پماد درمان بواسیر
وردپرس 24
پماد درمان بواسیر
وردپرس 24

ورود سوخو-۵۷ روسیه به عرصه نبرد با اوکراین

برخی منابع رسانه‌ای از استفاده روسیه از جنگنده نسل پنجم «سوخو-۵۷» علیه اوکراین خبر دادند.


به گزارش تابناک به نقل از فارس، منابع رسانه‌ای گزارش کردند که روسیه در جریان حملات هوایی به اوکراین از جنگنده‌های نسل پنجم «سوخو-57» استفاده کرد است.

به گزارش وبگاه تخصصی «ارو تایمز» به نقل از خبرگزاری «تاس» یک مقام ناشناس روس گفت که ارتش روسیه از این جنگنده پیشرفته در حمله به اهداف اوکراینی استفاده کرده است.

به گفته این مقام روس، استفاده ازهواپیمای سوخو-57 در اوکراین دو تا سه هفته پس از شروع حملات روسیه شروع شده واین هواپیما‌ها خارج از محدوده فعالیت پدافند هوایی دشمن مشغول به پرواز هستند. این منبع روس گفت: «این جنگنده‌ها از موشک علیه اهداف خود استفاده می‌کنند.»

این در حالی است که ارتش روسیه تاکنون در این زمینه واکنشی از خود نشان نداده است.

سوخو-57 اولین جنگنده روسی با ویژگی‌های رادارگریز و تنها جنگنده نسل پنجم این کشور است. این هواپیما که با جنگنده «اف-22 رپتور» آمریکایی و «چنگدو جی-20» چینی رقابت دارد اولین پرواز خود را سال 2010 انجام داد.

به گفته وزارت دفاع روسیه تاکنون، سه فروند جنگنده سوخو-57 در نیروی هوایی روسیه عملیاتی شده‌اند. گزارش‌های متعددی مبنی بر استفاده از سوخو-57 در اوکراین منتشر شده است که اکثر آن‌ها بر اساس مشاهده شاهدان ادعایی و فیلم‌های تایید نشده است.

این هواپیما برای برتری هوایی و عملیات حمله ساخته شده و می‌تواند انواع اهداف هوایی، زمینی و دریایی را مورد حمله قرار دهد. این جنگنده تک سرنشین و دو موتوره اولین هواپیمای روسی است که دارای فناوری رادار گریز است، سوخو-57 سرعت مافوق صوت دارد. گفته می‌شود در مجموع 76 فروند جنگنده سوخو-57 تا سال 2028 به ارتش روسیه تحویل داده می‌شود که 22 فروند از این هواپیما‌ها تا سال 2024 وارد خدمت می‌شوند.

یک نشریه آمریکایی اخیرا در مطلبی به احتمال فروش جنگنده‌های نسل پنجم «سوخو-57» ساخت روسیه به هند، الجزایر و ترکیه اشاره کرد.

هفته‌نامه آمریکایی «نشنال اینترست» نوشت، خریداران خارجی بالقوه این جنگنده شامل الجزایر، هند و ترکیه به ویژه با توجه به اینکه ایالات متحده این کشور را از برنامه ساخت جنگنده اف-35 به دلیل خرید سامانه دفاع موشکی «اس-400» ساخت روسیه خارج ساخت.

این نشریه نوشت، جنگنده سوخو-57 ساخت روسیه به زودی می‌تواند بر فراز آسمان کشور‌های خارجی عملیاتی شود، زیرا آخرین گزارش‌ها حاکی از ابراز علاقه مشتریان بین‌المللی به این هواپیمای جنگی نسل پنجم است. سرویس فدرال روسیه برای همکاری‌های فنی-نظامی شماری درخواست از مشتریان خارجی برای خرید جنگنده سوخو-57 دریافت کرده است.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر