چین آمریکا را مسئول شلیک موشکی کره شمالی دانست

معاون نماینده چین در سازمان ملل گفت: شلیک‌های موشکی اخیر کره شمالی به شکل تنگاتنگی با رزمایش‌های نظامی متعددی که در منطقه انجام شد، مرتبط است.

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صداوسیما به نقل از خبرگزاری فرانسه از سازمان ملل متحد، چین روز چهارشنبه، آمریکا را مسئول شلیک موشک بالستیک کره شمالی دانست و این کشور را به «مسموم کردن» فضای امنیتی منطقه در زمان نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد متهم کرد.

گنگ شوانگ معاون نماینده چین در سازمان ملل در نشست شورای امنیت با اشاره به اقدام پیونگ یانگ به شلیک موشک بالستیک که از آسمان ژاپن عبور کرد، گفت: «آمریکا و دیگر کشور‌های منطقه چندین رزمایش نظامی مشترک در این منطقه انجام دادند».

وی افزود: «شلیک‌های موشکی اخیر کره شمالی به شکل تنگاتنگی با رزمایش‌های نظامی متعددی که در منطقه انجام شد، مرتبط است».

این دیپلمات چینی تاکید کرد: «آمریکا درباره موضوع هسته ای، سیاست دوگانه‌ای دارد و رزمایش‌های سیاسی را انجام می‌دهد که فضای امنیتی منطقه را مسموم کرده است. در چنین شرایطی، تنش‌های فزاینده در این شبه جزیره (شبه جزیره کره) نباید تعجب آور باشد».

این مقام چینی، واشنگتن را به داشتن «صداقت» و «پاسخگویی به نگرانی‌های منطقی» پیونگ یانگ فراخواند. وی خاطرنشان کرد که چین و روسیه اواخر سال 2019 قطعنامه‌ای را برای کاهش تحریم‌ها علیه کره شمالی پیشنهاد کرده بودند. این پیشنهاد همچنان بر روی میز مذاکره است و می‌تواند «فضای مساعدی را برای ازسرگیری گفتگو بوجود آورد».

چین و روسیه در ماه مه گذشته، قطعنامه آمریکا را در شورای امنیت وتو کردند. این قطعنامه تحریم‌های جدید را علیه کره شمالی را پیش بینی کرده بود.

با وجود آنکه در سال 2017، شورای امنیت سازمان ملل، سه مجموعه تحریم‌های سنگین را به اجماع تصویب کرده بود، اعضای این شورا از چند ماه گذشته، درباره این پرونده حساس اختلاف نظر دارند. روسیه و چین از یک طرف و بقیه اعضای شورای امنیت از طرف دیگر با هم اختلاف نظر دارند.

با وجود این اختلاف نظر که همچنان چهارشنبه (امروز) وجود داشت، هرگونه بیانیه مشترک در پایان بخش دوم این نشست پشت در‌های بسته بیش از پیش بعید به نظر می‌رسد.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان