کسب درآمد آنلاین
طراحی ارزان سایت
کسب درآمد آنلاین
طراحی ارزان سایت

مرزهای شاخص کیفیت هوا در نقاط مختلف جهان

در بیشتر نقاط جهان شاخص کیفیت هوای بالاتر از ۱۵۰ "ناسالم برای همه گروه ها" در نظر گرفته می شود.

"شاخص کیفیت هوا" (AQI)، فاکتوری برای تعیین کیفیت هوای روزانه در شهرها و نقاط مختلف جهان است و نشان می‌دهد که هوا با در نظر گرفتن حجم آلاینده‌های گوناگون در هر روز، تا چه اندازه تمیز یا آلوده است و هر میزان آلودگی چه تاثیری بر سلامت کلی افراد دارد.
 
به گزارش ایسنا، شاخص کیفیت هوا در جدول "سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده" (EPA) از صفر تا 500 به چندین سطح دسته‌بندی می‌شود. به عنوان مثال، عدد 50 برای شاخص کیفیت هوا در این کشور،‌ نشان‌دهنده کیفیت خوب هوا است که بر سلامتی افراد تاثیر منفی نمی‌گذارد. در همین حال عدد شاخص کیفیت هوای بیش از 300، نشان دهنده شدت گرفتن آلودگی و کیفیت هوای بسیار پایین و خطرناک است.
 
شاخص کیفیت هوای 100 به طور کلی با استاندارد ملی کیفیت هوا برای آلاینده‌ها در ایالات متحده مطابقت دارد. این مقدار، سطحی است که سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا برای محافظت از سلامت عمومی تعیین کرده است. عدد شاخص کیفیت هوای زیر 100 معمولاً رضایت بخش در نظر گرفته می شوند. با این حال هنگامی که عدد شاخص کیفیت هوا بالای 100 باشد، کیفیت هوا در ابتدا برای گروه‌های حساس و خاصی ناسالم در نظر گرفته شده و سپس با بالاتر رفتن عدد شاخص، کیفیت هوا برای همه گروه ها ناسالم در نظر گرفته می شود.
 
دسته‌بندی شاخص کیفیت هوا در ایالات متحده
 
به گزارش سایت اطلاع رسانی سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا، شاخص کیفیت هوا در ایالات متحده در شش دسته قرار می گیرد که به شرح زیر است:
 
* شاخص کیفیت هوای صفر تا 50 که "خوب" در نظر گرفته می شود. کیفیت هوا رضایت بخش در نظر گرفته می شود و آلودگی هوا خطر کمی برای سلامتی داشته یا خطری ندارد.
 
* شاخص کیفیت هوای 51 تا 100 که "متوسط" در نظر گرفته می شود. کیفیت هوا قابل قبول است. با این حال ممکن است برای تعداد بسیار کمی از افراد یک نگرانی متوسط سلامتی وجود داشته باشد. به عنوان مثال، افرادی که به طور غیرعادی به ازن حساس هستند ممکن است برخی از علائم تنفسی را تجربه کنند.
 
* شاخص 101 تا 150 که "ناسالم برای گروه های حساس" در نظر گرفته می شود. عموم مردم در این محدوده از شاخص کیفیت هوا به احتمال زیاد تحت تاثیر قرار نمی گیرند و بیشتر افراد مبتلا به بیماری ریوی، سالمندان و کودکان در معرض خطر هستند.
 
* شاخص 151 تا 200  که "ناسالم" در نظر گرفته می شود. همه افراد ممکن است برخی از اثرات نامطلوب مرتبط با سلامتی را تجربه کنند. با این حال اعضای گروه های حساس ممکن است عوارض جدی تری را داشته باشند.
 
* شاخص 201 تا 300 که"بسیار ناسالم" در نظر گرفته می شود. این یک هشدار سلامتی است که ممکن است عوارض جدی برای سلامتی همه افراد داشته باشد.
 
* شاخص بیشتر از 300 که "خطرناک" در نظر گرفته می شود. این شاخص باعث صدور هشدارهای بهداشتی در مورد شرایط اضطراری می شود. کل جمعیت افراد یک منطقه بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند.
 
دسته بندی شاخص کیفیت هوا در اروپا برای ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون
 
* شاخص بین صفر تا 10 "خوب" در نظر گرفته می شود.
 
* شاخص بین 10 تا 20 "قابل قبول" در نظر گرفته می شود.
 
* شاخص بین 20 تا 25 "متوسط" در نظر گرفته می شود.
 
* شاخص بین 25 تا 50 "بد" در نظر گرفته می شود.
 
* شاخص بین 50 تا 75 "بسیار بد" در نظر گرفته می شود.
 
* شاخص بین 75 تا 800 "به شدت بد" در نظر گرفته می شود.
 
دسته بندی شاخص کیفیت هوا در چین
 
دسته بندی شاخص کیفیت هوا در چین نسبت به ایالات متحده کمی متفاوت و به شرح زیر است.
 
* شاخص بین صفر تا 50 "عالی" در نظر گرفته می شود.
 
* شاخص بین 51 تا 100 "خوب" در نظر گرفته می شود.
 
* شاخص بین 101 تا 150 "کمی آلوده" در نظر گرفته می شود.
 
* شاخص بین 151 تا 200 "نسبتا آلوده" در نظر گرفته می شود.
 
* شاخص بین 201 تا 300 "بسیار آلوده" در نظر گرفته می شود.
 
* شاخص بین 301 تا 500 "به شدت آلوده" در نظر گرفته می شود.
 
معضل آلودگی هوا در هند
 
آلودگی هوا در هند نیز معضلی است که سالانه سلامتی بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و شاخص کیفیت هوا در بعضی از بازه های زمانی در برخی از شهرهای این کشور ناسالم برای همه گروه ها است. اخیرا زمانی که شاخص کیفیت هوا در دهلی نو، پایتخت این کشور به بالاتر از 400  رسید یعنی در بازه "خطرناک" قرار گرفت، مدارس ابتدایی این منطقه تعطیل شدند. همچنین به مقاطع بالاتر تحصیلی نیز دستور توقف فعالیت ها در فضای باز برای دانش آموزان داده شد.
 
باید توجه داشت که دسته بندی شاخص کیفیت هوا در نقاط مختلف جهان بر اساس تکرار این معضل در بازه های زمانی مختلف، شدت آن و اقداماتی که برای کاهش آن انجام شده، متفاوت است. برای مثال در سال‌های قبل در شرایطی که برخی از ایالات آمریکا از جمله کالیفرنیا به دلیل تشدید آتش سوزی‌های جنگلی دچار معضل آلودگی هوا شده بودند، تصمیم‌گیری درباره توقف فعالیت مدارس به عهده مسئولان مدرسه‌ها در هر ایالت و با مشورت مقامات بهداشتی محلی صورت گرفت.
 
همچنین در برخی موارد، دستورالعمل آموزشی در مواقعی که شاخص کیفیت هوا پایین است شامل محدود کردن فعالیت‌های ورزشی در مدارس و عدم برگزاری فعالیت‌های آموزشی در فضای باز می‌شود. با این حال در بیشتر نقاط جهان شاخص کیفیت هوای بالاتر از 150 "ناسالم برای همه گروه ها" در نظر گرفته می شود.
قیمت بک لینک و رپورتاژ
نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان
تبلیغات متنی