مشاورین کلید
شرکت آکام آتا
مشاورین کلید
شرکت آکام آتا
جراحی زیبایی

وداع با ابراهیم قنبری‌مهر؛ پدر سازسازی ایران

استاد ابراهیم قنبری‌مهر سازنده سرشناس ساز‌های موسیقی و از شاگردان ابوالحسن صبا، اتی‌ین واتلو و سورن آراکلیان متولد دهم مرداد سال ۱۳۰۷ در تهران بود.

به گزارش تابناک به نقل از شهروند، ابراهیم قنبری‌مهر، سازنده ساز‌های موسیقی و از شاگردان ابوالحسن صبا، بر اثر کهولت سن و ایست قلبی دار فانی را وداع گفت.

استاد ابراهیم قنبری‌مهر که چندی قبل به کرونا مبتلا شده و در منزل تحت درمان قرار گرفته بود، صبح دیروز بر اثر کهولت سن و ایست قلبی درگذشت.

این هنرمند دهم مرداد امسال تولد 94 سالگی خود را جشن گرفته بود. قنبری‌مهر، سازنده سرشناس ساز‌های موسیقی و از شاگردان ابوالحسن صبا، اتی‌ین واتلو و سورن آراکلیان متولد دهم مرداد سال 1307 در تهران بود.

او در 6 سالگی پدرش را از دست داد. پس از تحصیل تا پنجم ابتدایی، برای امرار معاش به کار‌های مختلفی از جمله نجاری روی آورد. با توجه به علاقه‌ای که به موسیقی داشت، پس از چند سال و زمانی که امکانات فراهم شد، تصمیم گرفت تا برای یادگیری موسیقی و نوازندگی ویلن نزد ابوالحسن صبا برود.

قنبری‌مهر همچنین در ساز‌های ایرانی تغییراتی ایجاد کرد تا مشکلات این ساز‌ها را کمتر یا برطرف کند. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به تنظیم فاصله گوشی، ثابت کردن خرک سه‌تار، تثبیت پرده‌های تار و سه‌تار با فلز، تغییر سرپنجه تار و سه‌تار به قالب گیتار، ایجاد شیار در اطراف دهانه کاسه و نقاره تار، طراحی ساز کروماتیک سنتور، تغییرات در ساز‌های قانون و کمانچه اشاره کرد.

از دیگر فعالیت‌های او، ابداع تکنیکی در تزیین ساز‌ها با بهره‌گیری از تلفیق ورق برنج و چوب‌های زینتی معروف به مِهرکاری است که استادان سازنده ساز، نام آن را از پسوند فامیل قنبری‌مهر گرفته‌اند.

قنبری‌مهر در اوایل دهه هفتاد، با اندازه‌گیری نسبت نوازنده به ساز در نقاشی‌های ظروف به جای مانده از دوره ساسانی، بربط‌هایی مشابه بربط‌های آن دوره، به دو صورت متفاوت، یکی با صفحه پوستی و دیگری با صفحه چوبی ساخت.

او شاگردان بسیاری در عرصه سازسازی تربیت کرد که هر کدام نقش بسزایی در ارتقای سطح کیفی ساز‌های ایرانی ایفا کردند.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
جراحی بینی
پیشخوان
تبلیغات متنی