مشاورین کلید
شرکت آکام آتا
مشاورین کلید
شرکت آکام آتا
جراحی زیبایی

آمار واردات و صادرات از استان به روز شد

نبض تجارت در خوزستان

شماره روزنامه: ۵۵۶۲ تاریخ چاپ: ۱۴۰۱/۰۷/۱۲ ...

بهروز قره‌‌بیگی با بیان اینکه خوزستان از نظر حجم واردات در جایگاه نخست کشور قرار دارد، ادامه داد: بیش از 46 درصد از حجم واردات کشور از طریق خوزستان انجام می‌شود. همچنین به لحاظ ارزشی 18 درصد از کل کالای کشور از خوزستان وارد می‌شود.

وی افزود: کشورهای برزیل، روسیه، چین، امارات و آلمان مهم‌ترین کشورهایی هستند که از آنها به ایران کالا وارد می‌شود.

وی در ادامه افزود: در 5ماه نخست امسال بیش از 7 میلیون و 500 هزار تن کالا با ارزش 3 میلیارد و 362 میلیون دلار از طریق گمرکات خوزستان صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی 16 درصد و به لحاظ ارزشی 27 درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه در 5 ماه نخست امسال بیش از 16 درصد کل صادرات کشور از طریق گمرکات خوزستان انجام شده است، گفت: بیش از 25 کشور به عنوان مقصد کالاهای صادراتی بوده‌‌اند.84 درصد صادرات کالاها به مقاصد چین، امارات، عراق، ترکیه و هند انجام شده است.

وی در ادامه گفت: حوزه نظارت گمرکات خوزستان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین حوزه‌های نظارت گمرکی کشور است.

وی با اشاره به ارائه خدمات توسط گمرک افزود: بیش از 50 هزار خودروی اروندی در استان وجود دارد که گمرک در بحث صدور پروانه موقت و اجازه تردد در خارج از استان با همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی استان و منطقه آزاد اروند به ارائه خدمات می‌‌پردازد.

ناظر گمرکات خوزستان گفت: گمرک در کنار ماموریت‌‌های کلان خود در بحث اجرای قوانین تجارت خارجی، ارائه خدمات به مردم را در دستور کار قرار داده است. در این زمینه در بخش‌های بازارچه‌های مرزی و فرودگاه‌ها، گمرک به ارائه خدمات در راستای رونق کسب و کار و اشتغال‌زایی می‌‌پردازد و کمتر کار اقتصادی انجام می‌دهد.

قره‌‌بیگی اظهار کرد: با توجه به تنوع مرزی در خوزستان همه رویه‌های مجاز گمرکی که توسط گمرک ایران مصوب شده است در خوزستان وجود دارد و خدمات وسیعی در این زمینه‌ها ارائه می‌شود. گمرک همچنین در حوزه مناطق آزاد، مناطق ویژه و مناطق عادی در خوزستان مستقر است و در همه این بخش‌ها به ارائه خدمات اقدام می‌کند.

وی با اشاره به فعالیت‌‌های پشتیبانی و عمرانی در دولت سیزدهم در حوزه گمرکات خوزستان گفت: تکمیل، تجهیز و راه‌‌اندازی ساختمان اداره خودروهای اروندی، راه‌‌اندازی گیت‌‌وی‌‌ها برای کنترل ورود و خروج در گمرکات شلمچه و چذابه و تکمیل و تجهیز سالن کنفرانس مدیریت گمرک استان از این اقدامات هستند.

ناظر گمرکات خوزستان با اشاره به اهمیت تجهیز گمرکات در مرزها اظهار کرد: یکی از برنامه‌های کلان وزارت اقتصاد تجهیز گمرکات است و در این زمینه خوزستان نیز برای تجهیز گمرکات خود درخواست‌‌هایی را ارائه کرده است. اکنون برای گمرک خرمشهر تامین دستگاه ایکس-ری در مرحله نهایی قرار دارد.

قره‌‌بیگی ادامه داد: در گمرکات مرزی شلمچه و چذابه 8 دستگاه ایکس-ری مسافری داریم و یک دستگاه ایکس-ری تجاری نیز در گمرک شلمچه در حال راه‌‌اندازی است. برای دیگر گمرکات استان همچون بندرامام خمینی و چذابه درخواست دستگاه ایکس-ری تجاری را ارائه کرده‌‌ایم تا در اولویت دولت قرار بگیرد.

وی افزود: در استان 7 انبار اختصاصی فعال وجود دارد تا بتوانیم خدمات بهتری به تولیدکنندگان ارائه دهیم. احداث دو انبار جدید نیز درخواست شده که تقریبا در مراحل نهایی قرار دارند و پس از نهایی شدن راه‌‌اندازی می‌شوند.

ناظر گمرکات خوزستان با اشاره به راه‌‌اندازی بازارچه مرزی اروندکنار در یک‌سال گذشته گفت: صادرات کالا از این بازارچه در حال انجام است و به زودی واردات نیز از این بندر انجام خواهد شد. گمرک برای توسعه بیش از پیش این بندر آمادگی کامل دارد و امیدواریم چنین مهمی رخ دهد.

قره‌‌بیگی ادامه داد: خروج نخستین محموله ترانزیت خارجی از بندر اروندکنار به مقصد کویت در ماه‌های پایانی سال گذشته یکی دیگر از اتفاق‌‌های خوبی بود که در گمرکات خوزستان طی یک‌سال اخیر رقم خورد.

وی با اشاره به بسته‌های حمایتی گمرکات برای تولید و صادرات اظهار کرد: به صورت ویژه در بحث صادرات به کمک صاحبان صنایع می‌‌رویم و در این زمینه یکی از اقدامات گمرک صدور مجوزها در محل کارخانه و خط تولید است. پذیرش ضمانت‌نامه‌های بانکی و حمایت مالی به صورت نسیه و... از دیگر تسهیلات گمرک است که به صادر‌کنندگان کالا ارائه می‌شود.

ناظر گمرکات خوزستان با اشاره به موضوع صدور مجوز برای فعالان اقتصادی گفت: بستر خیلی خوبی برای فعالان اقتصادی مجاز، تولیدکنندگان و شرکت‌‌های خوشنامی که در حوزه واردات کالا فعالیت می‌کنند فراهم شده است تا با داشتن شرایط مورد نظر گمرک ایران، از 18 بند تسهیلات ویژه نسبت به فعالان عادی بهره‌‌مند شوند.

قره‌‌بیگی درباره بحث درآمدی با اشاره به اینکه خوزستان یکی از گمرکات برتر کشور در حوزه درآمدی است، گفت: در 5 ماه نخست امسال بیش از 4 هزار و 621 میلیارد تومان از طریق گمرکات استان درآمد وصول شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 122 درصد رشد داشته است. در حوزه درآمدی بیش از 27 درصد از درآمد گمرکات کشور توسط استان خوزستان وصول می‌شود.

وی با اشاره به مراودات تجاری ویژه ایران و عراق بیان کرد: در 5 ماه نخست سال جاری بیش از 2 میلیون و 327 هزار تن کالا به ارزش 441 میلیون دلار به عراق صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 33 درصد و از نظر ارزشی 32 درصد افزایش داشته است.

ناظر گمرکات خوزستان درباره بحث اظهارنامه‌های مرجوعی در گمرکات خوزستان گفت: در این حوزه 22فقره اظهارنامه مرجوعی در گمرکات استان داشتیم که این 22 فقره مرجوعی با وزن بیش از 15 هزار تن بوده است.

قره‌‌بیگی با بیان اینکه ورود موقت یکی از مهم‌ترین رویه‌های گمرکی است، تصریح کرد: برای تولید و صادرات، کالاهایی وارد کشور می‌شود که به صورت ورود موقت هستند و سپس از کشور خارج می‌شوند. در 5 ماه نخست امسال بیش از 7 هزار و 144 فقره اظهارنامه ورود موقت به وزن 80 هزار تن و ارزش 264 میلیون دلار داشتیم که عددی بسیار قابل توجه است.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
جراحی بینی
پیشخوان
تبلیغات متنی