گرسنگی پنهان در گیاهخواران

رژیم غذایی گیاهخواری گرسنگی پنهان را که شکلی از سوءتغذیه است، افزایش می‌دهد. سازمان جهانی بهداشت (WHO) تاکید کرده که گرسنگی پنهان از کیفیت غذای مصرفی ناشی می‌شود.

گرسنگی پنهان در گیاهخواران

دکتر منصور ریسمان چیان؛ پزشک عمومی

 

رژیم غذایی گیاهخواری گرسنگی پنهان را که شکلی از سوءتغذیه است، افزایش می‌دهد.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) تاکید کرده که گرسنگی پنهان از کیفیت غذای مصرفی ناشی می‌شود.

این نوع از گرسنگی به کمبود مزمن ویتامین‌ها و مواد معدنی اشاره دارد که نزدیک به دو میلیارد نفر از مردم سراسر جهان به آن دچار هستند.

در حالیکه گرسنگی پنهان مشکلی شایع در کشورهای در حال توسعه است، سؤال این است که چرا اختلال کمبود مواد مغذی در کشورهای توسعه یافته نیز مشاهده می‌شود؟

چندین عامل احتمالی مؤثر برای این وضعیت وجود دارد که یکی از آن‌ها رژیم‌های غذایی گیاهخواری نامناسب است.

رژیم‌های غذایی گیاهی برای سلامت مفید است و از خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها می‌کاهد. با این حال محدودیت‌هایی که در رژیم غذایی گیاهخواری اعمال می‌شود برای تمامی افراد سودمند نیست و در برخی موارد حتی به سوء تغذیه منجر می‌شود.

اختلال در دریافت آهن، کلسیم و برخی از ویتامین‌ها

مضرات رژیم غذایی گیاهخواری نامناسب و گرسنگی پنهان شامل مشکلات مرتبط با سلامت استخوان‌ها در پی کاهش دریافت کلسیم و ویتامین D می‌باشد که در بیشتر رژیم‌های غذایی گیاهخواری رایج است.

همچنین در این نوع رژیم غذایی دریافت کافی ویتامین B12 و آهن چالش برانگیز است.

رژیم‌های غذایی گیاهی شامل آهن‌های غیر هِم (non-heme iron) هستندکه خون قادر به جذب آنها نیست و ویتامین B12 نیز تنها از طریق مصرف فرآورده‌های حیوانی قابل دریافت است.

مصرف میزان ناکافی و ناچیز این مواد غذایی باعث می‌شود فرد به علائمی همچون سردرد، ضعف، احساس گیجی و حتی تأخیر در فرایند رشد در کودکان دچار شود.

اختلال در سیستم دریافت پروتئین

افرادی که رژیم‌های غذایی گیاهخواری را دنبال می‌کنند باید نسبت به دریافت مواد پروتئینی هوشیار باشند زیرا این نوع از رژیم‌های غذایی شامل این دسته از مواد غذایی نمی‌شوند.

تمامی آنزیم‌های موجود در بدن پروتئین‌هایی هستند که به عملکرد مطلوب دستگاه‌های مختلف بدن کمک می‌کنند و در صورتی‌که بدن میزان کافی از پروتئین را دریافت نکند، پروتئین‌های ذخیره شده را برای تأمین نیازهای خود تجزیه می‌کند.

با توجه به پیامدهای احتمالی دنبال کردن این نوع رژیم غذایی توصیه می‌شود که پیش از انتخاب کردن این نوع از تغذیه حتماً با یک پزشک متخصص یا مشاور تغذیه مشورت کنید.

بیشتر بخوانید:

ریتم موزون قلب با گیاه خواری

رژیم گیاه خواری در دوران بارداری

خام گیاه خواری چیست؟

 

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان