مشاورین کلید
شرکت آکام آتا
مشاورین کلید
شرکت آکام آتا
جراحی زیبایی

مشاهده پدیده عجیبی که اینشتین پیش‌بینی کرده بود!

ایرنا نوشت: امواج گرانشی چیزی را شناسایی کردند که می‌تواند یک رویداد نادر یک در هزار باشد؛ ستاره‌شناسان برای اولین بار پدیده موسوم به انحراف مسیر را در برخورد دو سیاهچاله رصد کردند.

مشاهده پدیده عجیبی که اینشتین پیش‌بینی کرده بود!

ستاره‌شناسان در دانشگاه «کاردیف» یک حرکت چرخشی عجیب در مدارهای دو سیاهچاله متداخل (برخورد کننده) شناسایی کرده‌اند؛ پدیده عجیبی که در تئوری گرانش انیشتین نیز پیش‌بینی شده بود.

مطالعه این ستاره‌شناسان حاکی از آن است که این تاثیر موسوم به انحراف مسیر (precession) برای اولین بار در سیاه‌چاله‌ها مشاهده شده است؛ در جایی که حرکت چرخشی 10 میلیارد بار سریع‌تر از مشاهدات قبلی است.

بیشتر بخوانید:

این دو سیاه‌چاله اوایل سال 2020 توسط دو ردیاب پیشرفته LIGO و Virgo از طریق امواج گرانشی کشف شدند. برآورد شده است که یکی از این سیاه‌چاله‌ها 40 بار بزرگتر از خورشید است و احتمالا سیاه‌چاله‌ای با سریع‌ترین چرخشی است که تاکنون از طریق امواج گرانشی پیدا شده است.

بر خلاف تمام مشاهدات پیشین، این سیاه‌چاله با سرعت چرخش بالا تا حدی مکان و زمان را منحرف می‌سازد و مدار کلی این سیاه‌چاله‌های دوگانه به سمت عقب و جلو حرکت می‌کند.

این شکل از انحراف مسیر خاص نظریه نسبیت عام انیشتین است. این نتایج وجود این پدیده را در شدیدترین رویداد فیزیکی قابل مشاهده یعنی برخورد دو سیاهچاله تایید می‌کند.

انیشتین در سال 1916 امواج گرانشی را پیش بینی کرده بود و آنها اولین بار در سال 2015 در برخورد دو سیاهچاله توسط ابزار ردیابی پیشرفته (Advanced LIGO) بطور مستقیم ردیابی شدند. این کشفی بود که منجر به جایزه نوبل در سال 2017 شد.

ستاره‌شناسی امواج گرانشی اکنون یکی از مهم‌ترین حوزه‌های علمی است و شبکه‌ای از ردیاب‌ها برای رصد و بررسی این امواج در آمریکا، اروپا و ژاپن نصب شده است. تا امروز بیش از 80 مورد ردیابی شده است که همه آنها ناشی از ادغام سیاه‌چاله‌ها یا ستاره‌های نوترونی بوده‌اند.

58321

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
جراحی بینی
پیشخوان
تبلیغات متنی