جراحی زیبایی بینی
مشاورین کلید
جراحی زیبایی بینی
مشاورین کلید

درخواست برای افزایش قیمت رب گوجه و تن‌ماهی

سندیکای صنایع کنسرو در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهوری خواستار حذف قیمت‌گذاری پیشینی رب گوجه فرنگی و کنسرو ماهی تن یا افزایش قیمت منطقی این کالاها شدند.

درخواست برای افزایش قیمت رب گوجه و تن‌ماهی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، طبق اعلام سندیکای صنایع کنسرو در این نامه، بر اساس تصمیمات جلسه 8 آبان 1400 ستاد تنظیم بازار کشور، دو محصول کنسرو ماهی تون و کنسرو رب گوجه فرنگی مشمول قیمت گذاری پیشینی شده، این در حالی است که دولت هیچ کنترل و نظارتی بر روی مواد اولیه این دو محصول نداشته و اساساً امکان چنین نظارتی نیز وجود ندارد. به عنوان مثال قیمت ماهی تون صید داخل طی یکماه گذشته بیش از 50 درصد افزایش داشته است. این در حالی است که ستاد تنظیم بازار سقف قیمت مصرف کننده برای کنسرو ماهی تون 180 گرمی ساده را 35 هزار تومان تعیین کرده است.

این تشکل بخش خصوصی معتقد است چنانچه قرار باشد ضوابط مصوب هیئت تعیین و تثبیت قیمت‌ها برای عوامل زنجیره توزیع و عرضه رعایت شود، قیمت تولید کننده کنسرو ماهی تون باید 27 هزار و 660 تومان در نظر گرفته شود. حال آنکه با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه، نهاده‌ها و هزینه‌های تولید، قیمت تمام شده این محصول در خوشبینانه‌ترین حالت 29 هزار و 500 تومان است.

در این نامه به قیمت کنسرو رب گوجه فرنگی نیز اشاره شده که طبق اعلام سندیکای صنایع کنسرو، با در نظر گرفتن قیمت کنونی مواد اولیه و با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، باید قیمت تولید کننده 43 هزار تومان و قیمت مصرف کننده 54 هزار و 900 تومان درج شود، که با نرخ کنونی تولید کننده 31 هزار و 500 و مصرف کننده 39 هزار و 800 تومان قابل قیاس نیست و این موضوع، تولید کننده را متحمل زیان کرده است.

این تشکل هشدار داده که نتیجه این امر، کمبود کالا و آشفتگی بازار و عرضه کالای غیر استاندارد خواهد بود.

سندیکای صنایع کنسرو در پایان از رئیس ستاد تنظیم بازار کشور خواسته این دو محصول از شمول قیمت گذاری پیشینی خارج شود یا دست کم در کوتاه ترین زمان اجازه افزایش قیمت منطقی برای آنها صادر شود.

درخواست برای افزایش قیمت رب گوجه و تن‌ماهی

درخواست برای افزایش قیمت رب گوجه و تن‌ماهی

223227

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان