بیماری‌های تنفسی جای سرطان‌ها را می‌گیرد؟

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: تغییرات اقلیمی موجب گرم شدن زمین، افزایش دی‌اکسیدکربن، بالا آمدن سطح آب دریاها، بروز سیلاب‌ها، تغییرات آب و هوایی، گرد و غبار، کاهش منابع آب، باران‌های سیل‌آسا و به هم ریختگی فصول شده است.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، افزایش موارد بیماری‌های تنفسی در کشور را با تغییرات آب و هوایی مرتبط دانست و گفت: بیماری‌های تنفسی دارد جای سرطان‌ها را به عنوان دومین عامل بیماری‌ها می‌گیرد.
 
به گزارش مهر، جعفر جندقی رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: تغییرات اقلیمی موجب گرم شدن زمین، افزایش دی‌اکسیدکربن، بالا آمدن سطح آب دریاها، بروز سیلاب‌ها، تغییرات آب و هوایی، گرد و غبار، کاهش منابع آب، باران‌های سیل‌آسا و به هم ریختگی فصول شده است.
 
وی ادامه داد: میزان انرژی تا سال 2030 به 2.6 وات بر مترمربع و در سال 2090 به 8.5 وات بر مترمربع می‌رسد. وقتی درجه حرارت در مقیاس جهانی بیشتر از 3 درجه بالا برود، کره زمین دیگر جای زندگی نخواهد بود.
 
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، افزایش بیماری‌هایی نظیر وبا را محصول این وضعیت عنوان کرد و اظهار داشت: سیاست‌ها باید به سمت تغییر سیستم پیش برود. ارتقای سطح دانش مردم درباره بیماری‌ها، ایمنی آب و غذا، بهره‌گیری از توان سازمان‌های مردم نهاد، بروزرسانی راهنما‌های بالینی، افزایش آگاهی در سطح دانشگاه‌ها و جامعه و افزایش آگاهی کارکنان سلامت به مهار تبعات تغییرات اقلیمی کمک می‌کند.
 
جندقی افزود: در سطح وزارت بهداشت، یک کمیته ملی در مورد تغییرات اقلیم داریم و دو برنامه ملی نیز با همکاری سازمان بهداشت جهانی و یونیدو در حال اجرا است.
 
وی از تهیه نقشه ارزیابی ملی این تغییرات در سال‌های 2013، 2019 و 2021 خبر داد و گفت: باید به سمت کاهش مصرف انرژی‌های فسیلی و تولید انرژی پاک و توسعه کشاورزی هایتک در جهت کاهش مصرف آب پیش برویم.
 
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه در بخشی از جغرافیای کشور 340 روز آفتابی در سال داریم، بیان کرد: با استفاده از این فرصت قادر هستیم نیمی از انرژی کشور را از این راه تولید کنیم.
 
جندقی افزود: در 6 استان کشور با انجام اقداماتی در مورد آب و هوا‌های سرد، گرم، خشک و معتدل و همچنین بلایا، جمعیت و محیط و سلامت توانسته ایم اطلاعات لازم را به دست بیاوریم.
 
وی به اهمیت تجمیع اطلاعات مختلف به دست آمده توسط ارگان‌های مختلف در عرصه سلامت اشاره کرد و گفت: با تجمیع این اطلاعات می‌توانیم وضعیت سلامت را بهتر ترسیم کنیم و برنامه‌ریزی بهتری داشته باشیم.
قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان