مشاورین کلید
شرکت آکام آتا
مشاورین کلید
شرکت آکام آتا
جراحی زیبایی

کلاهبرداری در فروش بلیط

انواع کلاهبرداری ها در خرید تور

وب گردی ۱۴۰۱/۰۷/۶ ۱۷:۰۹ ۳۹۰۳۳۹۵

 وقتی شما با تور سفر کنید، برای خرید بلیط هواپیما و حمل‌ونقل یا رزرو هتل دغدغه‌ای نخواهید داشت. در ماه‌های پرترافیک سفر مانند فروردین و شهریور، بازار خرید و رزرو تور برای مقاصد داخلی و خارجی رونق بیشتری پیدا می‌کند. با بیشتر شدن استقبال مردم برای خرید تور، متاسفانه شاهد کلاهبرداری‌ با شیوه‌های مختلف در این زمینه بوده‌ایم. در بین تورهای داخلی و خارجی، تورهای زیارتی و تورهای ترکیه بیشترین تعداد ثبت شکایت را دارند. اگر شما هم قصد خرید تور مسافرتی معتبر دارید در این مطلب با ما همراه باشید تا راه‌های کلاهبرداری در خرید تور را بیشتر بشناسید.

کلاهبرداری در فروش بلیط

وقتی با خیال راحت خرید بلیط رفت‌وبرگشت در تاریخ مورد نظر خود را به تور می‌سپارید، انتظار دارید همه چیز مطابق با برنامه سفر پیش برود. ولی با حضور در فرودگاه یا ایستگاه قطار متوجه می‌شوید که شماره درج شده روی بلیط شما در لیست پروازها ثبت نشده‌است. ارائه‌ بلیط اشتباه و تقلبی به مسافر یکی از راه‌های کلاهبرداری در فروش بلیط محسوب می‌شود.

متاسفانه در این مواقع با مشکلات بسیاری مخصوصا در تعطیلات یا روزهای خاص مواجه می‌شوید. یکی دیگر از روش‌های کلاهبرداری در این زمینه، فروش بلیط با رتبه‌بندی‌ای متفاوت با درخواست شماست. اگر می‌خواهید بلیط‌‌ یکی از پروازهای خارجی را بخرید، حتما همه جزئیات آن مانند تاریخ رفت‌وبرگشت، کلاس پرواز، نام شرکت هواپیمایی و... را با دقت بررسی کنید.

برای پیشگیری از این گونه اتفاقات، خرید بلیط ارزان(https://www.alibaba.ir/cheap-ticket ) را حتما از سایت‌ها و آژانس‌های هواپیمایی معتبر انجام دهید و اگر همچنان می‌خواهید به ضرب‌المثل کار از محکم کاری عیب نمی‌کند پایبند باشید، شماره بلیط خود را در سایت هواپیمایی کشور بررسی کنید.

کلاهبرداری در رزرو هتل

یکی دیگر از اقدامات تور، انتخاب و رزرو هتل و اقامتگاه مناسب برای شماست. شکایات گردشگران در این بخش از سفر بیشتر از سایر قسمت‌ها بوده و البته قابل بررسی و پیگیری هم هست. زمانی که با پیشنهاد تور هتلی را انتخاب می‌کنید، احتمالا تصاویر آن را برای شما ارسال می‌کنند یا اگر حضوری مراجعه کرده باشید حتما مستنداتی برای معرفی بیشتر هتل ارائه خواهند کرد. ب

برای رزرو هتل مبلغی را پرداخت می‌کنید و با خیال راحت به هتل یا اقامتگاه خود می‌روید. اگر کلاهبرداری در میان باشد یا رزروی برای شما انجام نشده یا تصاویری که زمان رزرو از هتل دیده‌اید با آنچه پیش روی شماست زمین تا آسمان فرق می‌کند. اگر بخواهید رزرو را لغو کنید هزینه یک شب اقامت را باید بپردازید.

برای اینکه با چنین مشکلاتی مواجه نشوید، باز هم بهترین توصیه خرید تور از سایت‌ها و آزانس‌های مسافرتی معتبر است. با این حال با یک بررسی ساده اینترنتی می‌توانید از امکانات و خدمات هتل مورد نظر مطمئن شوید و با یک مکاتبه یا تماس از رزرو خود اطمینان حاصل کنید.

انواع کلاهبرداری ها در خرید تور

کلاهبرداری زمان اخذ ویزا

برای سفر به بیشتر کشورهای خارجی نیاز به ویزا دارید که در صورت خرید تور، پیگیری صدور آن به عهده آژانس مسافرتی است. بعضی از این دفاتر به مسافران می‌گویند که صدور ویزا به عهده سفارت بوده ولی در صورت صادر نشدن ویزا، مبلغی که در قرارداد گفته شده به شما برگردانده نمی‌‌شود. کلاهبرداری در این زمینه به این شکل بوده که آژانس مسافرتی هیچ اقدامی برای صدور ویزا از طرف سفارت انجام نمی‌دهد و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای برای ویزا، کل مبلغی که در قرارداد ذکر شده را برمی‌دارد.

کلاهبرداری در بلیط‌های گشت شهری

در روزهای پرترافیک سفر مانند تعطیلات نوروز باید قبل از رسیدن به مقصد بلیط‌های گشت شهری را رزرو  کنید تا مشکلی برای بازدید نداشته باشید. خرید و رزرو این بلیط‌ها هم یکی دیگر از وظایف تور بوده که با انتخاب شما انجام می‌شود. تاریخ، زمان و مکان مورد نظر ممکن است با چیزی که شما انتخاب کرده و هزینه آن را پرداخته‌اید متفاوت باشد. یا در حقیقت چنین رزروی برای شما انجام نشده باشد.

