بررسی علت و علائم بواسیر و شقاق دربیماران و روش های درمان آن

نسبت به سایر بیماری های نشیمنگاهی،شقاق دردناک تر و رنج آور تر است. خبر خوب این است که با بهترین پماد برای شقاق مقعدی این بیماری ظرف مدت کوتاهی ترمیم و درمان می شود.

هموروئید هموروئید و فیشر  از بیماری های شایع ناحیه نشیمنگاهی در مردان و زنان است. در این مقاله قصد داریم به بررسی علت و علائم بروز این بیماری های در بیماران بپردازیم. هر چند علت بواسیر و شقاق در زنان و مردان با همدیگر تفاوتهایی دارد.

ما در این پست قصد داریم به مخاطبین خود آموزش دهیم که منشاء و علت اصلی بیمارهای نشیمنگاهی را شناسایی کنند. زیرا با شناسایی منشاء و ریشه بیماری، درمان و نحوه برخورد با آن خیلی راحت می شود.

امروزه این بخش از بیمارهای ناحیه مقعد هزینه اقتصادی زیادی بر خانوارها و دولت ها وارد میکند. با توجه به هزینه بالای درمان ، که اکثر مراکز مراجعین خود را تشویق به جراحی میکنند. و نبود یک منبع  موثق درمانی باعث شده بیماران این حوزه با سردگمی و ابهام فراوانی مواجه شوند.

با توجه به گستردگی و پراکندگی آموزشهای درمانی بیماریهای ناحیه نشیمنگاهی در طب سنتی، تیم تحقیقاتی مرسی درمان اقدام به انتشار مقالات جامع، آموزشی ومفید کرده است. همچنین با همکاری شرکت های دارویی تولید کننده معتبر اقدام به عرضه داروها و پمادهای گیاهی اورجینال و با کیفیت در زمینه درمان این بیماری های کرده است. اگر تا پایان این مقاله با ما باشید به علت بواسیر در زنان و مردان پی خواهید برد.

نسبت به سایر بیماری های نشیمنگاهی،شقاق دردناک تر و رنج آور تر است. خبر خوب این است که با بهترین پماد برای شقاق مقعدی این بیماری ظرف مدت کوتاهی ترمیم و درمان می شود.

علت بوجود آمدن هموروئید و شقاق چیست؟

اگر بخواهیم این موضوع را در  چند کلمه خلاصه کنیم  اینطور به نظر میرسد. که اختلالات گوارشی و تغییر سبک  زندگی و عادات غذایی از مهمترین دلایل ایجاد بواسیر و شقاق در افراد است.

حالا سوال  اصلی اینجاست :

اختلالات گوارشی چگونه باعث بروز بواسیر و فیشر در افراد می شود؟

از مشهورترین اختلالات گوارشی یبوست و اسهال هستند. که هر یک به نوبه خود باعث بوجود آمدن انواع بواسیر و شقاق در مردان و زنان می شوند. البته این وضع در خانمها یک مقدار متفاوتر از آقایان است.

 درخانمها :

زایمان های طبیعی و زور زدنهای اضافی و حتی عمل سزارین حین زایمان، از علت و دلایل ابتلای آنها به بیماری های نشیمنگاهی می باشد.

عامل اصلی شقاق در بیماران یبوست و زورزدن حین اجابت مزاج می باشد. همچنین اگر فردی به اسهال طولانی مدت مبتلا باشد. با علائم و عوارض ناراحتی های مقعدی مانند سوزش، خارش،خونریزی و درد مقعدی مواجه است.

هر چند برای درمان یبوست امروزه راهکاهای پیشرفته درمانی خوبی در طب سنتی و یا طب کلاسیک وجود دارد. اما تنها روشهای درمانی و مصرف قرص و دارو برای تمام بیماران به یک اندازه پاسخگو نیست. و نیاز است در این زمینه نسبت به اصلاح رژیم غذایی و سبک زندگی اقدام جدی به عمل آورد.

سایر دلایل بیمارهای نشیمنگاهی :

 • تغییر سبک زندگی
 • تغییر عادات غذایی
 • تغییر سبک زندگی معمولا در اثر تغییرات فراوانی در زندگی افراد بوجود می آید.مانند تغییر شغل تغییر شهر و محل اقامت. تصادف،اعتیاد.

هر کدام از عوامل فوق میتواند فرد را از حالت طبیعی زندگی خارج کرده و برای مدت طولانی دچار حالت سکون و ایستایی کرده و این حالت باعث و بانی بوجود آمدن بیمارهای هموروئید و فیشر در بیماران می تواند باشد.

همچنین تغییر عادات غذایی مانند روی آوردن به غذاهای فست فودی و علاقه و تمایل به غذاهای چرب وشیرین و فرآوری شده، باعث ایجاد اختلالات گوارشی در افراد مختلف می گردد.

همانطور که در بالا اشاره شد، یبوست و اسهال از شناخته شده ترین اختلالات ناحیه گوارشی  و علت اصلی بواسیر در بیماران است.

ما در اینجا به مهمترین علت اختلالات گوارشی در زنان و مردان اشاره کردیم هر چند ممکن است علت یبوست در زنان چیزهایی دیگری مانند سزارین و یا افسردگی های بعد از زایمان  و یا موارد مهم دیگری هم باشد.

اما در این پست ما سعی کردیم به مهمترین نکات و علت اشاره این بیماری های اشاره کنیم.

تا اینجا به علت اصلی بوجود آمدن بیماریهای دردناک بواسیر و شقاق آشنا شدید.. با توجه به فراگیر شدن این علائم و نشانه های این بیماری در افراد مختلف حتی در سنین پایین، حالا سوال اصلی اینجاست؟

برای درمان بیمارهای نشیمنگاهی چه اقدام موثر وکم هزینه ای می توان انجام داد؟

درمان شقاق مقعدیخبر خوش این است که خوشبختانه با توجه به گسترش دانش پزشکی و درمان در طب سنتی، امروزه روشهای موثر و خوبی برای درمان هموروئید و شقاق وجود دارد. بالطبع بعضی از این روشهای درمانی در طب کلاسیک و مدرن نسبت به روشهای معالجه در طب سنتی هزینه بیشتری بر خانوارها وارد میکند.

امروزه درمان جراحی با لیزر در طب کلاسیک خیلی فراگیر و و معروف شده و علی رغم مشگلات و عواقبی که ممکن است این روش درمانی بعدها برای بیماران داشته باشد. می توان گفت که یک روش موثر در درمان ناراحتی های مقعدی است.

از طرفی در بازار دارویی کشور هم انواع پمادها و داروهای خوراکی و استعمالی فراوانی در دسترس بیماران قرار دارد. که با توجه به میزانم پیشرفت بیماری خود از این پمادها و داروها می توانند استفاده کنند.

مشگلی که در این بین خیلی به چشم می آید و مقداری هم در بین زنان و دختران نگران کننده به نظر می رسد بواسیر خارجی یا همان زائده گوشتی بیرون زده است.

معمولا درمان بواسیر خارجی در طب سنتی نیاز به یک پماد خوب با ترکیبات قوی دارد. البته پماد برای درمان بواسیر نسبت به سایر روش های درمانی کم هزینه تر است. به شرطی که موثر و دارای ترکیبات قوی باشد.

در 15درصد موارد که از عمر بیمارهای نشیمنگاهی بیش از 5سال می گذرد. و به اصطلاح بیماری بدخیم و کهنه شده است. معمولا درمانهای دارویی و خانگی ممکنه پاسخ مثبتی به وضعیت بیمار ندهند. که در این صورت معمولا  روش درمان جراحی سنتی یا جراحی با لیزر توصیه می شود.

حتما این موضوع مهم باید در نظر بگیرید. که علاوه بر روشهای ذکر شده در بالا فاکتورهای مهم دیگری هم در درمان این بیماری ها نقش اساسی دارند.

سایر فاکتورهای موثر در درمان 

اصلاح سبک زندگی و تبعیت از یک الگو و رژیم غذایی پرفیبر، فاکتورهای مهم  و موثر دیگری در درمان بیمارهای نشیمنگاهی هستند.

این موضوع در مورد آندسته از بیمارانی که به تیغ جراحی با لیزر تن میدهند، هم صدق می کند.

 بدون ورزش و تحرک و بدون داشتن یک الگوی غذای سالم و پرفیبر انتظار درمان دراز مدت و ثابتی نداشته باشید.

البته به فاکتورهای بالا می توان :

 • پرهیز از خود درمانی های خودسرانه در منزل
 • پرهیز از استعمال و مصرف داروهای مخدر
 • پرهیز از نشستن های طولانی و پرهیز از جابجای اجسام سنگین

جمع بندی نهایی :

یبوست و اسهال و سایر اختلالات گوارشی مانند سندروم روده بیقرار عامل اصلی بیماری هموروئید و شقاق در مردان و زنان است.

دو روش موثر و مطمئن برای درمان هموروئید و شقاق  وجود دارد.

 • درمان با پمادهای موثر و قوی به عنوان بهترین و کم هزینه ترین راه حل درمانی
 • درمان با روش جراحی بعنوان آخرین گزینه

پمادهای قوی و موثر موجود در بازار دارویی کشور که نیازی به تجویز پزشک ندارد را از مراکز معتبر می توان  تهیه کرد.

توجه بدون مشورت با پزشک معالج یا ارائه دهنده های مراقبت های بهداشتی خودسرانه در منزل خود درمانی نکنید.

 • پماد شیمیایی آنتی هموروئید موجود دار داروخانه
 • پماد شیمیایی آنتی فیشر قابل عرضه در داروخانه های سراسر کشور
 • پماد شیمیایی و گیاهی رکتول ارائه شده توسط شرکت خرمان
 • پماد گیاهی رینا پلاس عرضه  شده توسط فروشگاه  مرسی درمان
 • جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید برند مرسی درمان را در گوگل سرچ کنید.
قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان