قیمت دستگاه ماینر در ایران چقدر است؟

ارزهای دیجیتال یا رمز ارزها درنتیجه حل معادلات پیچیده ریاضی به دست می‌آیند. کار این دستگاه نیز حل این معادلات است و به‌عنوان پاداش، رمز ارزهایی را استخراج می‌کند و شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید

در این مقاله قصد داریم به قیمت انواع دستگاه ماینر در ایران بپردازیم اما پیش از آن جا دارد، به این موضوع می‌پردازیم که اساساً دستگاه ماینر چیست؟ با ما همراه باشید.

ارزهای دیجیتال یا رمز ارزها درنتیجه حل معادلات پیچیده ریاضی به دست می‌آیند. کار این دستگاه نیز حل این معادلات است و به‌عنوان پاداش، رمز ارزهایی را استخراج می‌کند و شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و آن را در کیف پول امنی قرار دهید. قیمت این دستگاه‌ها به موارد متعددی بستگی دارد، در بخش بعد به معرفی و توضیح هرکدام می‌پردازیم.

قیمت دستگاه ماینر در ایران

نوع دستگاه

دستگاه ماینر انواع مختلفی دارد که از گذشته تا به امروز رفته‌رفته ارتقا پیدا کرده است. در این بخش به‌ترتیب به معرفی هرکدام می‌پردازیم.

پردازنده مرکزی یا CPU

از این قطعه در زمان‌های گذشته برای استخراج رمز ارزها استفاده می‌شده اما با معرفی انواع پیشرفته‌تر، محبوبت خود را تا حدودی از دست داده است.

در ابتدا امکان این وجود داشت که با سیستم‌ها و پردازنده‌های مرکزی خانگی رمز ارز استخراج کرد، اما امروز با توجه به پیچیده‌تر شدن الگوریتم‌های ارز‌های دیجیتال، این امکان وجود ندارد و به دستگاه‌های مخصوص این کار نیاز است.

پردازنده گرافیکی یا GPU

قطعه دیگری که می‌شود به‌وسیله آن رمز ارز استخراج کرد، پردازنده گرافیکی یا GPU است. پردازنده‌های گرافیکی برای استخراج تمامی انواع رمز ارزها مناسب نیستند. مثلاً، استخراج اتریوم با این دستگاه به‌صرفه است ولی برای برخی از رمز ارزهای دیگر مانند لایت کوین و بیتکوین با توجه به مقدار برق مصرفی، اصلاً صرفه اقتصادی ندارد.

FPGA

نوع دیگر دستگاه ماینری که می‌خواهیم معرفی کنیم دستگاه FPGA است. این دستگاه از دو دستگاه قبلی پیشرفته‌تر و بهتر است و مزایای متعددی نسبت به آن‌ها دارد. برای مثال برق مصرفی آن کمتر است، فضای کمتری اشغال و با قدرت بیشتری تولید می‌کند. به همین علت در هنگام عرضه، محبوبیت زیادی به دست آورد.

ASIC (Application specific integrated circuit)

این دستگاه، آخرین مدل دستگاه‌های ماینر است که به بازار عرضه شده است. تا به این لحظه، این نوع ماینر، بهترین و به‌صرفه‌ترین نوع دستگاه ماینر محسوب می‌شود. این دستگاه مزایای متعددی نسبت به دیگر انواع ماینر‌ها دارد و همین موضوع باعث محبوبیت چشم‌گیر آن میان افراد علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال شده است.

از مزایای آن می‌توان به این موارد اشاره کرد: مصرف برق پایین‌تر، قدرت بیشتر، فضای اشغالی کمتر، سرعت بالا، زمان کم و البته مقرون‌به‌صرفه بودن. این دستگاه به‌قدری از رقبای خود پیشی گرفته است که امروز استخراج برخی از رمز ارزها تنها با این دستگاه امکان‌پذیر است. مثلاً، رمز ارزهایی مانند لایت کوین، زی کش، بیتکوین کش و بیتکوین.

قیمت دستگاه ماینر در ایران

شرکت‌های عرضه‌کننده

در حال حاضر شرکت‌های متعددی دستگاه‌های ماینر را روانه بازار می‌کنند، مثلاً شرکت‌های بیت ‌مین Bitmain، کنان canaan، انت ‌ماینر Antminer و میکرو بی. ‌تی.MicroBT دستگاه‌های ماینر خوبی به بازار عرضه می‌کنند و هرکدام مزایای به‌خصوصی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. بزرگ‌ترین شرکت تولید دستگاه ماینر، بیت مین، در چین تأسیس شده است و در حال حاضر با شرکت میکرو بی. ‌تی. رقابت شدیدی دارد.

نرخ هش HashRate

این مفهوم کمی پیچیده است اما به زبان ساده، نرخ هش سرعت پردازش دستگاه ماینر محسوب می‌شود. هرچه نرخ هش بالاتر باشد و سرعت پردازش دستگاه بیشتر باشد، احتمال موفقیت آن نیز بیشتر می‌شود. همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد ارزهای دیجیتال درنتیجه حل معادلات پیچیده ریاضی به دست می‌آیند، هرگاه معادله‌ای حل شود، بلوک جدیدی یافت می‌شود. این بلوک‌ها مانند سؤال‌ها و معماهای ریاضی هستند که دستگاه باید برای آن جوابی ارائه کند. هر چه نرخ هش یا هش ریت دستگاه بیشتر باشد، جواب‌های بیشتر ارائه می‌شود و درنتیجه احتمال موفقیت دستگاه و به‌واسطه آن، سود شما افزایش می‌یابد.

الگوریتم

در اینجا لازم به ذکر است که برای خرید دستگاه ماینر باید به الگوریتم رمز ارز موردنظرتان هم توجه کنید، زیرا بسیاری از رمز ارزها الگوریتم‌های متفاوتی دارند و شما نمی‌توانید با دستگاهی که برای یک الگوریتم به‌خصوص ساخته شده است، رمز ارزهای دیگر را استخراج کنید. مثلاً، الگوریتم رمز ارز اتریوم Ethash است یا الگوریتم بیتکوین SHA-256 می‌باشد. اگر دستگاهی را خریداری کنید که مخصوص این الگوریتم باشد، می‌توانید تمام رمز ارزهایی که بر پایه این الگوریتم هستند را استخراج کنید.

قیمت دستگاه ماینر در ایرانهمان‌طور که اشاره شد، قیمت دستگاه‌های ماینر به موارد متعددی بستگی دارد که هرکدام را به‌اختصار توضیح دادیم. این عوامل عبارت‌اند از مدل دستگاه، تاریخ عرضه، نرخ هش، برق مصرفی، الگوریتم و نوع دستگاه و البته در بازار ایران، قیمت ارز و دلار. در حال حاضر با توجه به عواملی که ذکر شد، قیمت یک دستگاه ماینر مبلغی حدود ۱۵ الی ۶۰۰ میلیون تومان است.

آیا خرید دستگاه ماینر به‌صرفه است؟

نکته بسیار مهم در خرید دستگاه ماینر، داشتن اطلاعات کافی درباره مواردی از قبیل محافظت و نگهداری دستگاه، نوع مراقبت، برآورد هزینه و سود، پیش از خریدن این دستگاه است. بسیاری از افراد کم‌تجربه، به امید سودآوری، این دستگاه را می‌خرند ولی به‌دلیل نداشتن اطلاعات کافی، ضرر می‌کنند. برای مثال افراد باید بدانند که اگر از دستگاه مراقبت نکنند، پس از مدتی خراب می‌شود و تعمیر آن نیز پرهزینه است. ماشین‌حساب‌هایی وجود دارد که با توجه به مشخصات موردنظر شما، سود خالص دستگاه موردنظرتان را در یک بازه زمانی مشخص محاسبه می‌کنند و همچنین قیمت آن دستگاه به‌خصوص را در اختیارتان قرار می‌دهند.

 استفاده از این ماشین‌حساب‌ها پیش از خریداری هر نوع دستگاه ماینر به‌شدت توصیه می‌شود. بنابراین، اگر فکر می‌کنید اطلاعات کافی درباره موارد مطرح شده دارید، خرید این دستگاه می‌تواند برایتان سودآوری خوبی داشته باشد. همچنین اگر دانش کافی ندارید، خرید ارزهای دیجیتال از صرافی ارز دیجیتال (تبدیل) گزینه خوبی است.

معایب دستگاه ماینر

برای اینکه خرید خوبی داشته باشید، باید تمامی جوانب را مورد بررسی قرار دهید؛ به همین علت در این بخش معایب دستگاه ماینر را نیز عنوان می‌کنیم.

نکته اول که مربوط به دستگاه‌های ماینر در ایران است، این است که اگر دستگاه‌تان دچار مشکل شود، تعمیر آن سخت است و گارانتی و خدمات پس از فروش خوبی برای این دستگاه‌ها وجود ندارد. مورد دوم اینکه با خرید یک دستگاه، شما تنها می‌توانید رمز ارزهایی را استخراج کنید که بر اساس همان الگوریتم ساخته شده‌اند و در این مورد محدودیت دارید. نکته بعدی اینکه، این دستگاه‌ها سروصدای قابل‌توجهی ایجاد و نیز گرمای زیادی از خود متصاعد می‌کنند. در آخر، اگر روزی به هر دلیلی بخواهید آن را بفروشید، احتمالاً کار سختی پیش رو خواهید داشت.

عوامل مؤثر در سودآوری

در قسمت به چند عاملی که در سودآوری شما دخیل است اشاره می‌کنیم. نخست باید توجه داشته باشید که هرچه قیمت دستگاهی که می‌خرید بیشتر باشد، مدت‌زمان بیشتری باید صرف کنید تا سرمایه‌گذاری اولیه‌تان به جیبتان بازگردد.

نکته دوم که از اهمیت بسزایی برخوردار است هزینه برق مصرفی این دستگاه است. شاید با محاسبه برق مصرفی یک دستگاه، با توجه به هزینه برق در منطقه‌ای که قصد ماینینگ دارید، به این نتیجه برسید که سود خالص آن اصلاً قابل‌توجه نیست. در آخر باید گفت که قدرت پردازش دستگاه نیز مهم است؛ به این معنی که هرچه قدرت پردازش دستگاه بیشتر باشد، بلاک‌های بیشتری را استخراج می‌کند و درنتیجه سودآوری بیشتری خواهد داشت.

امیدواریم خواندن این مقاله به شما در انتخاب دستگاه ماینر مناسب کمک کرده باشد.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان