تعرفه تبلیغات در خواندنی ها
تعرفه تبلیغات در خواندنی ها

افزایش قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی

شماره روزنامه: ۵۶۵۸ تاریخ چاپ: ۱۴۰۱/۱۱/۸ ...

جنگ روسیه و اوکراین یا شیوع بیماری کرونا تنها عامل اختلال عرضه کالاها نشد، بلکه تبعات زیادی را در پی داشت و سیاست‌‌‌ها و ساختارهای جدید واردات، صادرات و نوع تولید را طراحی کرد که همگرایی آنها به سمت توجه به داخل و گریز از صادرات است که نهایتا به محدودیت عرضه به بازارهای جهانی منجر شده و این ساختار جدید در واقع نقض سیاست‌‌‌های جهانی‌‌‌سازی و قوانین توسعه تجارت جهانی است. با وجود هشدارهایی که نهادهای بین‌المللی از جمله صندوق بین‌المللی پول، سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد و بانک جهانی به کشورهای جهان برای عرضه بی‌‌‌قید و شرط داشتند، اما بسیاری از کشورها تولیدات خود را ممنوع یا متوقف کرده‌‌‌اند، و این مساله فشار را بر کشورهای واردکننده بیشتر کرده است. کشورها عوارض صادراتی را برای کالاهای اساسی از جمله گندم و خوراک دام افزایش داده‌‌‌اند. برخی از آنها صادرات کود شیمیایی را متوقف کرده‌‌‌اند و در برخی از کشورها ازجمله چین، ذخیره‌‌‌سازی چند برابری کالا شکل گرفته است و همه اینها موازنه کالا را در بازارها و نیز بین کشورها به‌هم زده است.

در آخرین روز کاری بازارهای جهانی، قیمت گندم 7 دلار افزایش داشت و هر بوشل از این محصول به قیمت 741 دلار و 50 سنت معامله شد. قیمت خوراک دام هم رشد 75/ 2 دلاری را ثبت کرد و هر بوشل یولاف به قیمت 371 دلار معامله شد. قیمت سایر کالاها نظیر پنبه و شکر نیز افزایشی بود. حتی دام زنده و دام پرواری هم در مسیر رشد قیمت بودند، به‌‌‌طوری که دام زنده 80 و دام پرواری 88 سنت رشد قیمت را تجربه کرد. گزارش خواربار کشاورزی سازمان ملل متحد از رشد 15درصدی قیمت‌های محصولات کشاورزی و غذایی در سال جدید میلادی خبر می‌دهد. از سوی دیگر شرایط تولید و تامین و نیز عرضه به دلایل درگیری و جنگ بین کشورها و سیاست‌‌‌های جدیدی که شکل گرفته است، چشم‌‌‌انداز خوبی متصور نیست؛ بنابراین ضروری است کشور ما هم با توجه به این مسائل برنامه تولید و امنیت غذایی را با نگاه به داخل تحکیم بخشد.

قیمت بک لینک و رپورتاژ

کمتر کسی میدونه که سریعترین راه خرید دلار، خرید تتر هستش. چون قیمت هر تتر برابر با ۱ دلاره. تتر در هر لحظه از شبانه روز خرید و فروش میشه و نگرانی نگهداری از دلار کاغذی رو هم نداره. در حال حاضر بزرگترین صرافی که این امکان رو به ایرانی‌ها میده، صرافی نوبیتکس هست. شما در کمتر از سه دقیقه می‌تونین تو این صرافی حساب باز کرده و سریع و آسان به‌ صورت آنلاین دلار بخرین.

نظرات خوانندگان نظر شما در مورد این مطلب؟
اولین فردی باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید
ارسال نظر
پیشخوان