قبل از سفر حتما اطلاعاتی درباره‌ مقصد خود و جاذبه‌های گردشگری آن بدست بیاورید. بعد می‌توانید با توجه به علایق خود، بازدید از آن‌ها را در برنامه سفر بگنجانید و آن را با مسئول تور مسافرتی در میان بگذارید. تاریخ و مکان انتخاب شده را بادقت بررسی کرده و برای پیشگیری از اتفاقات ناخوشایند حتما از مراکز و سایت‌های معتبر خرید کنید.

کلاهبرداری در زمان سفر

حتی اگر خرید بلیط و رزرو هتل و بلیط گشت شهری هم برای شما به درستی انجام شده باشد، احتمال کلاهبرداری در همه بخش‌های سفر وجود دارد. این احتمال در سفرهای خارجی بیشتر می‌شود و شما باید در همه بخش‌های سفر حواس خودتان را جمع کرده و فریب نخورید و تا حد امکان از اعتماد کردن به افراد ناشناس پرهیز کنید.

تاکسی

زمان استفاده از تاکسی از روشن بودن تاکسی‌متر مطمئن شوید و اگر تاکسی مورد نظر به تاکسی‌متر مجهز نبود حتما برای مبلغ کرایه با راننده به توافق برسید. بسیاری از رانندگان با دورتر کردن مسیر و گردش بی‌دلیل در شهر، درخواست کرایه‌ بیشتری می‌کنند.

پلیس

تصور کنید شما در حال گشت‌وگذار در شهر هستید و فردی با صحنه‌سازی به شما اتهام می‌زند و با خبر کردن پلیس‌های تقلبی کلاهبرداری شروع می‌شود. پلیس مدارک شناسایی شما را می‌گیرد و به همین راحتی مدارک مهم خود را به سارقان می‌دهید. هنگام سفر مدارک شناسایی و پاسپورت خود را به هیچ عنوان در اختیار دیگران قرار ندهید.

پول جعلی

هنگام پرداخت صورت حساب در رستوران یا مراکز خرید تا زمان دریافت فیش پرداخت، چشم از پولی که به صندوق‌دار می‌دهید برندارید. بسیار دیده شده که بعضی از گارسون‌ها یا صندوق داران با تعویض پول شما با پول تقلبی، دوباره درخواست پول می‌کنند و ممکن است به راحتی شما را به دردسر بیاندازند.

عکاسی

سرقت گوشی و دوربین عکاسی شما، نتیجه اعتماد به دیگران برای عکاسی است. زمان عکاسی می‌توانید از همسفرها و راهنمای تور کمک بگیرید و فراموش نکنید که وسایل خود را حتی برای مدت زمان کمی به دیگران نسپارید.

سرقت اطلاعات

برای انجان کارهای اینترنتی می‌توانید از وای‌فای هتل خود استفاده کنید. اتصال به وای‌فای مراکز خرید و رستوران‌ها می‌تواند هک شدن و سرقت اطلاعات شخصی شما را در پی داشته باشد.

بلیط‌های تقلبی

شاید تعجب کنید ولی از زمان ورود شما به مقصد، بیشتر رانندگان تاکسی، فروشندگان مراکز خرید و حتی گارسون‌ها خرید بلیط گشت شهری با قیمتی بسیار عالی را به شما پیشنهاد می‌دهند که اکثر آن‌ها تقلبی هستند.

انواع کلاهبرداری ها در خرید تور

راه تشخیص کلاهبرداران تورهای گردشگری

یکی از بهترین راه‌های تشخیص فروش تورهای گردشگری تقلبی، قیمت ارزان آن‌هاست. تورهایی که با قیمت پایین عرضه می‌شوند و با بهانه سرعت بخشیدن به روال کار، شما را برای پرداخت تحت فشار می‌گذارند به احتمال بسیار زیاد تقلبی هستند.

برای اطمینان از سایت‌ها و آژانس‌های مسافرتی که قصد خرید از آن‌ها را دارید، می توانید مجوز آن‌ها را بررسی کنید. همه دفاتری که استدانداردهای تعیین شده را داشته باشند، مجوز تورگردانی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دارند.

شکایت از تورهای گردشگری

اگر در خرید تور گردشگری با کلاهبرداری‌ مواجه شدید یا حتی از خدمات آژانس‌های مسافرتی ناراضی بودید می‌توانید به کمیته حل اختلاف و بررسی شکایات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مراجعه کنید. همچنین برای مراجعه غیر حضوری می‌توانید از سامانه تلفنی 09669 استفاده کرده و شکایات خود را ثبت کنید.

پیشگیری از کلاهبرداری در خرید تور

  • مجوز آژانس مسافرتی را بررسی کنید و مطمئن شوید مجوز به نام خود آژانس صادر شده است. با مراجعه به درگاه اینترنتی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌توانید از صحت مجوز آژانس اطمینان یابید.

  • قبل از پرداخت وجه، قرارداد خرید تور را با مهر و امضای آژانس بررسی کنید.

  • در قرارداد همه جزئیات مربوط به سفر مانند تهیه بلیط، نوع وسیله حمل‌ونقل، زمان رفت‌وبرگشت، محل اقامت، درجه و آدرس هتل، روزهای اقامت، بیمه، غذا، خدمات گشت شهری، نوع و تعداد ویزا و... باید ذکر شود.

  • هرگونه توافقی را در قرارداد ذکر کنید.

  • یک نسخه کامل از قرارداد و برنامه سفر را با مهر و امضای آژانس در اختیار داشته باشید.

  • بابت پرداخت هر هزینه‌ای از آژانس رسید دریافت کنید.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
جراحی بینی
پیشخوان
تبلیغات متنی