پماد درمان بواسیر
وردپرس 24
پماد درمان بواسیر
وردپرس 24

«دنیای‏‌اقتصاد» روند بازارهای مالی را بررسی می‌کند

آرام شدن التهاب بازارهای داخلی

یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

بازار سهام

صعود نرم بورس

1

بازار سهام معاملات هفته اخیر را با تمایلات صعودی پشت سر گذاشت. به‌طوری که شاخص کل با عملکرد هفتگی مثبت 2 درصدی توانست جایگاه خود را از سطح یک میلیون و 564 هزار واحد تا نزدیکی مرز 6/ 1 میلیون واحدی افزایش دهد. به‌طوری که نماگر اصلی تالار شیشه‌‌ای در روز سه‌‌شنبه به بالای مرز یاد شده صعود کرد. اما ورود شاخص به کانال جدید به دلیل افزایش فشار فروش در پالایشی‌‌ها موقتی بود و باعث شد تا در آخرین روز معاملات هفته گذشته کار خود را در سطح یک میلیون و 594 هزار واحد به پایان برساند. علاوه بر این لازم به ذکر است که حقیقی‌‌های بازار با وجود تمایلات صعودی تمایلی به ثبت خالص خریدی مثبت نداشتند. به گفته برخی از کارشناسان با توجه به انتشار گزارش‌های مالی شرکت‌‌ها و روند نرخ دلار انتظار می‌‌رود بورس تمایلات صعودی خود را در هفته جاری حفظ کند.

بازار سکه

الاکلنگ بازی سکه

2

بازار طلا و سکه طی معاملات هفته اخیر با توجه به تغییرات محدود نرخ دلار در بازار آزاد و همچنین نوسانات رفت و برگشتی طلا در بازار جهانی عملکرد مثبتی را به همراه نداشت. به‌طوری که این فلز گرانبهای داخلی در طول هفته گذشته تا سقف 14 میلیون و 500 هزار تومان نیز رشد کرد و با قرار گرفتن در یک روند نزولی ملایم در روزهای پایانی هفته به زیر سطح 14 میلیون تومان نیز افت پیدا کرد. بر این اساس سکه امامی با عملکرد هفتگی منفی 78/ 3درصدی داد و ستدهای خود را در سطح 14میلیون و 50 هزار تومان به پایان رساند. به این ترتیب برخی از کارشناسان این حوزه بر این باور هستند که با توجه به بالا بودن حباب سکه یاد شده ریسک معاملاتی آن همچنان بالا است و سرمایه‌‌گذاران معاملات خود را با احتیاط بیشتری انجام می‌دهند.

بازار طلای جهانی

صعود متزلزل طلای جهانی

3

طلای جهانی به دلیل ترس و نگرانی از سیاست‌های پولی فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره برای کنترل تورم و همچنین رشد شاخص دلار در وضعیت متزلزلی قرار دارد. اما برخلاف انتظارات نزولی بازار روز جمعه این فلز گرانبها با حمایت سرمایه‌‌گذاران روبه‌رو شد و از رشد قیمت جلسه قبل خود حمایت کرد. بر این اساس طلا در بازار جهانی روز گذشته (در ساعت 16) به قیمت 1841 دلار و 45 سنت مورد معامله قرار گرفت. به گفته برخی از تحلیلگران، طلا همواره یک سرمایه‌‌گذاری ایمن در زمان افزایش تورم بوده است. بنابراین شدت گرفتن نگرانی درباره روند صعودی تورم در اروپا و سایر مناطق دنیا می‌تواند از قیمت این فلز گرانبها در بحبوحه افزایش چالش‌‌ها در اقتصاد دنیا حمایت کند. با این حال طلا در کشمکشی بین تقاضای بالا به‌‌خاطر شرایط تورم و سیاست‌های فدرال رزرو برای کنترل تورم گیر افتاده است.

بازار اوراق مسکن

رفت و برگشت تسه

4

اوراق تسهیلات بانک مسکن که در بازار فرابورس مورد معامله قرار می‌گیرد هفته گذشته را صعودی آغاز کرد و جایگاه خود را از بالای سطح 122 هزار تومان به بیش از 141 هزار تومان تا اواسط هفته افزایش داد. اما این روند صعودی از روز دوشنبه تغییر کرد و باعث شد تا عمده این اوراق تسهیلات بانکی مجددا به محدوده 134 هزار تومان بازگردند. بر این اساس نیز «تسه9912» کار خود را در قیمت پایانی 134 هزار و 630 تومان خاتمه داد. به این ترتیب اوراق تسهیلات یاد شده توانست عملکرد مثبت 85/ 9 درصدی را در کارنامه هفتگی خود به ثبت برساند. گفته می‌شود با افزایش بهای اوراق تسهیلات مسکن و قرار گرفتن قیمت این اوراق در سطوح بالا، هزینه دریافت وام خرید مسکن برای متقاضیان ملک در سطوح بالایی قرار گرفته که توان متقاضیان را کاهش داده است.

بازار نفت

نگرانی نفت از آمار‌‌های اقتصادی

5

بهای شاخص‌‌های نفتی روز جمعه با توجه به ملتهب بودن نگرانی‌‌هایی مبنی بر تضعیف رشد اقتصاد جهانی و تحت‌الشعاع قرار گرفتن طلای سیاه از بازگشت نسبی تقاضا در چین با کاهش محدودیت‌های سخت قرنطینه کرونایی تغییرات محدودی داشت. بر این اساس نفت خام برنت روز گذشته (در ساعت 16) به قیمت 112 دلار و 72 سنت در هر بشکه مورد معامله قرار گرفت. اما نفت وست تگزاس اینترمدییت روز گذشته در قیمت 112 دلار و 45 سنت معامله شد. برخی از کارشناسان بازار نفت بر این باور هستند که اگر آمارهای رشد ایالات متحده آمریکا به روند ضعیف خود ادامه دهد، این احتمال وجود دارد که قیمت هر بشکه نفت در یک روند رفت و برگشتی با برآیند منفی گرفتار شود. بنابراین انتظار می‌‌رود تا مشخص شدن آمارهای اقتصادی روند قیمت‌‌ها با شیب ملایمی و تغییرات محدود بازگشتی ادامه داشته باشد.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر