پماد درمان بواسیر
وردپرس 24
پماد درمان بواسیر
وردپرس 24

آیا سرمایه‌‌گذاران درحال خروج از رمزارزها هستند؟

نشتی سرمایه در بازار رمزارزها

دنیای‌اقتصاد : بازار رمزارزها که در روزهای اخیر نوسانات شدیدی‌‌ را پشت‌‌سر گذاشته، به‌‌نظر می‌‌رسد که وارد فاز رکودی شده است و قیمت‌‌ها نوسانات گذشته را ندارند

بازار رمزارزها اخیرا نشان داده که همبستگی بالایی با بازار سهام داشته و معامله‌‌گران این بازار به‌شدت از اتفاقات بازار سهام پیروی می‌‌کنند.شاخص S&P500 آخرین روز جمعه را ریزشی پشت سر گذاشت و به رکورد منفی 20درصد از ابتدای سال رسید. به نظر می‌‌رسد که افزایش نرخ بهره آمریکا سرمایه‌ها را به سمت اوراق قرضه دولتی سوق داده و این سرمایه‌ها دیگر تمایل چندانی برای باقی‌‌ ماندن در بازارهای ریسکی ندارند. در روزهای اخیر بازار رمزارزها جنجال‌‌های زیادی را پشت سر گذاشت که مهم‌ترین آن، از بین رفتن اکوسیستم Teera بود. استیبل‌‌کوین یا رمزارز ارزش ثابت مخصوص این شبکه در پی ریزش ارزش پشتوانه خود یعنی رمزارز لونا، ارزش خود را از دست و همین موضوع به زیان سنگین کل اکوسیستم Terra که از سال 2018 تاکنون مشغول به فعالیت بود، منجر شد. البته آسیب این اتفاق فقط به شبکه ترا محدود نشد.با از نصف شدن ارزش UST که رمزارز شبکه ترا بود، ترس به جان بسیاری از معامله‌‌گران ریسک‌‌گریز افتاد. این موضوع می‌‌توانست ارزش استیبل‌‌کوین‌‌هایی را که پشتوانه ارزهای فیات داشتند نیز به خطر بیندازد.

این موضوع موجب شده است که بخش زیادی از افراد استیبل‌‌کوین‌‌های خود را به ارز فیات تبدیل کنند. برای مثال ارزش بازار استیبل‌‌کوین تتر که یکی از محبوب‌‌ترین استیبل‌‌کوین‌‌های بازار است طی 10روز گذشته از 83میلیارد دلار به 75میلیارد دلار رسیده است. بسیاری بر این عقیده‌‌اند که خطر مشابه UST باقی رمزارزهای بازار را نیز به‌ویژه در این شرایط ریزشی تهدید می‌‌کند.از بین رفتن ترا و ریزش بازار هم موجب شده است که بخش زیادی از سرمایه‌های قفل‌شده در حوزه دیفای نیز ارزش خود را از دست دهند. دیفای بخشی از خدمات مالی است که برپایه‌‌رمزارزها ابداع شده است. برای مثال بسیاری از خدمات وام‌‌گیری، سپرده گذاری و انجام معاملات در صرافی‌‌های غیرمتمرکز در این بخش از بازار رمزارزها انجام می‌‌شود. سرمایه قفل‌شده یا TVL به کل سرمایه قرار گرفته در این بخش گفته می‌‌شود. این سرمایه‌ها از 5 می تاکنون تقریبا نیمی از ارزش خود را از دست داده و از 205میلیارد دلار به 110میلیارد دلار رسیده است.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان