با تحولات منطقه و جهان

در چین کودتای نظامی رخ داده است؟

گزارش رسانه روسی درباره خبر کودتا در چین، شلیک موشک بالستیک توسط کره شمالی، پیام آمریکا به ایران به روایت امیرعبداللهیان، انتقاد حماس و جهاد اسلامی از سخنرانی محمود عباس در سازمان ملل و استقرار ۳۶ فروند جنگنده قطر در ترکیه از مهم ترین خبرها و رویدادهای منطقه ای و بین المللی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

گزارش رسانه روسی درباره خبر کودتا در چین/ شلیک موشک بالستیک توسط کره شمالی/ پیام آمریکا به ایران به روایت امیرعبداللهیان/ انتقاد حماس و جهاد اسلامی از سخنرانی محمود عباس در سازمان ملل

بین الملل تابناک: گزارش رسانه روسی درباره خبر کودتا در چین، شلیک موشک بالستیک توسط کره شمالی، پیام آمریکا به ایران به روایت امیرعبداللهیان، انتقاد حماس و جهاد اسلامی از سخنرانی محمود عباس در سازمان ملل و استقرار 36 فروند جنگنده قطر در ترکیه از مهم ترین خبرها و رویدادهای منطقه ای و بین المللی در 24 ساعت گذشته بوده اند.

در چین کودتای نظامی رخ داده است؟

 خبرنگار خبرگزاری «ریانووستی» چین گزارش داد که اوضاع در پکن،‌ پایتخت چین طبیعی بوده و ساکنان این شهر به طور عادی به فعالیت‌های روزانه خود می‌پردازند.

برخی رسانه‌ها پیشتر خبرهایی درباره وقوع کودتای نظامی در چین و انتقال قدرت به ارتش در مرحله انتقالی خبر داده بودند.

گزارش رسانه روسی درباره خبر کودتا در چین/ شلیک موشک بالستیک توسط کره شمالی/ پیام آمریکا به ایران به روایت امیرعبداللهیان/ انتقاد حماس و جهاد اسلامی از سخنرانی محمود عباس در سازمان ملل

خبرگزاری رویانووستی با تکذیب این خبر اعلام کرد که ساکنان پایتخت چین، در حال گذراندن هفته طلایی خود در تعطیلات رسمی هفت روزه به مناسبت هفتاد و سومین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین هستند که در روز نخست اکتبر خواهد بود.

شلیک موشک بالستیک توسط کره شمالی

در آستانه دیدار معاون رئیس‌جمهوری آمریکا با سران ژاپن و کره جنوبی و پیش از مانورهای نظامی برنامه‌ریزی شده توسط واشنگتن و سئول، کره شمالی امروز (یکشنبه) یک موشک بالستیک را به سمت سواحل شرقی خود شلیک کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش کره جنوبی اعلام کرد که این موشک بالستیک کوتاه برد بوده و درست قبل از ساعت 7 صبح به وقت محلی از حوالی منطقه "تائچون" در پیونگ‌یانگ شلیک شد و حدود 600 کیلومتر (373 مایل) در ارتفاع 60 کیلومتری و سرعت 5 ماخ پرواز کرد.

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پرتاب موشک بالستیک توسط کره شمالی یک اقدام تحریک‌آمیز جدی است که صلح و امنیت شبه جزیره کره و جامعه بین‌المللی را تهدید می‌کند.»

گزارش رسانه روسی درباره خبر کودتا در چین/ شلیک موشک بالستیک توسط کره شمالی/ پیام آمریکا به ایران به روایت امیرعبداللهیان/ انتقاد حماس و جهاد اسلامی از سخنرانی محمود عباس در سازمان ملل

این بیانیه افزود: پس از پرتاب این موشک، «کیم سونگ-کیوم» رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی و «پل لاکامرا» فرمانده نیروهای آمریکایی در کره جنوبی درخصوص این وضعیت گفت‌وگو کردند و بر آمادگی خود جهت پاسخ به هرگونه تهدید یا تحریک از سوی کره شمالی تاکید کردند.

شورای امنیت ملی کره جنوبی جلسه اضطراری را برای گفت‌وگو درخصوص انجام اقدامات لازم تشکیل داد و پرتاب موشک بالستیک توسط کره شمالی را به عنوان "نقض آشکار" قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین به عنوان "تحریکی غیرقابل توجیه" محکوم کرد.

دفتر ریاست‌جمهوری کره جنوبی اعلام کرد یون سوک-یول، رئیس جمهوری این کشور که اواخر روز شنبه از سفر انگلیس، ایالات متحده و کانادا به سئول بازگشت، از پرتاب این موشک توسط کره شمالی مطلع شد.

یاسوکازو هامادا، وزیر دفاع ژاپن هم گفت، این کشور تخمین زده است که موشک شلیک شده به حداکثر ارتفاع 50 کیلوکتری رسیده و احتمال می‌رود که در مسیر نامنظمی پرواز کرده باشد. وی افزود که این موشک خارج از منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن بوده است.

هامادا با اشاره به "سرعت بی‌سابقه" کره شمالی در پرتاب موشک‌ها گفت: اگر موشک‌های کروز را هم حساب کنیم، این نهمین موشکی است که کره شمالی پرتاب کرد.

وی ضمن تاکید بر آنکه ژاپن از طریق سفارت کره شمالی در پکن نسبت به موشک پرتاب شده اعتراض خواهد کرد، عنوان داشت: «اقدام کره شمالی یک تهدید برای صلح و امنیت کشور ما، منطقه و جامعه جهانی محسوب می‌شود و این اقدام کره شمالی هم‌زمان با جنگ پیش‌آمده در اوکراین غیرقابل بخشش است.»

این اقدام کره شمالی پس از آن صورت گرفت که ناو هواپیمابر آمریکایی یواس‌اس رونالد ریگان و ناوهای همراه در شهر بندری "بوسان" در کره جنوبی پهلو گرفتند تا رزمایش‌های مشترکی را با نیروهای کره جنوبی به مدت چهار روز از تاریخ 26 الی 29 سپتامبر انجام دهند.

همچنین، کامالا هریس، معاون جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا قرار است در روزهای آتی به منطقه سفر و با روسای کشورهای ژاپن و کره جنوبی دیدار کند.

پس از آنکه در سال جاری میلادی برای اولین بار از سال 2017 کره شمالی تعداد بی‌سابقه‌ای از آزمایش‌های موشکی را انجام داد، آمریکا و کره جنوبی اعلام کردند که رزمایش‌های مشترک خود را جهت "بازدارندگی" پیونگ‌یانگ ارتقاء خواهند داد.

پیام آمریکا به ایران به روایت امیرعبداللهیان 

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران از ارسال پیام آمریکایی ها در روزهای اخیر مبنی بر داشتن اراده و حسن نیت برای رسیدن به توافق خبر داد و گفت به آمریکایی ها اعلام کردیم با واقع بینی اراده و حسن نیت خود را برای رسیدن به توافق نشان دهید.

 وزیر امور خارجه که در نیویورک به سر می برد، در گفت و گو با خبرنگاران درباره محور دیدارهای خود با وزرای خارجه دیگر کشورها گفت: گفتگوها و رایزنی های ما با دیگر کشورها و آنها با ایران بیشتر حول محور لغو تحریم ها بوده است.

امیرعبداللهیان افزود: اینکه ما در نیویورک هستیم، حساسیت را برای طرف های خارجی بیشتر می کند که چه اتفاقی می افتد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: تیم ما و همکاران ما در نیویورک با نماینده اتحادیه اروپا و کشورهای مرتبط با مذاکرات برجام، گفتگوهایی را انجام دادند و در گفتگوهایی که من نیز با طرف های مختلف در دو روز گذشته داشتم، این موضوع از موضوعات اصلی در دستور کار بود.

گزارش رسانه روسی درباره خبر کودتا در چین/ شلیک موشک بالستیک توسط کره شمالی/ پیام آمریکا به ایران به روایت امیرعبداللهیان/ انتقاد حماس و جهاد اسلامی از سخنرانی محمود عباس در سازمان ملل

امیرعبداللهیان اضافه کرد: در این دیدارها تاکید کردم برای رسیدن به توافق اراده وجدیت لازم را داریم و واقعا اکنون این طرف آمریکایی است که بایستی شجاعت اتخاذ تصمیم را داشته باشد تا بتوانیم از رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار سخن بگوییم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: طرف آمریکایی بارها حتی در این روزهای اخیر به ما اعلام کرد که دارای اراده و حسن نیت لازم برای رسیدن به توافق هستیم و ما به آنها گفتیم پس با واقع بینی اراده و حسن نیت خود را نشان دهید و ترجمه (اثبات) کنید تا بتوانیم به نقطه توافق برسیم.

انتقاد حماس و جهاد اسلامی از سخنرانی محمود عباس در سازمان ملل

«فوزی برهوم» سخنگوی جنبش حماس از سخنان محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در مجمع عمومی سازمان ملل انتقاد کرد.

برهوم گفت:«سخنان عباس در حجم و اندازه مسئله فلسطین، ماهیت و تشدید درگیری با رژیم اشغالگر اسرائیل نبود، عباس در انزوای ملی و مردمی و به دور از عوامل قدرت مبتنی بر وحدت، مبارزه و مقاومت در برابر اشغالگران، به سازمان ملل رفت».

وی افزود که پس از این سخنان عباس، حماس هیچ امیدی به نتایج آن ندارد جز اینکه پروژه‌های یهودی‌سازی پیشرفت کرده و رژیم اشغالگر تجاوز علیه ملت فلسطین، سرزمین و مقدسات آن را افزایش دهد».

گزارش رسانه روسی درباره خبر کودتا در چین/ شلیک موشک بالستیک توسط کره شمالی/ پیام آمریکا به ایران به روایت امیرعبداللهیان/ انتقاد حماس و جهاد اسلامی از سخنرانی محمود عباس در سازمان ملل

به نوشته روزنامه «رأی الیوم»، «طارق سلمی» سخنگوی جنبش جهاد اسلامی فلسطین در غزه نیز گفت که «سخنان عباس هیچ چیز جدیدی نداشت و تنها محدود به گدایی کردن از جامعه جهانی بود که مسئول فاجعه و درد و رنج ملت فلسطین است».

وی گفت: «عباس آنچه را که مطلوب فلسطینیان است اعم از اعلام پایان سازش و توافقنامه اوسلو و توقف کامل هماهنگی امنیتی با رژیم اشغالگر اسرائیل، ارائه نکرد».

محمود عباس در سخنانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل خواستار اعطای عضویت کامل فلسطین و تدوین طرح بین‌المللی برای پایان دادن به اشغالگری اسرائیل و برقراری صلح بر اساس راه‌حل دو دولتی، قطعنامه‌های بین‌المللی و طرح صلح عربی شده بود.

استقرار 36 فروند جنگنده قطر در ترکیه

ترکیه و قطر تصمیم گرفته‌اند توافقنامه نظامی مشترکی را برای استقرار 36 فروند جنگنده و 250 پرسنل نظامی قطر برای آموزش در ترکیه اجرا کنند.

وبگاه «میدل ایست مانیتور» روز شنبه به نقل از شبکه خبری «تی‌آرتی» نوشت که اقدامات فنی استقرار پرسنل جنگنده‌های قطر در ترکیه در مارس 2021 به امضا رسیده است.

طبق این توافقنامه، خلبانان جنگنده قطری در ترکیه آموزش خواهند دید و قطر 250 نیروی نظامی و 36 جنگنده خود را برای اهداف آموزشی در این کشور نگه خواهد داشت. هدف از این اقدام توسعه روابط نظامی دوجانبه بر اساس قوانین کشوری و بین‌المللی بر اساس حاکمیت، برابری و احترام متقابل است و طی آن خلبانان نظامی قطر می‌توانند به طور موقت از حریم هوایی و فرودگاه‌های ترکیه برای کمک به آموزش و تجربه خود استفاده کنند».

در تداوم همکاری این دو کشور رسانه‌ها به نقل از یک منبع آگاه وزارت کشور ترکیه اعلام کردند که بیش از 3000 پلیس ضد شورش اعزام‌شده به قطر برای کمک به تامین امنیت استادیوم‌ها و هتل‌ها در طول میزبانی جام جهانی فوتبال، تحت فرمان آنکارا فعالیت خواهند کرد.

این منبع آنکارا توضیح داد که در طول این دوره از مسابقات، نیروهای پلیس ترکیه فقط از فرماندهان ترکیه‌ای خود که به طور موقت در قطر خدمت می‌کنند، دستور خواهند گرفت و طرف قطری نمی‌تواند دستور مستقیم به پلیس ترکیه بدهد

گزارش‌ها حاکی از آن است که ترکیه برخی مقامات ارشد خود را برای هدایت تیم‌های امنیتی و پلیس به عنوان پرسنل هماهنگ‌کننده و همچنین یک مدیرکل هماهنگی به کشور قطر اعزام خواهد کرد.

بر اساس پروتکلی که بین دو کشور امضا شده و در روزنامه رسمی ترکیه منتشر شده بود، آنکارا سه هزار پلیس ضدشورش و یکصد پلیس عملیات ویژه را به قطر منتقل خواهد کرد؛ علاوه بر این تعداد نیروی امنیتی، 50 کارشناس کشف و خنثی‌سازی بمب و 80 سگ پلیس نیز در کنار شورش آموزش‌دیده فعال خواهند بود.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان