جراحی زیبایی بینی
مشاورین کلید
جراحی زیبایی بینی
مشاورین کلید

وزیر بازرگانی دوران جنگ:

مگر اقتصاد کشور آزمایشگاه است؟

عابدی‌جعفری می‌گوید: همان مجلسی که برای ادغام تصمیم گرفت، امروز باید جواب دهد که چرا این اتفاق افتاده است و چرا دوباره وزارت بازرگانی بازمی‌گردد؟ مگر اقتصاد کشور آزمایشگاه است؟ ما دوباره به این نتیجه رسیدیم که باید بازرگانی از صنعت تفکیک شود. باید آزمایش و خطا صورت می‌گرفت؟

به گزارش  تابناک به نقل از خبرآنلاین، حسن عابدی جعفری وزیر بازرگانی دوران جنگ با انتقاد نسبت به ادغام وزارتخانه‌های بازرگانی و صنایع و معادن در سال 1390، می‌گوید: یک زمانی یک تصمیم غلط گرفته شد و بخش‌هایی از اختیارات وزارت بازرگانی را به وزارت جهادکشاورزی محول کردند. تاوان بسیاری هم در این مدت پرداخته شده؛ به طوری که بازار داخلی و خارجی به‌هم ریخته است.

وزیر بازرگانی دوران جنگ تصریح می‌کند: اول یک کسی باید جواب دهد که تصمیم اشتباهی که گرفته شد را چه کسی گرفته است. این در حالی است که مخالفت‌های بسیاری، افراد مطلع در این زمینه داشتند، اما هیچ‌توجهی به مخالفت‌ها نشد.

عابدی‌جعفری عنوان می‌کند: همان مجلسی که برای ادغام تصمیم گرفت، امروز باید جواب دهد که چرا این اتفاق افتاده است و چرا دوباره وزارت بازرگانی بازمی‌گردد؟ مگر اقتصاد کشور آزمایشگاه است؟ ما دوباره به این نتیجه رسیدیم که باید بازرگانی از صنعت تفکیک شود. باید آزمایش و خطا صورت می‌گرفت؟

وی متذکر می‌شود: بیش از 40 سال است که در کشور سابقه بحث‌های بازرگانی وجود دارد. قبل از آن هم ده‌ها سال بازرگانی وجود داشته است. یک کلام از اهل فن می‌پرسیدند که آیا این تصمیم درست است یا خیر؟

تقلید کورکورانه کردیم
وزیر بازرگانی دوران دفاع‌مقدس می‌گوید: ما آن زمان رفتیم دیدیم در دو کشور در دنیا صنعت و بازرگانی یکی است و فکر کردیم ما هم مثل آن کشور‌ها می‌توانیم باشیم. ما تشخیص ندادیم که شرایط کشور ما با شرایط کشور‌های دیگر متفاوت است. آن‌ها با تحریم و جنگ روبه‌رو بودند و یا تولید و بهره‌وری آن‌ها مشکل داشت؟ ما فقط می‌خواستیم تقلید کورکورانه داشته باشیم. به این ترتیب کپی‌سازی کردیم و یک سیستم غلط را در کشور پیاده‌سازی کردیم؛ این در حالی است که تاوان و خسارت آن را مردم پرداختند و الان هم دارند می‌پردازند.

عابدی‌جعفری می‌افزاید: شما الان در کشور از هر کسی سوال کنید که مسوول بازار داخلی و داخلی کیست، نمی‌داند. ما یک توپ به وزارت بازرگانی بستیم و آن را متلاشی کردیم و حالا می‌گوییم می‌خواهیم به شیوه اول بازگردیم. آخر چرا این اتفاق افتاد؟ ما نسنجیده عمل کردیم؛ این در شرایطی است که بار‌ها گفته شد که اجرای این کار در ایران اشتباه است؛ اما به مخالفان برچسب زده شد.

وی عنوان می‌کند: چه کسی این خسارت‌ها را به مردم می‌پردازد. ما یک ترک فعلی را مطرح می‌کنیم، اما افعال غلط را چه کسی می‌خواهد جواب دهد؟

وزیر بازرگانی دوران دفاع مقدس متذکر می‌شود: این تصمیم از ابتدا اشتباه بود و حالا هم هر چه زودتر این اتفاق بیفتد، وضعیت بازار‌ها چه در داخل و چه در خارج بهتر سامان می‌گیرد.

عابدی‌جعفری می‌گوید: ما وقتی می‌گوییم مردم نیاز به کوپن دارند و شرایط تحریم به گونه‌ای است که نمی‌توانیم با وضعیت عادی، کشور را اداره کنیم، آن زمان ساختار مرتبط به این حوزه را باید از بین ببریم یا باید این ساختار را تقویت کنیم؟

وی تصریح می‌کند: حالا به جایی رسیده‌ایم که در بازار داخلی این‌قدر نابه‌سامانی است که داستان کی بود، کی بود، من نبودم هست. وزارت جهادکشاورزی باید کار تولید خود را بکند و وزارت صنعت هم همین‌طور. چرا بار اضافه‌ای که غیرمربوط به این دو وزارتخانه بود را روی دوش این وزارتخانه‌ها گذاشتیم؛ آن هم در شرایطی که در فضای تحریم اختیار اقتصادتان را ندارید.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان