کسب درآمد آنلاین
طراحی ارزان سایت
کسب درآمد آنلاین
طراحی ارزان سایت

تغییرات جدید کنکور ۱۴۰۲ اعلام شد

احسان جمالی با تشریح تغییرات آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، گفت: در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ باید سه بخش قوانین سنجش و پذیرش دانشجو از سال ۱۳۸۶ تاکنون، آمار و اطلاعات آزمون سراسری ۱۴۰۱ و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو در سال ۱۴۰۲ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را باید مدنظر قرار داد.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، معاون فنی و آماری سازمان سنجش گفت: در آزمون سراسری سال 1402 به میزان تأثیر قطعی سوابق تحصیلی 40 درصد خواهد بود که براساس 11 درس دیپلم در پایه دوازدهم در نظام 6-3-3- خواهد بود و سهمیه‌ها در این آزمون تغییر نخواهد کرد.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور، در نشست نمایندگان تام‌الاختیار وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در برگزاری آزمون‌های سراسری استان‌ها، تغییرات آزمون سراسری سال 1402 را تشریح کرد.

احسان جمالی با تشریح تغییرات آزمون سراسری سال 1402، گفت: در آزمون سراسری سال 1402 باید سه بخش قوانین سنجش و پذیرش دانشجو از سال 1386 تاکنون، آمار و اطلاعات آزمون سراسری 1401 و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو در سال 1402 بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را باید مدنظر قرار داد.

وی با اشاره به قوانین سنجش و پذیرش دانشجو از سال 1386 تاکنون، خاطرنشان کرد: در آبان ماه سال 1386 قانونی در مجلس شورای اسلامی برای پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور به تصویب رسید که طی آن، تأثیر سوابق تحصیلی، هر ساله تا حذف کامل کنکور تا پایان سال اول برنامه پنجم توسعه تا سال 1390 افزایش می‌یافت و این قانون در آزمون‌های سراسری سال‌های 1387 تا 1392 مورد استفاده قرار گرفت، اما با توجه به عدم افزایش پوشش سوابق تحصیلی و تقاضای زیاد داوطلبان برای برخی از رشته ‌محل‌ها، حذف کنکور محقق نشد.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور افزود: قانون مذکور در سال 1392 از سوی مجلس لغو و قانون سنجش و پذیرش دانشجو تصویب شد و از آزمون سراسری سال 1393 بر اساس این قانون اقدام و تأثیر سوابق تحصیلی در سال‌های 1393 و 1394 به میزان 25 درصد و به صورت قطعی انجام شد، همچنین در سال 1395 با رأی دیوان عدالت اداری، مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر تأثیر قطعی سوابق تحصیلی داوطلبان در آزمون سراسری، ابطال شد.

تغییرات جدید کنکور 1402 اعلام شد

جمالی در بخش دوم سخنان خود با اشاره به اینکه بیشترین داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی است، اما بیشترین میزان رشد داوطلب در مقایسه با سایر گروه‌های آزمایشی در سال‌های اخیر در گروه آزمایشی علوم انسانی بوده است،گفت: بیشترین میزان پذیرش و درصد قبولی درآزمون سراسری سال 1401 در تمامی رشته محل‌های با آزمون و صرفاً براساس سوابق تحصیلی به ترتیب مربوط به استان‌های یزد، مازندران، سمنان، اصفهان و قم بوده است.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در آزمون سراسری سال 1402 به میزان تأثیر قطعی سوابق تحصیلی 40 درصد خواهد بود که بر اساس 11 درس دیپلم در پایه دوازدهم در نظام 6-3-3- خواهد بود و سهمیه‌ها در این آزمون تغییر نخواهد کرد.

طبق گزارش روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور، وی تأثیر قطعی سابقه تحصیلی، حذف زیرگروه‌ها، تعداد برگزاری و اعتبار آزمون اختصاصی، تغییر ضرایب آزمون اختصاصی، ضرایب سوابق تحصیلی برای نظام 3-3-6 و نظامی سالی واحدی/ترمی واحدی، پذیرش دانشجو را، از مهم‌ترین تغییرات آزمون سراسری سال 1402 بر شمرد.

جمالی در پایان به افزایش دو رشته پزشکی و دندان‌پزشکی در آزمون سراسری سال 1402 اشاره کرد و گفت: به استناد مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، 20 درصد معادل 1920 نفر به رشته پزشکی و 15 درصد معادل 290 نفر به رشته دندان‌پزشکی نسبت به ظرفیت‌های آزمون سراسری سال قبل در گروه آزمایشی علوم تجربی اضافه می‌شود؛ یعنی ظرفیت پذیرش در آزمون سراسری سال 1402 در رشتۀ پزشکی برابر 11 هزار و 520 نفر و رشته دندانپزشکی 2215 نفر خواهد بود.

قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان
تبلیغات متنی