کسب درآمد آنلاین
طراحی ارزان سایت
کسب درآمد آنلاین
طراحی ارزان سایت

آغاز احداث نیروگاه اتمی کارون در خوزستان

این پروژه با برآورد مالی حدود ۲ میلیارد دلار در زمان تقریبی ۸ سال انجام خواهد شد و پس از بهره‌برداری قادر به تامین برق منطقه خواهد بود

عملیات احداث نیروگاه 300 مگاواتی «کارون» با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در دارخوین از توابع شهرستان شادگان اهواز آغاز شد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، عملیات احداث نیروگاه 300 مگاواتی «کارون» با حضور مهندس محمد اسلامی؛ معاونان وی و جمعی از مدیران ارشد صنعت هسته‌ای کشور صبح روز شنبه، دوازدهم آذرماه در شهرستان دارخوین استان خوزستان آغاز شد.
 
نیروگاه اتمی «کارون» از نوع آب سبک تحت فشار (PWR) با ظرفیت تولید برق 300 مگاوات در زمینی به مساحت تقریبی 50 هکتار در مجاورت رود کارون در نزدیکی شهر دارخوین از توابع شهرستان شادگان واقع در استان خوزستان احداث خواهد شد.
 
نیروگاه‌های آب سبک تحت فشار، رایج ترین نیروگاه‌های اتمی در سطح جهان هستند که از آب سبک به عنوان خنک‌کننده و کند کننده بهره می‌گیرند و سوخت این نوع راکتورها از نوع اکسید اورانیوم و با غنای حدود 4 درصد است.
 
احداث این نیروگاه در راستای ماموریت سازمان انرژی اتمی برای تولید برق هسته‌ای از طریق احداث نیروگاه‌های اتمی بومی بوده و زمان تقریبی اجرای این طرح 8 سال پیش‌بینی شده است که با استفاده از حداکثر توانمندی داخلی کشور در حوزه‌های طراحی، تامین تجهیزات و احداث نیروگاه‌های اتمی اجرا می‌شود و به‌بهره‌برداری می‌رسد.
 
برآورد مالی اجرای این طرح حدود 2 میلیارد دلار است و از جمله مزایای احداث و بهره‌برداری از این پروژه می‌توان به تامین برق منطقه اشاره کرد.
 
گفتنی است به‌منظور اجرای عملیات احداث نیروگاه اتمی کارون شرکت‌های داخلی نسبت به ساخت تجهیزات مکانیکی ثابت نیروگاه و همچنین طراحی و ساخت پمپ‌های خنک‌کننده مدار اول و ایمنی نیروگاه اقدام خواهند کرد.
 
نیروگاه دارخوین به دلیل بدعهدی طرف‌های خارجی سالیان سال معطل مانده بود
 
محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه این مراسم اظهار داشت: ساخت این نیروگاه یک برنامه قدیمی است که به دلیل بدعهدی خارجی ها که کار را رها کردند، سالیان سال متوقف مانده بود و امروز بخش اول عملیات آن شامل آماده سازی زمین برای احداث سایت و ساختمان اصلی نیروگاه آغاز شد.
 
وی این پروژه را برای منطقه جنوب غرب کشور و بویژه خوزستان مهم دانست که مطالعات آن از سالها پیش آغاز شده بود.
 
اسلامی تاکید کرد: با احداث این نیروگاه که با استفاده از حداکثر توان و ظرفیت داخلی انجام می شود، فصل جدیدی در ظرفیت صنعت و فناوری هسته ای و ساخت نیروگاه اتمی باز می شود و امیدواریم بتوانیم این صنعت را در کشور ارتقا ببخشیم.
قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
تبلیغات متنی