کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟

بررسی‌ها نشان می‌هد که بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور تا پایان خردادماه سال جاری به میزان ۴.۷ درصد بیشتر از پایان سال قبل وام داده‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌هد که بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور تا پایان خردادماه سال جاری به میزان 4.7 درصد بیشتر از پایان سال قبل وام داده‌اند.

به گزارش ایسنا، طبق اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری تا پایان خرداد امسال، معادل 3707.2 هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به اسفند سال گذشته با رشد 4.7 درصدی مواجه شده است.

همچنین، تسهیلات قرض‌الحسنه 9.1 درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری قرض‌الحسنه را تشکیل داده و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانک‌ها مربوط به مرابحه با 35.5 درصد و فروش اقساطی با 16.3 درصد است.

از نظر عددی نیز، در پایان خرداد سال جاری 338.4 هزار میلیارد تومان از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور قرض‌الحسنه بوده که این میزان نسبت به اسفند ماه سال گذشته، 9.5 درصد رشد را نشان می‌دهد.

عملکرد بانک‌های تجاری در وام‌دهی

از سوی دیگر، بانک‌های تجاری در کل 772.8 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند که با رشد 3.9 درصدی مواجه شده و سهم وام‌های قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات 91.1 هزار میلیارد تومان است که اعطای این وام از سوی بانک‌های تجاری در پایان سال گذشته 5 درصد افزایش یافته است.

گفتنی است 11.8 درصد از وام‌های بانک‌های تجاری را قرض‌الحسنه تشکیل می‌دهد. در بانک‌های تجاری کشور نیز، سهم عمده تسهیلات پرداختی مربوط به تسهیلات مرابحه با 32.4 درصد معادل 250.7 هزار میلیارد تومان بوده است. 

علاوه بر این، 19.5 درصد تسهیلات بانک‌های تجاری به رقم 150.5 هزار میلیارد تومان در پایان خرداد ماه به تسهیلات فروش اقساطی اختصاص داشته که این رقم در اسفند سال قبل 152.9 میلیارد تومان بوده است. به صورت کلی، سهم عمده تسهیلات پرداختی بانک‌های تجاری در پایان خرداد امسال به مرابحه، فروش اقساطی و قرض‌الحسنه اختصاص یافته است.

بانک‌های تخصصی چقدر وام قرض‌الحسنه دادند؟   

همچنین، بررسی عملکرد بانک‌های تخصصی در پرداخت تسهیلات تا پایان خرداد سال جاری نشان دهنده این است که تسهیلات اعطایی با 5.9 درصد افزایش از رقم 500.6 هزار میلیارد تومان به عدد 530.3 هزار میلیارد تومان رسیده که سهم تسهیلات قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات اعطایی بانک‌های تخصصی معادل 27.8 هزار میلیارد تومان بوده که با افزایش 9.4 درصدی در مقایسه با پایان سال قبل مواجه شده است.

گفتنی است که 5.3 درصد از وام‌های بانک‌های تخصصی را قرض‌الحسنه تشکیل می‌دهد.    

بزرگترین بخش تسهیلات پرداخت شده در بانک‌های تخصصی کشور مربوط به فروش اقساطی می‌شود؛ به نحوی که در پایان خرداد سال جاری 36.4 درصد کل تسهیلات اعطایی این بانک‌ها به رقم 192.9 هزار میلیارد تومان در بخش فروش اقساطی بوده و این رقم در اسفند ماه سال گذشته به میزان 188.1  میلیارد تومان بوده است.

بانک‌های تخصصی نیز در بخش مشارکت مدنی تسهیلات قابل توجهی پرداخت کرده‌اند؛ به نحوی که 18.4 درصد کل منابع تسهیلاتی این بانک‌ها در پایان خرداد امسال به میزان 97.8 هزار میلیارد تومان در این بخش پرداخت شده است.

عملکرد بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری در وام‌دهی 

طبق این گزارش، بررسی تسهیلات اعطایی بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری در پایان خرداد امسال نشان می‌دهد که تسهیلات این بانک با 4.7 درصد رشد به رقم 2404 هزار میلیارد تومان رسیده و سهم تسهیلات قرض‌الحسنه از این میزان تسهیلات 9.1 درصد (219.3 هزار میلیارد تومان) بوده که اعطای این نوع تسهیلات در این نوع بانک‌ها در پایان خرداد امسال 11.5 درصد رشد داشته است.

همچنین، 40.6 درصد کل اعتبارات ارائه شده به متقاضیان در بخش مرابحه این بانک به رقم 976.7 هزار میلیارد تومان بوده است.

کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟

 

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان