جراحی زیبایی بینی
مشاورین کلید
جراحی زیبایی بینی
مشاورین کلید

بهترین زمان سفر به دوحه قطر

شهر دوحه (Doha) پایتخت قطر است و در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته و به یکی از برجسته‌ترین شهرهای جهان تبدیل شده است

بهترین زمان سفر به دوحه قطر

شهر دوحه (Doha) پایتخت قطر است و در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته و به یکی از برجسته‌ترین شهرهای جهان تبدیل شده است. موقعیت جغرافیایی و شرایط آب‌وهوایی قطر به نحوی است که برای سفر به آنجا باید بهترین زمان را انتخاب کرد تا بیشترین لذت را از سفر برد. بهترین زمان سفر به دوحه و در کل خود قطر، از مهر ماه تا اواخر فروردین است. در این مدت،‌ دمای هوا در بهترین شرایط خود قرار دارد و سطح رطوبت پایین است و قدم زدن در زیر آفتاب آزاردهنده نیست.

شهر دوحه به گونه‌ای نیست که مورد هجوم گردشگران قرار بگیرد و شلوغ شود، از همین رو لازم نیست در خارج از فصل شلوغی و اوج گردشگری به آنجا سفر کرد. هرچند اگر قصد دارید تا خارج از این مدت زمان یعنی مهر تا فروردین ماه به دوحه سفر کنید و از خلوتی اماکن مختلف آن لذت ببرید، باید در بین ماه‌های تیر و مرداد به آنجا بروید که بسیار خلوت است ولی درجه دمای هوا به حدود 46 درجه سیلیسیوس در سایه می‌رسد.

در این موقع از سال بیشتر ساکنین محلی و همچنین کارگران مهاجر از اینجا می‌روند و در ماه‌های خنک‌تر سال باز می‌گردند. همین سبب شده تا بسیاری از هتل‌ها و جاذبه‌های گردشگری دوحه قطر خالی باشند. در ماه‌های گرم تابستانی قیمت هتل‌ها اندکی از ماه‌های سرد سال ارزان‌تر هستند.

آب‌وهوای دوحه قطر

آب‌وهوای خشک، نیمه‌گرمسیری و بیابانی دوحه می‌تواند برای بسیاری از گردشگران آزاردهنده باشد،‌ به خصوص اگر در بین ماه‌های اردیبهشت تا شهریور به آنجا سفر کنید. در این موقع از سال، سطح دمای هوا و همچنین رطوبت بسیار زیاد و سوزان می‌شود.

حتی در ماه‌های زمستانی و سرد سال نیز دمای هوا به ندرت به زیر 14 درجه سیلیسیوس می‌رسد و تنها در چند روز از این ماه‌ها شاهد بارش باران خواهید بود. میزان حداکثری بارش باران در دوحه قطر حدود 4 اینچ در سال است. البته گاهی اوقات بارش باران به حدی زیاد است که باعث می‌شود کشتی‌رانی و دریانوردی در آب‌های قطر امکان‌پذیر نباشد .

بین مهر تا فروردین ماه، آب‌وهوای دوحه قطر در بهترین حالت خود قرار دارد. هر روز آفتابی است و سطح رطوبت پایین است. البته دمای هوا همچنان بین 15 تا 20 درجه سیلیسیوس خواهد بود که گاهی تا مرز 30 درجه سیلیسیوس نیز می‌رسد.

ماه رمضان در دوحه قطر

قطر کشوری مسلمان است و برای سفر در ماه رمضان به این کشور باید شرایط آن را در نظر گرفت. در ماه رمضان مسلمان‌ها روزه می‌گیرند و به همین دلیل نیز اکثر کافه‌ها و رستوران‌ها از صبح تا غروب آفتاب بسته خواهند بود. همین باعث می‎‌شود تا گردشگران غیرمسلمان در این موقع از سال برای غذا خوردن در رستوران‌ها دچار مشکل شوند. البته اکثر هتل‌ها برای این افراد مکانی خاص تعبیه کرده‌اند اما خوردن و آشامیدن به صورت آزاد و در ملاء عام ممنوع است.

هر روز به هنگام غروب آفتاب در ماه رمضان، خانواده‌ها در کنار یکدیگر جمع می‌شوند و افطار می‌کنند و از هم‌نشینی در کنار یکدیگر لذت می‌برند. اکثر هتل‌ها در شهر دوحه غذاهای ویژه‌ای را برای افطار ارائه می‌کنند و این غذاها را در داخل چادرهایی درون باغ‌های اطراف هتل ارائه می‌دهند.

در ماه مبارک رمضان، ساعت بسیاری از فعالیت‌ها و کارها نیز تغییر می‌کند. به عنوان مثال، بسیاری از فروشگاه‌ها پس از افطار و به هنگام شب فعالیت خود را شروع می‌کنند. فعالیت‌ها ورزشی و گشت و گذار مردم در خیابان‌ها نیز اکثرا بعد از غروب آفتاب شروع می‌شود. پس به هنگام سفر به دوحه در ماه رمضان، این شرایط را در نظر داشته باشید.

اعیاد در دوحه قطر

دو عید در بین مسلمانان دوحه قطر از اهمیت بالایی برخوردار است. عید فطر در پایان ماه رمضان جشن گرفته می‌شود و معمولا یک تا سه روز ادامه دارد. در این عید، خانواده‌ها گردهم جمع می‌شوند و غذاهای خوشمزه‌ای را طبخ می‎کنند و پایان ماه رمضان را جشن می‌گیرند. عید قربان نیز دیگر عید مهم در دوحه قطر است. این عید حدود دو ماه پس از عید فطر برگزار می‌شود که در آن زمان برخی از مسلمانان به حج می‌روند. به هنگام برگزاری عید فطر و قربان اکثر فروشگاه‌ها تعطیل خواهند بود.

آخرهفته‌ها در دوحه قطر

جمعه و شنبه به عنوان آخرهفته در دوحه قطر در نظر گرفته می‌شود و روز یکشنبه نیز آغاز هفته است و همه به کارهای خود باز می‌گردند. در آخرهفته‌ها، ساکنین محلی به جاهای تفریحی دوحه همچون استخرها، کلاب‌ها و سواحل هجوم می‌برند. بسیاری از آن‌ها نیز عضویت کلاب‌ها یا هتل‌ها را خریداری می‌کنند تا بتوانند آخرهفته‌ها را به همراه خانواده‌های خود در کنار استخرها و سواحل سپری کنند. از همین رو بهتر است در میانه هفته از امکانات هتل و سواحل لذت ببرید و آخرهفته‌ها نیز به سراغ بازدید از دیگر جاذبه‌های دوحه و قطر بروید.

جام جهانی 2022 قطر

جام جهانی معمولا در تابستان برگزار می‌شود اما به دلیل شرایط آب‌وهوایی قطر، جام جهانی 2022 به جای تابستان در زمستان برگزار خواهد شد تا هوا برای بازیکنان و همچنین تماشگران مناسب‌تر باشد. علاوه بر این، استادیوم‌های برگزارکننده مسابقات همگی دارای تهویه هوا خواهند بود تا تماشای مسابقات لذت‌بخش‌تر باشد. جام جهانی 2022 قطر از تاریخ دوشنبه 30 آبان تا 27 آذر 1401 برگزار می‌شود.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان