کسب درآمد آنلاین
طراحی ارزان سایت
کسب درآمد آنلاین
طراحی ارزان سایت

چه می‌دانی تورم چیست؟

هم میهن نوشت: مردم به تورم ۱۵درصدی تا حدی عادت کرده بودند. البته این عادت هم با عوارض و هزینه‏‌های سنگین اخلاقی و اجتماعی همراه بود. ولی هزینه تورم ۴۵درصدی به‌ویژه در طولانی‌مدت چندین برابر تورم ۱۵ درصدی است.

چه می‌دانی تورم چیست؟

اگر به سیاق آیات انذاردهنده قرآن که از «القارعه» سخن گفته بخواهیم سخن بگوییم باید گفت؛ «تورم؟ و تو چه می‏دانی که تورم چیست؟ تورم عامل اضمحلال اخلاق و جامعه است.»

اگر یک دولت پیدا شود که فقط وعده کنترل تورم را بدهد و در این راه موفق شود، آنگاه خواهید دید که کل ساختار تصمیم‏گیری و مدیریت کشور تغییر خواهد کرد و مردم هم از آن حمایت کرده و با دنیای جدیدی مواجه خواهیم شد. نتیجه نحوه مدیریت کنونی امور در ایران، رشد تورم است. تورم چیست؟ خیلی روشن تورم مالیات غیرقانونی و اعلام‌نشده‏ای است که دولت‏ها از جیب مردم به‌ویژه فقیرترین‏ها برمی‏دارند. مالیاتی که به‌شدت ناعادلانه و ظالمانه است. برای اینکه متناسب با درآمد نیست، بلکه معکوس است. به این معنا که بخش اصلی آن از جیب طبقات کم‏درآمد برداشته می‏شود و موجب افزایش شکاف طبقاتی می‏گردد. در جریان انتخابات 1400 مهمترین وعده آقای رئیسی به مردم که برای همه ملموس بود، کنترل تورم بود، به این معنی که در مرحله اول نصف شدن تورم و سپس تک‌رقمی شدن آن وعده داده شده بود. طبیعی است که بخش وعده نیم‌شدن تورم باید در سال اول محقق می‏شد و تک‌رقمی شدن هم در ادامه می‏آمد. اگر با محافظه‏کارانه‏ترین محاسبات ارزیابی کنیم، تورم در آخر دوره روحانی حداقل 40 درصد بود و باید امسال و در پایان مرداد 20 درصد می‏شد ولی نه‌تنها کم نشده که بیشتر هم شده و 44درصد شده است. این یعنی حکومت حدود 44 درصد درآمد مردم را به شیوه تورم مالیاتی گرفته تا به زخم مخارج خود بزند. ولی این فقط ظاهر ماجرا است. در لایه‏های زیرین مسئله بدتر است. مطابق یک قاعده کلی مردم فرودست بخش بیشتری از درآمد خود را صرف موارد خوراکی می‏ کنند.

چه می‌دانی تورم چیست؟

پایین‏ترین دهک اقتصادی کشور حدود 43 درصد درآمد خود را صرف غذا می‏کند، درحالی‌که دهک ثروتمند فقط 17درآمد خود را صرف غذا می‏کند. فرض کنید که قیمت مواد غذایی دو برابر شود. در این صورت به هزینه‏های خوراکی‏های ثروتمندان 17 درصد اضافه می‏شود ولی این نسبت برای طبقه فقیر 43 درصد است، یعنی عملا آنان را نابود می‏کند. این هم ان اتفاقی است که طبق گزارش رسمی مرکز آمار در ایران رخ داده. تورم مواد غذایی نه 44 درصد که تا 65 درصد برای طبقات پایین اضافه شده است. در نتیجه نرخ ملی تورم را برای فقرا خیلی بیشتر کرده. درحالی‌که تورم کلی برای ثروتمندان 42درصد است، برای فقرا 50 درصد و بیشتر است، به‌عبارت دیگر میزان مالیات دریافتی پنهان و غیرقانونی از فقرا به نسبت بیش از مالیات دریافتی از ثروتمندان است.

با این ملاحظات آقای رئیسی و دولت باید باید صریح پاسخ دهند که چرا این وعده انجام نشد؟ سهل است که مسیر معکوس هم طی شده است. شاید بگویند علت حذف ارز 4200 تومانی است. این درست نیست. چون دریافت آن مابه‏التفاوت باید کسری بودجه دولت را کاهش داده باشد که به نسبت موجب کاهش تورم خواهد شد. ولی چنین نشده است. در هر صورت هیچ توجیهی جز ناتوانی یا ناآشنایی با اقتصاد و فقدان برنامه و اراده برای حل مشکلات از جمله تورم پذیرفتنی نیست.

مردم به تورم 15درصدی تا حدی عادت کرده بودند. البته این عادت هم با عوارض و هزینه‏‌های سنگین اخلاقی و اجتماعی همراه بود. ولی هزینه تورم 45درصدی به‌ویژه در طولانی‌مدت چندین برابر تورم 15 درصدی است.

در این زمینه لازم است دولت علت شکست و عدم موفقیت خود در زمینه کنترل تورم را شرح دهد و مهمتر اینکه وعده روشنی برای ماه‌ها و سال آینده دهد. سکوت پذیرفتنی نیست.

بیشتر بخوانید:

217 35

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان
تبلیغات متنی