بررسی شاخص‌ها

برجامی‌‌‌‌‌‌ها در اوج

شماره روزنامه: ۵۵۱۸ تاریخ چاپ: ۱۴۰۱/۰۵/۱۹ شماره خبر: ۳۸۸۸۹۷۸ ...

بررسی شاخص‌ها

بازار سهام سه‌شنبه 18‌مرداد کار خود را در محدوده مهم و حساسی از شاخص‌کل آغازکرد. این حساسیت از آن جهت بود که نزدیک‌شدن شاخص قیمت‌ها در این بازار به میانه کانال 4/ 1میلیون واحدی به‌عنوان یک سطح مورد‌توجه فعالان بازار می‌توانست منجر به افزایش اعتمادبه‌نفس خریداران در جهت افزایش قیمت‌ها شود. این شروع از محدوده یک‌میلیون و 448‌هزار واحدی شاخص آغاز شد و پس از گذشت اندکی از آغاز، رفته‌رفته به سمت محدوده یک‌میلیون و 450‌هزار واحدی راه خود را باز‌کرد. در این روز افزایش قیمت در نمادهایی مانند «فولاد»، «خساپا» و «وبملت» شاخص را نهایتا با رشدی 3‌هزار واحدی مواجه کرد و تا خاتمه معاملات این روز آن را به محدوده یک‌میلیون و 451 واحدی رساند. البته در این روز نمادهایی نظیر «تاپیکو»، «شبندر» و «کگل» نیز بودند که اگر تاثیر منفی آنها بر دماسنج بورس نبود احتمالا شاهد صعود بیشتر این نماگر بودیم. در این روز حجم معاملات خرد به بیشرین حد خود از تاریخ 5 تیرماه 1401 رسید.

 میزان تغییر مالکیت صنایع بورسی در روز معاملاتی اخیر نیز مبلغی در حدود 218‌میلیارد‌تومان بود که از جانب حقیقی به حقوقی رخ داده است. بررسی معاملات این روز در بازار سهام موید این نکته است که برآیند تمام دادوستدهای بورسی در این روز به ثبت ارزش معاملات خرد یک‌هزار و 753‌میلیارد ‌تومانی منتهی شده که همچنان حکایت از پایین بودن این میزان نسبت به میانگین بلندمدت دارد. گفتنی است میانگین یک سال‌گذشته این رقم مبلغی بیش از 3220‌میلیارد‌ تومان را شامل می‌شود.

 عواملی که شوک مثبت بیش از 10‌هزار واحدی در روز معاملاتی شنبه را رقم زدند، بر مثبت کم‌رمق بازار سهام در روز سه‌شنبه نیز بی‌اثر نبوده است. اخبار مثبت برجامی جانی دوباره به سهم‌های به‌اصطلاح برجامی داد اما تنها اخبار ضد ‌و نقیض نمی‌توانند تعیین‌کننده آینده بازار باشند. با وجود ارزندگی برخی نماد‌ها، مقاومت‌های روانی شاخص‌کل بر تصمیم و جهت‌کل بازار سهام اثر می‌گذارد. بلاتکلیفی در محدوده‌های مقاومتی همواره نگرانی مهم فعالان این بازار بوده است.

یکی از نکات مهم در کنار رشد شاخص‌کل، بررسی تغییرات شاخص هم‌وزن است. از ابتدای سال ‌شاخص‌کل 6‌درصد و شاخص هم‌وزن 12‌درصد رشد داشته است. این به آن مفهوم است که سهم‌های کوچک بازار سرمایه نیز هم‌جهت با شاخص‌کل اما با شدت بیشتری حرکت کرده‌اند.

عملکرد نمادهای خودرویی بانکی

در بررسی ارزش معاملات روزانه در سه‌شنبه 18 مرداد بیشترین مقدار معامله مربوط به نماد‌های گروه خودرویی، فلزات اساسی، فرآورده‌های نفتی و بانک‌ها بوده است. اخبار مثبت درخصوص دستیابی به توافقی پیرامون برجام در این روز گروه‌های برجامی بازار سرمایه را به تحرک واداشت. انتظار می‌رود که با امضای توافق‌های توسعه و پیشرفت تکنولوژی تولید، تامین قطعات برای خودروسازان، تسهیل مراودات بانکی و غیره تسهیل شود. علاوه بر اهمیت اخبار بین‌المللی، برخی تصمیمات داخلی نیز بر روند گروه خودرو بی‌تاثیر نبوده است. اطلاعیه برخی خودروسازان مبنی‌بر اعلام ارائه خودرو در بورس‌کالا می‌تواند به شفافیت و کشف قیمت صحیح‌تر برای سرمایه‌گذاران این گروه منجر شود.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان