کسب درآمد آنلاین
طراحی ارزان سایت
کسب درآمد آنلاین
طراحی ارزان سایت

تشخیص زود هنگام سرطان

پیشگیری ازسرطان و تشخیص زودهنگام از جمله عوامل حیاتی در کنترل بیماری هستند. در صورت تشخیص به موقع و درمان مؤثر، بیش از ۵۰ درصد مبتلایان به سرطان می توانند بهبود یابند و ازعمری طولانی برخوردار شوند.

تشخیص زود هنگام سرطان

دکتر دردانه ابراهیمی؛ متخصص انکولوژی

 

سرطان سومین عامل مرگ و میر در ایران است. سالانه بیش از 40 هزار نفر در اثر سرطان جان خود را از دست می‌دهند. تخمین زده می‌شود سالانه بیش از 70 هزار مورد جدید سرطانی در کشور اتفاق بیافتد که با افزایش درصد سالمندی در جمعیت کشور انتظار می‌رود بروز موارد سرطانی در دو دهه آینده به دو برابر افزایش یابد. 

پیشگیری ازسرطان و تشخیص زودهنگام از جمله عوامل حیاتی  در کنترل بیماری هستند . در صورت تشخیص به موقع و درمان مؤثر، بیش از 50 درصد مبتلایان به سرطان می توانند بهبود یابند و ازعمری طولانی برخوردار شوند.

موسسه تحقیقات، آموزش و پیشگیری سرطان در نظر دارد مجموعه اطلاعاتی را در قالب مطالب آموزشی درباره سرطان و علل احتمالی، علائم هشداردهنده، آزمون‌های غربالگری، تشخیص، درمان و راه های پیشگیری به شهروندان ارائه نماید. به طور کلی یافتن زودهنگام سرطان موجب درمان موثرتر آن می‌‌گردد.  اقدامات زیر به تشخیص زودرس  سرطان‌ها، به خصوص در افرادی که بیشتردر معرض خطر قرار دارند، کمک می‌کنند:

1- علائم سرطان

. وجود توده یا ضخیم‌شدگی در هر قسمتی از بدن

. رشد خال جدید یا تغییراتی در خال قدیمی

. زخمی‌که التیام نمی‌یابد

. تنگی نفس، خشونت در صدا یا سرفه‌ای که از بین نمی‌رود

. تغییراتی در اجابت مزاج ( اسهال یا یبوست که بیشتر از  6- 4  هفته طول بکشد )

. مشکل در دفع ادرار

. ناراحتی پس از خوردن غذا ( سوء هاضمه مداوم )

. اشکال در بلع

. افزایش یا کاهش بی دلیل وزن

. ترشحات یا خونریزی‌های غیر منتظره

. احساس ضعف یا خستگی شدید

. تعریق شبانه بدون علت مشخص

. درد و ناراحتی با علت نامشخص که بیش از یک ماه ادامه یابد

در بیش‌تر مواقع این علائم، به معنی وجود سرطان نیستند. همچنین ممکن است به دلیل وجود تومور خوش‌خیم یا دلایل دیگر باشند و تنها پزشک می‌تواند در این مورد نظر دهد.

شخصی که این علائم یا تغییرات دیگری در او مشاهده شود باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کند تا مشکلاتش تشخیص داده و درمان شود.

  2-انجام معاینات منظم توسط خود فرد

. بررسی پوست برای یافتن تغییراتی که در پوست ممکن است بوجود بیایند، مانند: زخم‌هایی که بهبود نمی‌یابند، خال‌هایی که تغییر رنگ می‌‌دهند یا اندازه و شکل آنها تغییر می‌‌کند.

. بررسی دهان به کمک آینه به منظور یافتن  تغییر رنگ ( لب، لثه، زبان و حفره دهان )، زخم، ترک