مشاورین کلید
شرکت آکام آتا
مشاورین کلید
شرکت آکام آتا
جراحی زیبایی

اقدام رئیس‌جمهور سابق ذیل قانون جاسوسی قرار گرفت

پرونده ترامپ هر روز سنگین‌تر از دیروز

شماره روزنامه: ۵۵۲۱ تاریخ چاپ: ۱۴۰۱/۰۵/۲۳ شماره خبر: ۳۸۹۰۰۳۲ ...

اطلاعات طبقه‌‌بندی‌‌شده به این شکل فقط در یک مرکز امن دولتی قابل مشاهده است. این آخرین افشاگری خیره‌‌کننده از مجموعه تحقیقاتی بود که درباره دوره ریاست‌‌جمهوری ترامپ می‌‌شود. در حال حاضر چندین تحقیق به شکل همزمان از دولت ترامپ صورت می‌‌گیرد که عبارتند از: اقدامات ترامپ برای جلوگیری از تشکیل دولت بایدن، تحقیق درباره شیوه‌های تجاری‌‌اش در دوران ریاست‌‌جمهوری و تحقیقات درباره خروج اسناد فوق محرمانه از کاخ سفید.نتایج جست‌وجو نشان داد اسنادی که به‌عنوان اسرار ملی باید به خوبی محافظت شوند، در یک باشگاه تفریحی ناامن، به نام مارالاگو که متعلق به رئیس‌‌جمهور سابق است، نگهداری می‌‌شود و این می‌‌تواند امنیت آمریکایی‌‌ها را به‌شدت به خطر بیندازد. این در حالی است که ترامپ خود منتقد نحوه نگهداری از اسناد فوق محرمانه بوده است. اسناد منتشرشده در روز جمعه میزان مجرمانه بودن اقدامات ترامپ را نشان داد و حالا جمهوری‌‌خواهان از اینکه ممکن است نامزدی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به خطر بیفتد، ابراز خشم می‌‌کنند.

افشای حکم تفتیش، خطرات برخورد بین وزارت دادگستری را که می‌‌گوید قصد اجرای قوانین فدرال در بالاترین سطوح را دارد و رئیس‌‌جمهور سابق که می‌‌گوید رفتارش هنجارشکنانه نیست و او حق برخورداری از این اسناد را دارد، آشکار کرد. مشخص نیست که چرا ترامپ ظاهرا تصمیم گرفته است از اسنادی استفاده کند که توفان قانونی دیگری را در اطراف او ایجاد کرده است؛ اما سال گذشته او به نزدیکان خود گفت که برخی از اسناد ریاست‌جمهوری را حق شخصی و قانونی خود می‌‌داند. به گفته یک فرد آشنا، ترامپ هنگام صحبت درباره مکاتبات دوستانه خود با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی گفته بود: «آنها (اسناد) مال من هستند.» اگرچه اسناد به‌دست‌آمده از اف‌‌بی‌‌آی از مارالاگو نشان می‌‌داد که پرونده‌های متعددی دارای علامت‌هایی مانند «فوق محرمانه» در بین آنها هستند؛ اما ترامپ روز جمعه گفت که همه این اسناد را از حالت طبقه‌‌بندی خارج کرده است.

روسای‌جمهور از قدرت گسترده‌‌ای برای خارج کردن اسناد از حالت محرمانه برخوردارند، اگرچه معمولا در صورت وقوع این امر، چنین علامت‌‌هایی حذف می‌‌شوند. اما حتی اگر ترامپ قبل از ترک مقامش اطلاعات را از حالت طبقه‌‌بندی خارج کرده باشد، هیچ‌یک از سه جرم احتمالی مورد اشاره وزارتخانه به این موضوع بستگی ندارد که آیا این اسناد نادرست از طبقه‌‌بندی خارج شده‌‌اند یا نه؟ با این وجود اسناد دادگاه نشان می‌‌دهد که ماموران همچنین چهار مجموعه اسناد «فوق سری» سه مجموعه اسناد «محرمانه» و سه مجموعه اسناد «تقریبا محرمانه»  به‌دست آورده‌اند. در مجموع، بر اساس این حکم، اف‌‌بی‌‌آی بیش از 20 جعبه و همچنین زونکن‌‌های حاوی عکس، مجموعه‌‌ای از اسناد طبقه‌‌بندی‌‌شده دولتی و حداقل یک یادداشت دست‌‌نویس به‌دست آورده است.

آمریکا یک هفته عجیب را پشت سر گذاشت. ابتدا با تفتیش منزل ترامپ آغاز و آخر هفته نیز حکم اعلام‌شده از سوی دادگستری از محرمانه بودن خارج شد و حالا نیز خطر اتهامات مرتبط با اقدامات جاسوسی وی را تهدید می‌‌کند. اقدامات اخیر دادگستری، به‌‌ویژه پس از اینکه رای به رفع مهر و موم بودن محتوای یافت شده از منزل ترامپ را داد، موجب خشم بیشتر جمهوری‌‌خواهان شد. طبق دستور دادگاه که حالا بخشی از اسناد یافت‌‌شده، محتوایشان فاش می‌‌شود، یکی از موارد کمتر حساسی که از اقامتگاه ترامپ پیدا شده، سندی درباره عفو راجر استون، متحد سرسخت ترامپ بود که در سال2019 به‌دلیل دروغ گفتن به کنگره در جریان تحقیقات مداخله روسیه در انتخابات2016 محکوم شده بود. ترامپ استون را قبل از ترک پست عفو کرد و استون را از سه سال زندان نجات داد.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
جراحی بینی
پیشخوان
تبلیغات متنی