگاه بورس‌‌‌بازان به سهام زیرمجموعه گروه فرآورده‌‌‌های نفتی به‌ویژه پالایشگاه‌‌‌ها معطوف شد؛ جایی که شامگاه روز دوشنبه، سخنان پوتین، رئیس‌‌‌جمهور روسیه در خصوص به رسمیت شناختن استقلال «دونتسک» و «لوهانسک» به جهش محسوس شاخص‌‌‌های نفتی منجر شد.

 نفت 100دلاری و پالایشی‌‌‌ها

پس از اینکه کرملین اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، فرمانی را برای به رسمیت شناختن مناطق جداشده شرق اوکراین، «دونتسک» و «لوهانسک» به عنوان کشورهای مستقل امضا می‌کند، جریان‌‌‌های ریسک‌‌‌گریز بر بازارهای مالی تسلط یافتند. روز سه‌‌‌شنبه، دارایی‌‌‌های حساس به ریسک در تلاش برای یافتن تقاضا بودند و در مقابل دارایی‌‌‌های در امان از ریسک در برابر رقبای اصلی خود پرتقاضا ‌‌‌ماندند. جاناتان فاینر، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته که آنها کاملا از روسیه انتظار دارند اقدام نظامی انجام دهد و افزود نشانه‌‌‌های روی زمین نشان نمی‌‌‌دهد که روسیه به دنبال راه‌‌‌حل دیپلماتیک است. علاوه بر این، یک مقام ارشد کاخ‌سفید در بیانیه‌‌‌ای اعلام کرد که آمریکا روز سه‌‌‌شنبه در پاسخ به «تصمیم‌‌‌ها و اقدامات» مسکو، تحریم‌‌‌های جدیدی را علیه روسیه اعلام خواهد کرد. از سوی دیگر، طبق گزارش‌‌‌ها، پارلمان روسیه معاهدات دوستی با این سرزمین‌‌‌ها را بررسی خواهد کرد. سران اتحادیه اروپا اقدام روسیه را «نقض فاحش قوانین بین‌المللی» خوانده و وعده دادند که به آن واکنش نشان خواهند داد. آمریکا و اتحادیه گفته‌‌‌اند برای مقابله با این اقدام پوتین تحریم‌‌‌هایی را اعلام خواهد کرد. انگلیس هم اظهارات مشابهی داشت و از تحریم قریب‌الوقوع روسیه خبر داد. دولت آلمان نیز از تصمیم خود برای تعلیق اجرای پروژه خط لوله گاز با روسیه موسوم به نورداستریم2 خبر داد.

تمامی این اظهارات و واکنش‌‌‌ها سبب شد شاخص‌‌‌های نفتی با نگرانی از کاهش عرضه طلای سیاه صعودی شوند. روسیه بیش از 10میلیون بشکه معادل 10‌درصد نفت جهان را روزانه تولید می‌کند. از این رو درصورتی که تحریم‌‌‌ها به اختلال در عرضه نفت روسیه منجر شود، طبیعتا شوک قیمتی در بازار نفت رخ خواهد داد. این مهم سبب شد دیروز شاهد اقبال بورس‌‌‌بازان به زیرمجموعه‌‌‌های پالایشگاهی بورس تهران باشیم. آمارها نشان می‌دهد شاخص صنعت فرآورده‌‌‌های نفتی در روزی که گذشت، بیش از 3‌درصد افزایش ارتفاع داد. ضمن آنکه نگاهی به عملکرد بازیگران حقیقی تالار شیشه‌‌‌ای نشان داد در ازای خروج حدود 60 میلیارد تومان سهامداران خرد از دو گروه بانک و خودرو، پالایشی‌‌‌ها شاهد جابه‌‌‌جایی سهامی به ارزش حدود 48میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی بودند.

 بورس سه‌‌‌شنبه از دریچه آمار

در روزی که شاخص کل بورس تهران با رشد 25/ 0درصدی همراه شد، از 332نماد معامله‌شده، قیمت پایانی 167سهم (50 درصد) مثبت بود و در مقابل 144سهم (43درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار 47نماد (14درصد) صف خریدی به ارزش 116میلیارد تومان تشکیل دادند؛ اما در مقابل شاهد شکل‌‌‌گیری صف فروش در 16نماد بورسی (5 درصد) به ارزش 34میلیارد تومان بودیم.

روز سه‌‌شنبه گروه‌های خودرو، فلزات اساسی، فرآورده‌های نفتی و بانک‌ها از منظر بیشترین ارزش معاملات در زمره برترین گروه‌های صنعت قرار گرفتند. این صنایع بیش از 50 درصد از کل ارزش معاملات خرد سهام در دادوستدهای روز سه‌‌شنبه را در اختیار داشتند. همچنین در این روز سهامی به ارزش 102 میلیارد تومان در مسیر حقیقی به حقوقی جابه‌‌جا شد تا سهامداران خرد پس از یک روز مجددا خالص فروش مثبتی را ثبت کنند. در این میان همان‌طور که پیش‌‌تر ذکر شد گروه‌‌ فرآورده‌های نفتی در صدر لیست خرید حقیقی‌‌ها قرار داشت و در مقابل این دسته از بازیگران بورسی مالکیت سهامی از صنایع فلزات اساسی، بانک، پتروشیمی و کانه‌های فلزی را به دست حقوقی‌‌ها سپردند.

در فرابورس ایران در روزی که آیفکس افزایش 09/ 0درصدی را ثبت کرد، 144نماد معامله شدند که در این میان قیمت 78سهم (54 درصد) مثبت و قیمت 50سهم (35 درصد) منفی بود. در این بازار 14نماد (10درصد) صف خریدی به ارزش 26میلیارد تومان تشکیل دادند و در مقابل شاهد شکل‌‌‌گیری صف فروش در سه‌نماد فرابورسی (2درصد) به ارزش 2میلیارد تومان بودیم.

بازار پایه نیز دیروز میزبان دادوستد 152نماد بود. در این میان 60سهم (39درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد 75سهم (49 درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار نیز 37 نماد (24 درصد) صف خریدی به ارزش 139میلیارد تومان شکل دادند و صف فروش در این بازار به 51نماد (34درصد) با ارزشی بالغ بر 110 میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
جراحی بینی
پیشخوان
تبلیغات متنی